reklama

Gmina Łaskarzew: Klub Senior+ już gotowy

Opublikowano: 14 grudzień 2018, 11:03 Kategoria Aktualności
gmina Łaskarzew
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Seniorzy z gminy Łaskarzew mają swoje miejsce. W miejscowości Zygmunty powstał Klub Senior+. Utworzenie tego miejsca i jego wyposażenie kosztowało ponad 200 tys. zł. To pierwsza taka placówka w tej gminie.

Na koniec roku 2017 na 5436 osób zamieszkujących teren gminy Łaskarzew 1022 osoby to osoby z grupy 60+. To blisko 19 proc. ogółu mieszkańców gminy. Pomysł na utworzenie Klubu Seniora na terenie gminy Łaskarzew wyszedł od samych mieszkańców gminy. Poparty został poprzez pracowników instytucji kultury działających na terenie gminy tj. Gminnego Domu Kultury w Starym Helenowie oraz Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowym Pilczynie. Instytucje te i ich filie, działając w poszczególnych miejscowościach na terenie gminy Łaskarzew zauważają wzrost potrzeb seniorów w zakresie wspólnego organizowania i spędzania czasu. Klub Seniora będzie odpowiedzią na te potrzeby. Pozwoli na  aktywizację i integrację seniorów. W Klubie Seniora można się będzie spotkać np. z sąsiadem czy sąsiadką w podobnym wieku i wspólnie z nimi spędzić czas w miłej atmosferze. Ideą Klubu Seniora jest integrować i wspierać aktywność osób starszych, ale przede wszystkim zapewniać im dobre towarzystwo, w pobliżu miejsca zamieszkania.

Zadanie pn. ?Utworzenie i wyposażenie Klubu Senior+ w Gminie Łaskarzew? polegało na przebudowie i remoncie oraz wyposażeniu budynku zakupionego w 2016 roku przez Gminę Łaskarzew. W roku 2017 został na nim wymieniony dach  ze względu na planowane dostosowanie go do potrzeb mieszkańców gminy (w tym osób z niepełnosprawnością).

reklama


W ramach zadania przeprowadzono kolejne prace budowlane polegające na wydzieleniu: pomieszczenia służącego jako sala spotkań dla seniorów, wyposażonego w stoły i krzesła oraz sprzęt RTV i komputer z dostępem do internetu, kuchni wyposażonej w sprzęty, urządzenia i naczynia do przygotowania i spożycia posiłku, łazienki wyposażonej w 2 toalety dla kobiet i mężczyzn oraz 2 umywalki (dodatkowo toaleta dla kobiet będzie spełniała wymogi w zakresie dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnością) i szatni.

Cały budynek został ocieplony, teren wokół budynku został utwardzony. Zostały wykonane instalacje: centralnego ogrzewania, wodociągowa, kanalizacyjna, elektryczna, oświetleniowa oraz zbiornik na ścieki. Realizacja projektu pozwoliła na dostosowanie budynku na potrzeby Klubu Senior+ w sposób kompleksowy.

Całkowity koszt zadania publicznego  to 205 tys. zł. Roboty budowlane kosztowały  blisko 173 tys. zł, a wyposażenie 32 tys. zł. Zadanie zostało dofinansowane w ramach Programu Wieloletniego ?Senior+? na lata 2015-2020. Kwota otrzymanego dofinansowania wyniosła 150 tys. zł.

laskarzew.pl/oprac. red.


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama