Łaskarzew i Żelechów z rządowymi promesami

Opublikowano: 14 wrzesień 2018, 06:52 Kategoria Aktualności
łaskarzewżelechów

- Państwo nie może zostawić bez wsparcia obywateli ani samorządów – powiedział Jarosław Zieliński, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, na uroczystości wręczenia promes na usunięcie skutków klęsk żywiołowych samorządom z województwa mazowieckiego. W gronie dofinansowanych samorządów są Łaskarzew i Żelechów.

- Łącznie z dzisiejszymi środkami, od początku roku blisko 500 samorządów z całego kraju otrzymało wsparcie w wysokości ponad 760 mln zł. Jest to kwota niemal dwa razy większa niż w zeszłym roku. Dzięki temu możemy sprawnie i szybko naprawiać zniszczenia - dodał wiceszef MSWiA. Zwrócił także uwagę, że zdecydowana większość przekazywanych dziś promes dotyczy zniszczeń z tego roku, ale zdarzają się prośby o wsparcie w usunięciu szkód nawet z lat 2009-2010 -  My nie czekamy ze wsparciem dla samorządów. Ten proces trwa ciągle. Ale jeszcze w tym roku podejmujemy decyzje dotyczące szkód z roku 2010. Musimy likwidować zaległości z wcześniejszych lat.

- Takiego roku w województwie mazowieckim jeszcze nie było. Korzystamy z dwóch programów drogowych, o wartości 48 i 76 mln złotych, a także ze środków z promes. Zmieniamy obraz Mazowsza kilometrami dróg remontowanych i budowanych dzięki współpracy administracji rządowej i samorządów – powiedział Zdzisław Sipiera, wojewoda mazowiecki. Podziękował również samorządowcom za sprawną współpracę przy tworzeniu i procedowaniu wniosków o wsparcie.

W środę promesy na łączną kwotę prawie 8,5 mln zł otrzymały gminy Stara Błotnica, Żelechów, Chynów, Sochocin, Leoncin, Łaskarzew, Mirów oraz Sokołów Podlaski. Oznacza to, że w tym roku samorządy z Mazowsza otrzymały już promesy na kwotę ponad 90,7 mln zł. Przyznane środki pomogą samorządom uporać się ze szkodami, jakie spowodowały ulewne deszcze i niskie temperatury. W Łaskarzewie będzie także możliwy remont przepompowni ścieków (została uszkodzona w maju tego roku). Największym zadaniem dofinansowywanym w tym rozdaniu promes jest inwestycja gminy Sokołów Podlaski. Ponad 4,2 mln zł pozwolą na przebudowę dróg gminnych, które zostały uszkodzone w wyniku intensywnych opadów deszczu w marcu tego roku.

mswia.gov.pl

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież