Prezydent pośmiertnie odznaczył nastolatka z Woli Rębkowskiej

Opublikowano: 22 listopad 2018, 11:26 Kategoria Aktualności
prezydentwola rębkowskagmina garwolinemil grzegorczyk

Prezydent Andrzej Duda nadał pośmiertnie odznaczenie zasłużony w ratowaniu życia i mienia Emilowi Grzegorczykowi. W ubiegłoroczne wakacje 14-latek ruszył na pomoc tonącej dziewczynce.

– Dopóki człowiek gotów jest bezinteresownie rzucić się na pomoc drugiemu człowiekowi, nawet ryzykując życie, to znaczy, że są ludzie zdolni tworzyć wspólnotę. To jest właśnie największe poświęcenie – nieść bezinteresowną pomoc drugiemu, często z narażeniem życia – mówił wczoraj Prezydent Andrzej Duda, wręczając odznaczenia zasłużonym w ratowaniu życia i mienia.

Prezydent podkreślił, że to dla niego zaszczyt móc wręczyć odznaczenia za dzielność, ofiarność i odwagę  w roku stulecia odzyskania niepodległości, kiedy wspominamy bohaterów, którzy walczyli o wolną, niepodległą, suwerenną Polskę. Zaznaczył, że bohaterstwo to nie tylko czas wojny. – Można być bohaterem czasu pokoju, tego nigdzie nie uczą, nie uczą jak mieć odwagę, nie uczą w szkole, że trzeba ratować życie drugiego człowieka – mówił, dodając, że można się nauczyć pierwszej pomocy, ale najpierw trzeba mieć siłę osobistej decyzji, impuls, by rzucić się z pomocą. Dziękował odznaczonym za postawę bohaterstwa, niezłomności, wielkiej odwagi.

Prezydent powiedział, że dwa odznaczenia zostały przyznane pośmiertnie. Wspomniał, że Emil miał zaledwie 14 lat, kiedy skoczył na pomoc tonącej dziewczynce. – Emila niestety zabrała woda, dziewczynkę uratowano – mówił.

Nastolatek był mieszkańcem Woli Rębkowskiej. W lipcu 2017 roku wraz z rodziną wypoczywał nad Wisłą w Ostrowie. Nagle rzeka porwała 9-letnią dziewczynkę. Na ratunek ruszył 14-latek z ojcem. Z wody wyszli wszyscy z wyjątkiem chłopca. Po trzech dniach poszukiwań, jego ciało zostało znalezione w Skurczy, około sześciu kilometrów od miejsca utonięcia.

prezydent.pl, opr. red.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież