Urząd bierze pod lupę przejścia dla pieszych. Policja apeluje

Opublikowano: 13 grudzień 2018, 10:26 Kategoria Aktualności
przejście dla pieszychpolicjagarwolin

W ubiegłym tygodniu na terenie Garwolina doszło do dwóch potrąceń pieszych na przejściach. Internauci zawracali uwagę szczególnie na przejście na al. Legionów, na którym wielokrotnie dochodzi do niebezpiecznych sytuacji. Policja apeluje o noszenie odblasków, a władze miasta zleciły kolejne w tym roku badanie natężenia oświetlenia.

4 grudnia po zmroku na ul. Kościuszki 38-latek potrącił na pasach 30-latkę. Dwa dni później przed godz. 16:000 na przejściu dla pieszych przy Szpitalu Mazowieckim na al. Legionów kierująca osobową toyotą potrąciła przechodzącą ulicą kobietę. Obie piesze z obrażeniami trafiły do szpitala.

Do niebezpiecznych zdarzeń na przejściu w Koszarach dochodzi bardzo często. Jeden z internatów tak skomentował ostatnie wydarzenia: „To miejsce jest naprawdę beznadziejnie oświetlone! Nadjeżdżające z naprzeciwka samochody przy pogodzie jaką mamy teraz skutecznie demaskują osoby przechodzące na tych pasach. Nie trzeba wspominać, że w większości w taką pogodę ludzie chodzą w ciemnych kurtkach, zarzucając dodatkowo kaptur na głowę”.

Czy na tym przejściu dla pieszych i innych w Garwolinie można coś poprawić? O sprawę zapytaliśmy Urząd Miasta w Garwolinie. - W kwietniu bieżącego roku przeprowadzone zostały badania natężenia oświetlenia na przejściach dla pieszych w ciągu ulic Kościuszki i Al. Legionów w Garwolinie. Badania wykazały, że natężenie spełnia normy PN-EN 13201-2. Tym niemniej, po ostatnich zdarzeniach drogowych na przejściach, zlecone zostało przeprowadzenie ponownego badania natężenia oświetlenia. Niezależnie od wyników badań, Urząd Miasta wystąpił do konserwatora oświetlenia ulicznego o przedłożenie kosztorysu robót, które należałoby wykonać dla zmiany sposobu oświetlenia lub doświetlenia przejść dla pieszych, które to przedsięwzięcia poprawiłyby bezpieczeństwo pieszych. W przypadku stwierdzenia konieczności poprawy oświetlenia i po przedstawieniu sposobu i kosztów uzupełnienia, zostanie to wykonane niezwłocznie – mówi Albert Baran, wiceburmistrz Garwolina.

Przejściami dla pieszych będą musieli zająć się także radni. Kwestie modernizacji oświetlenia, zwłaszcza w zakresie oświetlenia przejść dla pieszych, znajdują się w kompetencjach Komisji Spraw Komunalnych i Porządku Publicznego Rady Miasta Garwolina. - Na najbliższym posiedzeniu komisji omawiany będzie plan jej pracy na 2019 rok. O tym, kiedy komisja zaplanuje analizę potrzeb w powyższym zakresie, będzie można powiedzieć dopiero po przyjęciu planu pracy – dodaje wiceburmistrz.

O ostrożność i stosowanie się do przepisów bezpieczeństwa proszą policjanci. - Zwiększmy naszą uwagę, zarówno kierowcy, jak i piesi. Stosujmy się do znaków oraz dostosujmy naszą prędkość do warunków jazdy. Załóżmy elementy odblaskowe nawet, jak nie musimy, one kosztują bardzo małe pieniądze – apeluje asp. szt. Marek Kapusta z Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie. - Przejście dla pieszych ma szczególne znaczenie w ruchu drogowym. Na jego obszarze obowiązują ściśle określone zasady. Niestety, zarówno piesi, jak i kierowcy pojazdów często zapominają o przestrzeganiu przepisów bezpieczeństwa – dodaje.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kierowca samochodu, który zbliża się do przejścia dla pieszych (o czym informują go znaki pionowe) ma zachować szczególną ostrożność .

Nie tylko kierowcy mają obowiązki podczas przemierzania pasów, ale także i sami piesi. Przepisy wyraźnie mówią, że pieszy przechodząc przez jezdnię musi zachować szczególną ostrożność, a także korzystać z wyznaczonego przejścia dla pieszych. W miejscu gdzie doszło do wypadku drogowego – na terenie zabudowanym obowiązuje prędkość  do 50 km/h.

Od końca sierpnia poruszający się po zmierzchu piesi, poza terenem zabudowanym, mają obowiązek noszenia odblasków. Policjanci apelują i zachęcają, aby odblaski nosić również w terenie zabudowanym.

jd

 

Komentarze  

-3 #24 takegon 2018-12-19 16:47
Przeżyła by gdyby nie wychodziła na jezdnię po której jadą pojazdy . Dziwne że przed pociągiem pieszy ustępuje pierwszeństwa a przed samochodem nie . Jeszcze dziwniejsze że urzędy tworzą prawo które zachęca do wychodzenia na jezdnię bo kierowca ma się zatrzymać . Rozważny człowiek nie patrzy na durni tworzących prawo tylko rozsądnie myśli sam .
Cytować
+3 #23 OdblaskSzybki i wściekły 2018-12-18 03:25
W tym roku zginęła dziewczyna, przeżyłaby przede wszystkim, gdyby kierowca jechał 50 km/h... Niestety i odblaski i lepsze światła nie wygrają z brawurą jazdą...
Cytować
0 #22 Tak .egon 2018-12-17 16:47
W mieście są znaki ustawione przez podmioty nieuprawnione i od lat sobie stoją / wiszą a miasto nie reaguje . Czemu ? BO NIE CHCE SIĘ NIKT NARAŻAĆ ! Pierwszy znak przy wjeżdzie do kpp garwolin , uprawnionym do oznakowania jest zarządca drogi publicznej , jednak to komenda ustawiła sobie znak samowolnie i otwarcie się do tego przyznaje . ,,Tymczasem ,,kto ustawia,usuwa ,zasłania ,czyni nieczytelnym nie będąc uprawnionym podlega karze grzywny'' . Nikt z tym nic nie robi . Taki to porządek panuje . To samo pks ustawia sobie znaki jakie chce i nikt nie reaguje . To może kto chce niech ustawi znak przy urzędzie miasta np zakaz ruchu pieszych albo we wjeżdzie w podwórko urzędu znak zakaz ruchu ....na jedno wychodzi , skoro każdy może to śmiało
Cytować
+1 #21 Od JanaJan 2018-12-16 19:52
Prawda taka że w urzędzie nikt kompetentny nie zajmuje się bezpieczeństwem na drogach i znakami drogowymi.
Pani burmistrz czy naprawdę nie ma u pani w pracy kogoś kto ogarnąłby ten temat???
Bezpieczeństwo ponad wszystko
Cytować
0 #20 TO ON WINIENZebra 2018-12-16 18:32
PRZECIEZ TE PRZEJSCA DLA PIESZYCH OPINIOWAŁ PAN JONCZAK JAKO PRZEW. RADY MIASTA I DYREKTOR ZARZADU DROGOWEGO WIEC W NAGRODE ZOSTAŁ PONOWNIE RADNYM BRAWO CIEMNOTA GARWOLINSKA!!!! !!
Cytować
+7 #19 iuszMar 2018-12-14 10:14
Trochę się na tych pasach już wydarzyło więc czas najwyższy żeby się wziąć za to. I to jest Polska że najpierw musi ludzi dużo ucierpiec żeby wprowadzić zmiany
Cytować
+9 #18 to nawet trzoda nie jestalbert 2018-12-13 23:21
Po co się wyrywać i montować lepsze/dodatkow e oświetlenie jak zamiast tego można zrobić kolejny park albo kolejne zieleniny posadzić? Ścieżki rowerowej przez tyle lat nie byli w stanie dokończyć...
Żenada urzędnicza!
Cytować
-2 #17 czas opuscic stołekgryzli 2018-12-13 22:05
Towarzysz Jonczak dał plamę, nie po oswietlał przejść bo po co, czas aby pożegnał swój stołek. nic dobrego jako dyrektor nie zrobił . nic dobrego nie zrobił oprucz stawiania poprzeczek na chodnikach by na szerokim chodniku nie wolno było parkowac
Cytować
+3 #16 bezpieczne przejściemieszkaniec 2018-12-13 22:02
Cytuję Bedok:
Warto zauważyć, że nachylenie na tym odcinku jezdni ma odpowiedni procent. Wpływa to m.in.na stopień oświetlenia tego przejścia. Co łatwo zauważyć samochody, które jadą w kierunku Lublina gdy jest już ciemno i dodatkowo pada deszcz czy śnieg mają utrudnione pole widzenia, w szczególności podczas nadjeżdżania samochodów z naprzeciwka. Trudno wtedy dostrzec przechodniów. Uważam, ze interaktywne przejścia dla pieszych byłyby lepszym rozwiązaniem niż kamizelki odblaskowe, które niewątpliwe też są jakimś rozwiązaniem, ale z pewnych powodów nie każdy lubi w nich chodzić. Niech każdy kto narzuca innym ubrać tę kamizelkę,sam spróbuje przez kilka dni chodzić tak ubranym, to może coś zrozumie. Póki co, trzeba myśleć o bezpieczniejszych rozwiązaniach. !


Ta propozycja interaktywnego przejścia jak najbardziej daje radę! Naprawdę jest super!!! https://www.youtube.com/watch?v=vC19gO-Zh28
Cytować
-2 #15 re:Bedok 2018-12-13 21:43
Cytuję Marley:
A może zamiast kurczowo trzymać się przepisów i norm, które jak wiadomo mają chronić głównie urzędasów (tzw. d..pokryjki), lepiej jednak w ważnych kwestiach wyjść przed szereg i wyznaczać lepsze standardy? Jak np. takie (szczególnie na filmie z Ełku widać jak dobrze to działa): https://euroasfalt.pl/pl/products/zebra-premium-aktywne-przejscie-dla-pieszych/
Wystarczy chcieć, a nie się zasłaniać normami i paragrafami. Ech... i tak to wszystko na marne - grajdoł, zostanie grajdołem zawsze.


Marley, to jak już kopiujesz czyjeś pomysły to może sięgnij jeszcze dalej. Po co się ograniczać, co nie? :lol: Standardy europejski są tak cooool! 8) :lol: Tylko spójrz: https://www.youtube.com/watch?v=hbScUTxMmtk
Cytować
-2 #14 M i ABMW 2018-12-13 20:59
Cytuję kierowca:
Najgorzej jak taki zamaskowany pieszy wejdzie na przejście i prawie go nie widać ale jak już go inny samochód reflektorami zdemaskuje to się go przepuszcza. Pamiętajcie piesi nie maskujcie się na drodze. A tak na poważnie to redaktor chyba nie przeczytał co zacytował w tym artykule.

NCytuję Maks:
Cytuję Bedok:
nachylenie... ma, odpowiedni procent...
W każdym poście o procentach...
Nic dziwnego że nachylenie ma...:)

Maks i Albercik. Gdzieś już była mowa o takich.. :-) no proszę Maksiu może wykażesz się znajomością procentów tudzież pochyleniem podłużnym, pochyleniem wzdłużnym względnie nachyleniem podłużnym? No proszę. Słuchamy z największą uwagą! :D
Cytować
+3 #13 re:Miko 2018-12-13 20:49
Cytuję Darek:
Odblaski też nie pomogą, jak kierowcy, w szczególności młodzi będą zapierniczać bez wyobraźni...

A to już inna strona medalu. ;-) A od kogo mają czym zapierniczać? Także, no właśnie! Nie ich fura, to pewnie nie oszczędzają na niczym i co najgorsze na nikim!
Cytować
+1 #12 re:Miko 2018-12-13 20:45
Cytuję kierowca:
Ćzwartek godzina 15.45 pasy przy ul Nadwodnej.
Światła uliczne nie włączone. pasy zerowa widoczność osób które szły w ciemnych ubraniach.
Jadąc w stronę Garwolina do świateł jest sie lekko oślepianym światłami z naprzeciwka.
Kolejne przejście dla pieszych koło starego Urzędu Pracy.
Oszczędzajmy dalej na oświetleniu, ale o tej samej godzinie oświetlenie świąteczne pali się już pełnym blaskiem.
Światła przy szpitalu w koszarach, widoczność zerowa.
Fajnei oznaczone jest przejście na ulicy polnej jadąc w stronę Łaskarzewa może warto się wzorować na nim

Przy szpitalu to rzeczywiście światełka takie, że ho ho! Co do reszty także absolutna zgoda! No, najlepiej aby każdy zaczął chodzić ubrany w odblaskowe kamizelki wtedy dopiero będzie BLASK! :lol:
Cytować
+1 #11 przykładwuj 2018-12-13 20:17
Niech ta pani z urzędu która chce na mnie wymusić odruch wymiotny przejedzie się w stronę niecieplina wieczorem i zobaczy jakie natężenie światła powinno być . Można k...? Można ! Ale albercik będzie rozkminiał pól roku projekty plany itp bo sam pojęcia za grosz
Cytować
-3 #10 Bezwzględnie Kamizelki!!!Maks 2018-12-13 20:08
Cytuję Bedok:
nachylenie... ma, odpowiedni procent...
W każdym poście o procentach...
Nic dziwnego że nachylenie ma...:)
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież