Ponad 1 mln zł na nasze zabytki

Opublikowano: 29 styczeń 2019, 15:17 Kategoria Aktualności
BorowieParysówŻelechówzabytki

Przebudowa rynku w Parysowie, remont dzwonnicy w Borowiu i przebudowa zabytkowego dworku w Żelechowie. Te trzy inwestycje w zabytki z terenu powiatu garwolińskiego otrzymały dofinansowanie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Umowy w tej sprawie podpisali marszałek Adam Struzik, członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska oraz beneficjenci.

 W ramach konkursu „Ochrona zabytków i budownictwa tradycyjnego” gminy mogły ubiegać się o dofinansowanie w wysokości do 63,63 proc. kosztów kwalifikowalnych, maksymalnie do 500 tys. zł. Środki pochodzą z PROW 2014-2020. – Są to środki, dzięki którym uda się tchnąć nowe życie w mazowieckie zabytki. Zależało nam, aby wesprzeć te obiekty, które potrzebują natychmiastowego remontu lub renowacji – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Wsparcie można było również uzyskać na budowę, przebudowę lub wyposażenie obiektów budowlanych pełniących funkcje kulturalne, w tym świetlic i domów kultury oraz kształtowanie przestrzeni publicznej. – Niestety stan techniczny wielu zabytków jest zły. A często są to budynki czy przestrzenie, które na co dzień służą lub mogłyby służyć mieszkańcom np. jako domy kultury czy miejsca spotkań. Chcielibyśmy, aby ich potencjał nie został zaprzepaszczony, a mieszkańcy i turyści mogli z nich w pełni korzystać. Dlatego tak ważne jest, aby zostały one odpowiednio zabezpieczone – dodaje Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Podpisanie umów z samorządami, które uzyskały dofinansowanie na złożone w konkursie projekty odbyło się dzisiaj. Na liście 9 beneficjentów znalazły się aż 3 gminy powiatu garwolińskiego.

Po 500 tys. zł dofinansowania otrzymały samorządy Żelechowa i Parysowa. W Parysowie zostanie przebudowany rynek w centrum miejscowości. - Bardzo się cieszymy. W środku rynku znajduje się kościół, który jest już odnowiony, a teraz właśnie rynek potrzebuje odnowy. Powstanie nowa ulica, nowe chodniki, pasaż przed kościołem. Będzie wydzielona płyta rynku, gdzie będą się odbywały części kulturalne. Z boku rynku jest przewidziany parking dla samochodów i dużo zieleni. Znacznie się zmieni nasz rynek i będzie bardzo ładny. Na pewno będziemy dumni z remontu tego rynku – podkreślała Bożena Kwiatkowska, wójt gminy Parysów.

Także pół miliona złotych powędruje do Żelechowa, gdzie przebudowany zostanie zabytkowy dworek przy Al. Wojska Polskiego w Żelechowie.  - Jest to dworek pochodzący z połowy XIX wieku. W latach ubiegłych funkcjonowała tam ochronka prowadzona przez siostry ze Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej. W latach 50. i 60. było tam przedszkole. W tej chwili jest to budynek komunalny. Chcemy go zagospodarować na działanie Izby Pamięci Ziemi Żelechowskiej i Powiatu Garwolińskiego. Docelowo tam zostanie stworzona stała ekspozycja prezentująca historię ziemi żelechowskiej, a także powiatu garwolińskiego – mówił Łukasz Bogusz, burmistrz Żelechowa.

W Borowiu wyremontowana zostanie brama – dzwonnica oraz dawna kostnica i obiekty drewniane w budynku byłego kościoła. Samorząd otrzymał na ten cel dofinansowanie: 290 605,00 zł

- Dzwonnica jest przepiękna. Została wybudowana w 1715 roku. Jest elementem zabytkowego kościoła, który powstał w 1830 roku. Samorząd gminy administruje, przejął to od miejscowej parafii i remontuje i ubogaca to dobro kultury, ponieważ te obiekty były w bardzo złym stanie – komentował Wiesław Gąska, wójt gminy Borowie.

mat.pras./red.

fot. mat.pras.

 

 

 

Komentarze  

0 #8 marna ironiaedek 2019-01-31 12:09
Cytuję garwolak:
A najwyższe w okolicy opłaty za śmieci to też w prezencie od burmistrzowej dostaliście czy to już dzieło nowego burmistrza?

A znajdź historię przetargów w BiP i doczytaj wywiad z Wyglądałą w Twoim Głosie to będziesz wiedział.
Cytować
+1 #7 W Sobolewie nie jest lepiejZenek 2019-01-31 09:31
Cytuję Z maciejowic:
A w Maciejowicach zamiast pozostawionego dofinansowania jest duża dziura budżetowa... nie będzie łatwo Wójtowi, ale trzymamy kciuki że podoła

Nie przejmuj się w Sobolewie nie jest lepiej. A może i gorzej, bo do schedy po poprzedniku nowy Wójt dostał w pakiecie Radnych, którzy dla zasady rzucają kłody pod nogi. Na szczęście teraz wszystkie Ich "występy" można obejrzeć w sieci i wyrobić sobie zdanie. o tych, którzy wygrali przewagą tylko dwóch głosów i ten"wielki sukces wyborczy" wyłączył im myślenie.
Cytować
+2 #6 do żelechowiakówgarwolak 2019-01-31 09:29
A najwyższe w okolicy opłaty za śmieci to też w prezencie od burmistrzowej dostaliście czy to już dzieło nowego burmistrza?
Cytować
-1 #5 +zetory 2019-01-30 22:10
Cytuję Zelechowiak:
Pan Burmistrz dostał w prezencie dofinansowanie od poprzedniej Burmistrz i ówczesnego Kierownika Inwestycji a obecnego Sekretarza w Maciejowicach. Na stronie Urzędu Marszałkowskiego termin składania wniosków był w sierpniu 2018 i jak widać, było to dobrze przygotowane. Powodzenia w realizacji, dobry pomysł na promocję Żelechowa :-)

Przestańcie kadzić, uch, och i ach i chełbić :cry: byłą burmistrz + ....? Mieszkańcy docenili jej działania i ja wywalili z fotela.
Cytować
+2 #4 Dziura budżetowaZ maciejowic 2019-01-30 21:20
A w Maciejowicach zamiast pozostawionego dofinansowania jest duża dziura budżetowa... nie będzie łatwo Wójtowi, ale trzymamy kciuki że podoła
Cytować
+6 #3 Plany poprzednikówZelechowiak 2019-01-30 16:50
Pan Burmistrz dostał w prezencie dofinansowanie od poprzedniej Burmistrz i ówczesnego Kierownika Inwestycji a obecnego Sekretarza w Maciejowicach. Na stronie Urzędu Marszałkowskieg o termin składania wniosków był w sierpniu 2018 i jak widać, było to dobrze przygotowane. Powodzenia w realizacji, dobry pomysł na promocję Żelechowa :-)
Cytować
+3 #2 kaziukiParysewiak 2019-01-30 07:37
Bożena błagam tylko pogoń od tej inwestycji :kazióków vel sionków wożniaków
Cytować
+3 #1 Oda do pozyskaczysrodkow junijnych 2019-01-29 17:01
Żelechów otrzymał a prężna trójca :-* z Maciejowic liczy na .....liczydło!
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież