reklama

Urząd bierze pod lupę przejścia dla pieszych. Policja apeluje

Opublikowano: 13 grudzień 2018, 10:26 Kategoria Aktualności
przejście dla pieszychpolicjagarwolin
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

W ubiegłym tygodniu na terenie Garwolina doszło do dwóch potrąceń pieszych na przejściach. Internauci zawracali uwagę szczególnie na przejście na al. Legionów, na którym wielokrotnie dochodzi do niebezpiecznych sytuacji. Policja apeluje o noszenie odblasków, a władze miasta zleciły kolejne w tym roku badanie natężenia oświetlenia.

4 grudnia po zmroku na ul. Kościuszki 38-latek potrącił na pasach 30-latkę. Dwa dni później przed godz. 16:000 na przejściu dla pieszych przy Szpitalu Mazowieckim na al. Legionów kierująca osobową toyotą potrąciła przechodzącą ulicą kobietę. Obie piesze z obrażeniami trafiły do szpitala.

Do niebezpiecznych zdarzeń na przejściu w Koszarach dochodzi bardzo często. Jeden z internatów tak skomentował ostatnie wydarzenia: ?To miejsce jest naprawdę beznadziejnie oświetlone! Nadjeżdżające z naprzeciwka samochody przy pogodzie jaką mamy teraz skutecznie demaskują osoby przechodzące na tych pasach. Nie trzeba wspominać, że w większości w taką pogodę ludzie chodzą w ciemnych kurtkach, zarzucając dodatkowo kaptur na głowę?.

reklama


Czy na tym przejściu dla pieszych i innych w Garwolinie można coś poprawić? O sprawę zapytaliśmy Urząd Miasta w Garwolinie. - W kwietniu bieżącego roku przeprowadzone zostały badania natężenia oświetlenia na przejściach dla pieszych w ciągu ulic Kościuszki i Al. Legionów w Garwolinie. Badania wykazały, że natężenie spełnia normy PN-EN 13201-2. Tym niemniej, po ostatnich zdarzeniach drogowych na przejściach, zlecone zostało przeprowadzenie ponownego badania natężenia oświetlenia. Niezależnie od wyników badań, Urząd Miasta wystąpił do konserwatora oświetlenia ulicznego o przedłożenie kosztorysu robót, które należałoby wykonać dla zmiany sposobu oświetlenia lub doświetlenia przejść dla pieszych, które to przedsięwzięcia poprawiłyby bezpieczeństwo pieszych. W przypadku stwierdzenia konieczności poprawy oświetlenia i po przedstawieniu sposobu i kosztów uzupełnienia, zostanie to wykonane niezwłocznie ? mówi Albert Baran, wiceburmistrz Garwolina.

Przejściami dla pieszych będą musieli zająć się także radni. Kwestie modernizacji oświetlenia, zwłaszcza w zakresie oświetlenia przejść dla pieszych, znajdują się w kompetencjach Komisji Spraw Komunalnych i Porządku Publicznego Rady Miasta Garwolina. - Na najbliższym posiedzeniu komisji omawiany będzie plan jej pracy na 2019 rok. O tym, kiedy komisja zaplanuje analizę potrzeb w powyższym zakresie, będzie można powiedzieć dopiero po przyjęciu planu pracy ? dodaje wiceburmistrz.

O ostrożność i stosowanie się do przepisów bezpieczeństwa proszą policjanci. - Zwiększmy naszą uwagę, zarówno kierowcy, jak i piesi. Stosujmy się do znaków oraz dostosujmy naszą prędkość do warunków jazdy. Załóżmy elementy odblaskowe nawet, jak nie musimy, one kosztują bardzo małe pieniądze ? apeluje asp. szt. Marek Kapusta z Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie. - Przejście dla pieszych ma szczególne znaczenie w ruchu drogowym. Na jego obszarze obowiązują ściśle określone zasady. Niestety, zarówno piesi, jak i kierowcy pojazdów często zapominają o przestrzeganiu przepisów bezpieczeństwa ? dodaje.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kierowca samochodu, który zbliża się do przejścia dla pieszych (o czym informują go znaki pionowe) ma zachować szczególną ostrożność .

Nie tylko kierowcy mają obowiązki podczas przemierzania pasów, ale także i sami piesi. Przepisy wyraźnie mówią, że pieszy przechodząc przez jezdnię musi zachować szczególną ostrożność, a także korzystać z wyznaczonego przejścia dla pieszych. W miejscu gdzie doszło do wypadku drogowego ? na terenie zabudowanym obowiązuje prędkość  do 50 km/h.

Od końca sierpnia poruszający się po zmierzchu piesi, poza terenem zabudowanym, mają obowiązek noszenia odblasków. Policjanci apelują i zachęcają, aby odblaski nosić również w terenie zabudowanym.

jd

 


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama