Parafia Goźlin zindeksowana

Opublikowano: 11 wrzesień 2018, 08:11 Kategoria Aktualności
gmina wilgagoźlinmariańskie porzeczeindeksymetryki

Informacje o urodzeniach, zgonach i małżeństwach. Razem 18 tys. wpisów. Społeczną pracą Garwolińskiej Grupy Indeksacyjnej opracowano indeksy metrykalne parafii Goźlin w Mariańskim Porzeczu (gm. Wilga).

Uroczyste przekazanie indeksów odbyło się w niedzielę, w dniu odpustu parafialnego. Do bezpłatnego wykorzystania oddano 18 tys. wpisów, które dotyczą urodzeń, zgonów i małżeństw odnotowanych w parafii od początku jej istnienia w 1802 roku do współczesności (2017 r.).

Indeksacja była możliwa dzięki społecznej pracy kilkunastu osób z Garwolińskiej Grupy Indeksacyjnej. W trackie prac nad zdigitalizowaniem metryk, pojawiła się luka. - Brak w archiwum ważnej księgi obejmującej lata 1869-1890. Na szczęście zachowała się księga pokładnego, z której uzupełniliśmy dane. Jednak pełnowartościowe informacje daje ta księga, której nie ma. Wierzymy, że zguba się odnajdzie. Być może ktoś kiedyś pożyczył księgę i zapomniał oddać – mówi Sebastian Jędrych z GGI.

Jak dodaje nasz rozmówca, w historyczne zawirowania narodu polskiego, są widoczne w metrykach. - Widzimy w trakcie indeksacji, jak zmieniały się nazwiska naszych przodków. Niektóre nazwiska aktualnie istnieją w dwóch formach. Wzięło się to z zapisu nazwisk w języku rosyjskim. Kiedy w 1915 roku zaprzestano administracyjnie używać języka rosyjskiego, zaczęły się problemy z poprawnym odczytaniem polskim nazwisk, stąd pewne rozbieżności. Dzięki tej publikacji będzie można prześledzić, jak te nazwiska się zmieniały – podkreśla.

Zadowolenia z cyfrowego opracowania metryk nie kryje proboszcz parafii. – Od teraz wszyscy będą mogli mieć wgląd w księgi. Bez indeksacji byłoby bardzo utrudnione, dlatego cieszymy się z tego, że Sebastian i spółka zrobili piękną rzecz dla nas –  przyznaje ks. Jan Krajewski, kustosz sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Mariańskim Porzeczu.

Do tej pory GGI zindeksowała parafie: Garwolin, Korytnica Łaskarzewska, Żelechów, Parysów, Łaskarzew, Maciejowice, Ryki. W tegorocznych planach upublicznienia metryk są parafie z Wilgi i Borowia.

Indeksy metrykalne parafii Goźlin można bezpłatnie pobrać pod tym linkiem.

Łukasz Korycki.

fot. garwolin.org

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież