Ekonomik uczy tolerancji

Opublikowano: 16 listopad 2011, 14:08 Kategoria Aktualności
ekonomiktolerancjaoświatakarete

- Tolerancji będziemy uczyć się cały czas – mówili uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Garwolinie podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Tolerancji. Obchodzony od 2001 roku w ekonomiku po raz trzeci połączony był z akcjami w ramach Tygodnia Tolerancji.

„Mam prawo” było hasłem tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Tolerancji (16 listopada). Po raz pierwszy o poszanowaniu inności w ZSP nr 1 mówiono 11 lat temu, kiedy w szkole Marek Kotański. Od tamtej pory Dzień Tolerancji gości co roku.

 

Tradycyjnie uczniowie największej szkoły w powiecie przygotowali program artystyczny mówiący o poszanowaniu praw człowieka. Żeby tak się stało należy wyzbyć się chamstwa, kłamstwa, chciwości – przekonywała młodzież. Nie mogło zabraknąć występów wokalnych. Młodzi muzycy wykonali m.in. „Tolerancję”, „Przeżyj to sam” czy „Dziwny jest ten świat”.

W ostatnich tygodniach uczniowie szkoły odpowiadali na specjalną ankietę. Z jej podsumowania wynika, że młodzież ZSP nr 1 w większości jest tolerancyjna na inny kolor skóry czy pochodzenie. Głosowano także na najbardziej tolerancyjnego ucznia. W Liceum Ogólnokształcącym został nim Paweł Mikulski, a w klasach technikum – Damian Woźniak. Kolejne miejsca zajęli: Krystian Kazimierczyk, Robert Całka, Sylwia Chruściel, Adrian Biernacki, Paweł Baran, Joanna Talarek, Urszula Piłka, Weronika Pyza.

- Znamy w większości swoje prawa, ale gorzej bywa z obowiązkami, o których trzeba pamiętać – mówiła Anna Maszkiewicz, opiekun Młodzieżowego Klubu Europejskiego, który z Samorządem Uczniowskim zorganizował imprezę. Pozostali nauczyciele, którzy zaangażowali się w działania to Andrzej Ostolski, Elżbieta Brojek, Kinga Zawadka, Małgorzata Serej-Mikulska, Marta Ozup, Michał Karwowski, Marek Piotrowski.

- Jesteście tolerancyjni, a z tym w naszym państwie nie jest idealnie. Spójrzcie tolerancyjnie na waszych rodziców, bo często w tym miejscu poglądy obu stron są różne. Pamiętajcie o swoich prawach, ale w taki sposób, aby nie łamać granic demokracji jak to było podczas marszów 11 listopada w Warszawie – mówił poseł Grzegorz Woźniak. – Tolerancji trzeba się cały czas uczyć. To jest też zadanie dla edukacji, wychowywać od samego początku w duchu poszanowania innych – podkreślała w liście do uczestników spotkania Stanisława Prządka. List od parlamentarzystki odczytała Halina Ziędalska.

- Jeśli będziemy szanować wszystkich to będziemy także tolerancyjni – podkreślał starosta Marek Chciałowski. - Prawa należy traktować jako rzecz daną, ale i zadaną w postaci obowiązków wynikających z praw – dodał.

Dzisiejsze spotkanie było okazją do wręczenia wyróżnień uczniom ZSP nr 1. Dyrektor szkoły Hanna Wilczek gratulowała stypendystkom starosty powiatu – Oldze Rucie i Natalii Tobiasz oraz nagrodzonym przez premiera Donalda Tuska najlepszym uczniom szkoły - Agnieszce Płatek, Sylwii Zielińskiej i Michałowi Przybyszowi. Podziękowania powędrowały także do laureatów ogólnopolskich konkursów – Adriana Jarzyny, Piotra Zawadki i Dominiki Muchy.

Na zakończenie w efektownym pokazie wystąpili członkowie Wołomiński Klub Shorin-Ryu Karate pod kierunkiem Grzegorza Jarząbka.

łk

Komentarze  

+2 #8 sfrustrowana kulaalek 2011-11-17 23:35
i jeszcze niedouczona się odezwała oj boli boli. Teraz wszystko nie tak. Preego kolego nie cierp, to przejdzie.
Cytować
-1 #7 Gilbert Keith Chestertonmisiek 2011-11-17 20:11
"Tolerancja jest cnotą ludzi bez przekonań..."
Cytować
-4 #6 tolerancja poPreego 2011-11-17 17:21
Szkoła jest dla uczni i to Oni powinni zarzadzac nia a nie jacys sflustrowani nauczyciele ,których oprócz robienia kasy nic nie obchodziW Ekonomiku jest to najbardziej widoczne emeryci na etatach,kompute ry dla nich na pokaz. Biurokracja bezmózgowie, Nauczyciele skracaja po cichu lekcje by zdazyc do innej na godziny.Nawet studniówka za 500zł by mogli sie napasc nauczyciele przez tydzień w pokoju nauczycielskim . to jest tolerancja to czyste HAMSTWO. a Starostwo to toleruje zapuszczaja głeboko głowe w piasek jak Strus rodem z PSL ,cóz nasza władza i nam sie nalezy wszystko nawet tolerancja..
Cytować
+1 #5 .aaaa 2011-11-17 17:10
Mój Ekonomik. Wystepowałam tam. Dobrze ze jest cos takiego robione.
Cytować
-1 #4 ClubbersClubbers 2011-11-17 17:02
a **uja prawda ;D w d**ie byłeś, g**no widziałeś xD

..to było Głosowanie na Najbardziej Tolerancyjnego Ucznia szkoły...
Cytować
-2 #3 sierpem przestraszonykim 2011-11-16 23:22
ten koco to jakiś niedowartościow any nauczyciel albo Elza z afykańskiego buszu bo ani ze Wschodu ani z Zachodu. Chociaż kto wie, nadaje jak sierpem przestraszony.
Cytować
0 #2 GłosowanieStary 2011-11-16 20:56
To było głosowanie na najbardziej lubianego ucznia, a nie tolerancyjnego !!!
Cytować
+10 #1 Nauka tolerancjikonio 2011-11-16 15:22
Proponuje wszystkim młodym ludziom mała wycieczkę po naukę tolerancji, wcale niedaleko ,do Berlina.Proszę przejść się po 'malowniczej" dzielnicy Kreuzberg ,tak tak to jest Berlin a nie Ankara gdyby co niektórzy tak "przypadkowo" pomyśleli.Życzl iwość okolicznych "mieszkańców" jest tak wylewna ,ze dobrze zaopatrzyć się co najmniej w paralizator elektryczny lub "batona" wtajemniczeni wiedzą o co chodzi. Ręczę wam moi drodzy ,ze tubylcy w większości należą właśnie do tych " pokrzywdzonych" przez kolor skóry i wyznanie ,wobec których mamy być tolerancyjni ,tylko jednego ni cholery nie mogę pojąć ,dlaczego ich nikt nie nauczył tolerancji do naszego koloru skóry,może nie mieli odpowiednich programów edukacyjnych ,a może wmówili im "inżynierowie dusz" to pokrzywdzenie ,no nic za głupim żeby wnikać,kończąc polecam - Kreuzberg ,pamiętajcie ,tylko nie pytać rodowitego Niemca jak tam trafić bo może was obdarzyć spojrzeniem jak kogoś niespełna rozumu,miłego zwiedzania i praktycznych wniosków z nauki tolerancji.Pozd rawiam!!!!konio ps. w ogóle wędrówki po Europie zachodniej poza utartymi szlakami turystycznymi ,mogą nas nauczyć wielu przydatnych umiejętności ,chociażby walki wręcz ,no chyba ,że preferujemy oddawanie portfeli bez uprzednich prób ich zachowania .
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież