Trudne początki nowej władzy w gminie Maciejowice

Opublikowano: 06 luty 2019, 09:36 Kategoria Aktualności
maciejowicetomasz kwiatkowski

- Mamy zaległości, które ciągną się latami, a o których większość samorządów już zapomniała – ocenia pierwsze miesiące pracy wójt gminy Maciejowice Tomasz Kwiatkowski.

Minęły dwa miesiące od czasu, kiedy w fotelu wójta zasiadł Tomasz Kwiatkowski. Jak przyznaje w rozmowie z nami, początek pracy nie jest łatwy. - Mamy zaległości, które ciągną się latami, a o których większość samorządów już zapomniała. To wodociągowanie gminy i sprawa oczyszczalni – mówi wójt.

W tym roku zakończy się II etap wodociągowania gminy, który rozpoczął się w 2018 roku. Powstała już sieć o długości 31 km. Do wybudowania pozostało 230 przyłączy. – Ta inwestycja powinna zakończyć się w kwietniu/maj br. Do 100 proc. zwodociągowania gminy będzie brakowało realizacji III etapu, który obejmuje Kraski Dolne, Kraski Nowe oraz część Podwierzbia. Ten etap kosztorysowo wyceniany jest na 1,2 ml zł – wyjaśnia sekretarz gminy Sebastian Kieliszek.

Zmartwieniem władz gminy jest naturalna oczyszczalnia ścieków, której pozwolenie wodno-prawne mija w czerwcu br. Przestarzała technologia nie spełnia już swojej funkcji. - Musimy wykonać nową oczyszczalnię. Mamy projekt, mamy pozwolenie, ale nie mamy środków – mówi wójt Kwiatkowski (na zdjęciu).

Strategiczną kwestią do rozwiązania jest nowa lokalizacja urzędu gminy. - Moje stanowisko jest tak, aby podjąć się budowy nowego budynku urzędu. Koncepcja byłego wójta, czyli rewitalizacja dawnego budynku szpitala, wiąże się z dużymi kosztami i wieloma uzgodnieniami z konserwatorem zabytków. Mamy działkę przy ulicy Sportowej, gdzie w podobnych pieniądzach, co koszty adaptacji dawnego szpitala, można wybudować nowy urząd – uważa wójt gminy.

Istotną kwestią na najbliższe lata będą remonty dróg, o które apelowali mieszkańcy podczas niedawnych spotkań sołeckich. Problemem są jednak wpływy do kasy gminy, bo w okolicy nie ma dużych zakładów produkcyjnych, a lokalne upadają. A z nowymi potencjalnymi przedsiębiorcami, którzy się pojawiają, szybko urywa się kontakt. Samorząd staje w obliczu szukania oszczędności. – Przyglądamy się jednostkom podległym – biblioteki, GOK, GOPS oraz szkołom. Do oświaty rocznie dopłacamy, poza subwencją, w granicach pięciu milionów złotych – zauważa Tomasz Kwiatkowski.

Łukasz Korycki

Komentarze  

0 #24 kruki kość 2019-02-13 14:20
Cytuję Lubelska:
Kwiatkowski nie odważy się na wygaszenie kulejących szkół, wprowadzić pożarek (zmiany) i odpowiedzialność w GOK i GOPS.
Zapewne już został opleciony bluszczem.... :-x

Żywię nadzieje że wpadliśmy z nędzy do biedy w gości a nie odwrotnie. :oops:
Cytować
+1 #23 czy ktoszaniedbał obowiązki. 2019-02-10 13:02
Cytuję ZOZ:
Cytuję Wójcie wróć:
Poprzedni wójt nie był idealny i musiał zmagać się z opozycją ale pozostawił po sobie wiele osiągnięć - a czego dokona młoda zmiana?

PRZESTAŃ BREDZIĆ, WEŹ WITAMINĘ D3 lub idź na słoneczko.

Nie znasz faktów.....tera z jest ok i każda sesja musi być udostępniona w necie zgodnie uchwala. :-x
Cytować
+4 #22 Wady demokracjiAdi 2019-02-10 11:50
Cytuję Piotr:
Wójt został wybrany w wyborach demokratycznych, chcieliście demokracji no to ją macie. Demokracja jest potrzebna osobom, które startują w wyborach tylko po to, żeby dojść do władzy. Nie dziwcie się więc, że Wójt który ma za sobą większość robi i będzie robił co chce. Zawsze tak będzie, dopóki istnieje ten najgorszy z możliwych ustrojów. Skończmy z dualizmem politycznym w postaci PoPisu, w przeciwnym razie nic nie zmieni się na lepsze, nawet w samorządach.

Jedyny sensowny komentarz w całej tej polsko-polskiej przepychance. Zbudowano w Polsce system dwupartyjny, który niestety ma także swoje odbicie na najniższym szczeblu, szczeblu gminy, co jest zaprzeczeniem idei samorządów lokalnych.
Cytować
+13 #21 Ewa1 2019-02-09 12:07
[quote name="Most"]Nie róbmy z mostu tematu nr 1 - jeśli dojdzie do pozytywnych decyzji to most nie wyjdzie w tej kadencji z biur projektowych, a jeszcze przed budową należy przygotować drogi. Na moście będą się teraz promować asystęci i europosłowie którzy nie dadzą nam grosza.
Kozienice jest zdecydowane na wybudowanie mostu + dojazd. Po obejrzeniu filmików ze spotkań w Kozienicach odniosłam wrażenie ze ani powiat a tym bardziej gmina Maciejowice nie jest przygotowana merytorycznie do "takich" rozmów. Sądzę ze p. Walicki jest człowiekiem z otwartymi horyzontami, dalekowzroczny i most z "trudem" :)zostanie wybudowany. Lokalni gminni lanserzy z Maciejowic w niczym nie pomogą. Przykre, lecz to fakt.
Cytować
+4 #20 temat zastępczyMost 2019-02-09 08:46
Nie róbmy z mostu tematu nr 1 - jeśli dojdzie do pozytywnych decyzji to most nie wyjdzie w tej kadencji z biur projektowych, a jeszcze przed budową należy przygotować drogi. Na moście będą się teraz promować asystęci i europosłowie którzy nie dadzą nam grosza.
Cytować
0 #19 AB- 2019-02-08 21:06
5.12.2018 roku w budynku Starostwa Powiatowego w Kozienicach odbyło się kolejne spotkanie dotyczące możliwości budowy mostu na rzece Wiśle. Zachęcamy do subskrypcji naszego kanału i polubienia filmu.
https://www.youtube.com/watch?v=Ru_65Xs8qBM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
24.01.2019 roku w budynku Starostwa Powiatowego w Kozienicach odbyło spotkanie z udziałem Wicemarszałka Województwa Mazowieckiego Rafała Rajkowskiego, dotyczące możliwości budowy przeprawy mostowej na Wiśle. Zachęcamy do subskrypcji naszego kanału filmowego i polubienia tego filmu.
https://www.youtube.com/watch?v=FBOfKFShCCU
Cytować
+2 #18 bimbernocny 2019-02-08 14:08
Cytuję Wójcie wróć:
Poprzedni wójt nie był idealny i musiał zmagać się z opozycją ale pozostawił po sobie wiele osiągnięć - a czego dokona młoda zmiana?

Ubywatelu wracaj do ....czerwonej armii z jednym pomocnikiem z goku oraz prowiantem z oronnem
Cytować
+13 #17 bimbernocny 2019-02-08 14:05
Cytuję obserwator:
Kazdy jest taki mądry i potrafi tylko krytykowac innych. Mysle ze Pan Kwiatkowski mial sporo obaw przed startowaniem jak rowniez w trakcie, na stanowisko wojta. jest to nie lada wyzwanie, ktorego sie podjal. Jakos nie bylo tlumow na to.stanowisko, i do tego poprzedni wojt sie juz wycofal. Mozna tylko spekulowac ze nie mial juz np pomyslow jak dalej funkcjonowac poniewaz gmina juz zadluzona a sporo trzeba zrobic a przedewszystkim wodociag do konca w calej gminie. zamiast krytykowac trzymajcie kciuki za swojego wojta i starajcie sie go zrozumiec. a jesli macie pomysly na rozwiazanie problemow gminnych to idzcie i podzielcie sie z nimi z Panem Kwiatkowskim.

Widzialy galy jak startowaly. Moze posepny wzrok posla pchal go do fotela...
czyzby fatalne zauroczenie.... .moze sadzenie konopi bedzie oplacalne!
Cytować
+11 #16 Plan działań na 2019BIP 2019-02-07 15:21
Wg bipu plan działań młodej kadry na 2019r: śmieci od mieszkańców - 800tys zł, paliwo dla gminy 281 tys, na drogi 275, na kanalizację i wodociągi po 200 i tyle w temacie
Cytować
+4 #15 demokracjaPiotr 2019-02-07 13:35
Wójt został wybrany w wyborach demokratycznych , chcieliście demokracji no to ją macie. Demokracja jest potrzebna osobom, które startują w wyborach tylko po to, żeby dojść do władzy. Nie dziwcie się więc, że Wójt który ma za sobą większość robi i będzie robił co chce. Zawsze tak będzie, dopóki istnieje ten najgorszy z możliwych ustrojów. Skończmy z dualizmem politycznym w postaci PoPisu, w przeciwnym razie nic nie zmieni się na lepsze, nawet w samorządach.
Cytować
-1 #14 NZOZZOZ 2019-02-07 13:30
Cytuję Wójcie wróć:
Poprzedni wójt nie był idealny i musiał zmagać się z opozycją ale pozostawił po sobie wiele osiągnięć - a czego dokona młoda zmiana?

PRZESTAŃ BREDZIĆ, WEŹ WITAMINĘ D3 lub idź na słoneczko.
Cytować
+10 #13 kolos zgliny 2019-02-07 10:27
Cytuję Zaufanie:
Wójt ma wiele - zaufanie i wielkie poparcie wyborców, 14 na 15 radnych gminnych, ambitnego radnego powiatowego i kierownictwo starostwa po linii. Czego można więcej? Zdrowia i energii - a to przecież tego ma nowa władza gminy pod dostatkiem. Z jego wypowiedzi wynika że zamierza zlikwidować resztki kulejącej kultury i zaorać tą gminę. Dacie pieniądze - będę budował, nie dacie - będę narzekał że nie dajecie.

...kulturAA w goku za duże pieniążki z odgarniaczami na kortach.
Cytować
+8 #12 ZUS doKrus 2019-02-07 10:04
Cytuję 21x:
Kwiatkowski od 2006 roku, pracownik Urzędu Gminy Maciejowice jako inspektor ds. pozyskiwania funduszy UE. Które projekty zrealizowano? :oops:

dopłata do emerytury strukturalnej i ....dopłata do pola.
Cytować
-2 #11 to już historiaWójcie wróć 2019-02-07 09:39
Poprzedni wójt nie był idealny i musiał zmagać się z opozycją ale pozostawił po sobie wiele osiągnięć - a czego dokona młoda zmiana?
Cytować
+13 #10 OrlenLubelska 2019-02-07 09:37
Kwiatkowski nie odważy się na wygaszenie kulejących szkół, wprowadzić pożarek (zmiany) i odpowiedzialnoś ć w GOK i GOPS.
Zapewne już został opleciony bluszczem.... :-x
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież