Garwolin świętuje niepodległość

Opublikowano: 11 listopad 2011, 16:51 Kategoria Aktualności
11 listopadaniepodległośćGarwolinAK

Msza święta w intencji miasta, powiatu i całego kraju. Złożenie wiązanek kwiatów, wystawa i koncert. To już za nami. Wieczorem w garwolińskim Domu Kultury ze specjalnym spektaklem o tematyce patriotycznej wystąpi jeszcze teatr "Od czapy".

Tak Garwolin świętuje 93. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W porannych uroczystościach wzięli udział zarówno starsi mieszkańcy miasta, jak i młode pokolenie - dzieci i młodzież z garwolińskich szkół. - 11 listopada to święto narodowe, dzień radości z odzyskania umiłowanej ojczyzny. To dzień, kiedy naród powstał z kolan i nadzieja powróciła. Jesteśmy wdzięczni wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego, że nasza ojczyzna odzyskała niepodległość, a my jako naród jesteśmy wolni - mówił Tadeusz Mikulski, burmistrz Garwolina.

Bohaterowie - wczoraj i dziś

Uroczystości związane ze Świętem Niepodległości rozpoczęły się mszą świętą w garwolińskiej kolegiacie, której przewodniczyli proboszczowie trzech parafii - ks. prałat Ryszard Andruszczak, ks. prałat Julian Jóźwik oraz ks. Andrzej Lemieszek. Nietypowo homilię wygłosił profesor Andrzej Wronka, który mówił nie tylko o bohaterach tamtych czasów, którym należy się cześć i pamięć, ale także o tym, kto w dzisiejszych czasach jego zdaniem zasługuje na to miano. - Współcześni bohaterowie to matki i ojcowie, którzy decydują się na posiadanie dzieci, mimo że państwo wcale ich w tym nie wspiera - przekonywał profesor, zahaczając także o temat legalizacji aborcji, obrony polskiej tożsamości i historii. - Chcą z nas zrobić morderców i złodziei II wojny światowej. Gdzie są władze, które wreszcie powiedzą dość? - pytał Andrzej Wronka.

Miejscem upamiętnienia kolejnych rocznic odzyskania niepodległości jest kamień przy skwerze Marszałka Józefa Piłsudskiego. Kilkanaście delegacji złożyło pod kamieniem wiązanki kwiatów. W swoim wystąpieniu burmistrz podkreślił zasługi Józefa Piłsudskiego w budowaniu wolnej Polski. Zastanawiał się także jak poczynania obecnego pokolenia zostaną ocenione przez kolejne generacje Polaków.

Włodarz, jak każdego roku, podkreślał rozwój miasta. Dzisiaj wiele miejsca w swoim wystąpieniu podkreślił basenowi, który za 13 miesięcy zostanie oddany do użytku. Na zakończenie Tadeusz Mikulski pogratulował wyboru parlamentarzystom – Stanisławie Prządce i Grzegorzowi Woźniakowi.

Oprócz posłów w uroczystościach wzięli udział przedstawiciele kombatantów, młodzieży, zakładów pracy oraz m.in. Krzysztof Żochowski – radny sejmiku województwa mazowieckiego, Marek Chciałowski - starosta powiatu, Urszula Zadrożna - przewodnicząca rady powiatu, Marek Janiec – przewodniczący garwolińskiej rady miasta, Tomasz Łysiak – wójt gminy Garwolin, mjr Sławomir Kucharski – zastępca Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Garwolinie, bryg. Dariusz Sadkowski – komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej, mł. insp. Marek Świszcz – komendant powiatowy policji.

Koncert, wystawa i nowi członkowie AK

Dalsze obchody Święta Niepodległości odbyły się w garwolińskim Domu Kultury. Na górnym holu można było oglądać wystawę „Znaki Państwa Polskiego – herb, barwy, hymn” przygotowaną przez Ludowe Towarzystwo Naukowo-Kulturalne. Przed skromną niestety publicznością z krótkim koncertem pieśni patriotycznej wystąpiły Katarzyna Kalisz (sopran) i Gabriela Machowska-Kopietz (fortepian). Duet zaprezentował nie tylko te pieśni, które wszystkim są dobrze znane, ale także kompozycje lwowskich kompozytorów, spadkobierców Chopina oraz utwór tego wybitnego polskiego artysty "Życzenie".

Dziś swoje szeregi poszerzyło także AK. Legitymacje nadzwyczajnych członków Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej otrzymało 13 osób: Maria Winek, Antoni Frąckiewicz, Henryk Głowala, Henryk Góźdź, Jerzy Jarząbek, Józef Jędrzejaczak, Andrzej Kotlarski, Marek Kotlarski, Andrzej Mączka, Zbigniew Michalik, Antoni Rękawek, Grzegorz Sitek i Jerzy Winek.

Podczas uroczystości wręczono także nagrody zwycięzcom konkursu historycznego organizowanego przez Stowarzyszenie Rozwoju Gmin i Miast Powiatu Garwolińskiego "Droga Polaków do niepodległości".

Mieszkańcy Garwolina mogli dzisiaj także uratować komuś życie i zdrowie. W autobusie Regionalnego Centrum Krwiodastwa i Krwiolecznictwa w Warszawie, który stanął przed kościołem pw. Przemienienia Pańskiego, krew oddało dzisiaj 26 osób. Dzięki nim udało się zebrać prawie 12 litrów tego cennego płynu.

jd/łk

Komentarze  

-4 #26 konikkobyła 2011-11-14 20:33
Konio ciebie to moga przjac do v kompani wozów drabiniastych a za uzbrojenie dostaniesz bat bo lejcy od szkapy bys nie utrzymał w swych zgrabiałych recach.wiec szkapa''konio'' bedzie cie powozic wedłuk własnego uznania po czerwonych szlakach zycia
Cytować
-6 #25 Po rozum za póznoeritako 2011-11-14 19:16
Jan i miłosnik a co ty plepsie w swym zafajdanym zyciu zrobiłes oprócz stania bod przysłowiowaq budka z piwem lub oszukaniem kolesiów na pare złotych. zajrzyjcie tez w swoich przodków co Lenina całowali nie tylko na potrecie a ze czerwonym sztandarem w garsci maszerowali by cichaczem w niedziele skradając sie z rana chodzili do Plebana ,y wieczorem donosic na przyjaciół ubecji, biorąc za to Judaszowe srebrniki. Dziś chcą być moralnie czyści bo myślą ze nikt o tym nie pamięta. Niestety mylą się są wśród jeszcze ludzie co to pamiętają tak ze nie oczerniaj Janie i inny pachołku porządnych ludzi tylko spójrz w przeszłość własnego rodu, bij sie w czerone pirsiatka i żałuj za grzech ,bo na Rozum za pózno!
Cytować
0 #24 Czekam !!!konio 2011-11-14 09:42
Kiedy do AK zostanie przyjęty Pan Piotr Tylkowski ,mógłby wiele wnieść do konspiracji szczególnie jeśli chodzi o maskowanie i mówienie szyfrem ,tak żeby tylko wybrani wiedzieli o czym mówi.Pozdrawiam !!!!konio
Cytować
+2 #23 Czapka StarostyUrszula 2011-11-14 07:33
pan starosta w swojej nowej czapce wygląda rozbrajająco, zwłaszcza podczas hymnu narodowego - tragedia.
Cytować
+4 #22 ratunkumiłośnik 2011-11-14 00:59
Antek i Jurek W w AK. Dołączyli do byłego sekretarza Komitetu Miejskiego - czy ktoś coś jeszcze z tego rozumie. Być może pogrążony w buraczanych polach przeoczyłem coś istotnego co nie pozwala mi zrozumieć tej sytuacji. Myślę że jakiś autorytet historyczny powinien wypowiedzieć się na temat prawdziwej roli jaką odegrała AK. Bo skoro Ci Panowie zasługują na to żeby być w tej organizacji, tzn, że ktoś fałszował nam historię AK.- miłośnik buraków -
Cytować
0 #21 prawda ?miłośnik 2011-11-14 00:26
Ktoś z forumowiczów, chyba ,,zocha" wyjawiła, że w końcu w kościele usłyszał słowa prawdy. Myślałem, że chodzi o prawdy zawarte w Ewangelii. Niestety zaskoczenia nie było, usłyszała prawdy polityczne, a konkretnie prawdy jednej opcji politycznej pozostającej od paru już lat w mniejszości. Droga Zocho ! pragnę poinformować Cię, że te prawdy można codziennie przeczytać w Gazecie Polskiej, w Naszym Dzienniku i usłyszeć na antenie toruńskiego radia. Dziwię się, że nie czytasz i nie słuchasz tych jedynie słusznych gazet i radia. Gdybyś zadała sobie trochę trudu i poczytała w/w tytuły to do kościoła chodziła byś po to żeby posłuchać prawd płynących z Ewangelii . A tak swoją drogą im więcej ,, prawd" profesor Wrona bedzie głosił w kościele tym większa szansa Ruchu Palikota na wygranie wyborów za 4 lata. - miłośnik buraków -
Cytować
0 #20 Do Jankonio 2011-11-13 21:08
Nie byłbym taki pewien ,jak tylko ci "partyzanci" się podszkolą w taktyce walki to ..ho,ho ,trzeba będzie chodzić w hełmach po Garwolinie a i na grzyby do lasu unińskiego będzie strach iść. Ktoś wie moi drodzy w jakim masywie leśnym ci dwaj Panowie będą kwaterować ? Pozdrawiam!!!!k onio ps. mam poważne obawy o to czy wystarczy broni dla wszystkich tak licznie przyjmowanych "nowych" członków organizacji.Wsz ak od dawna wiadomo z historii ,ze broń a właściwie jej brak był największą bolączką AK ,no chyba ,ze obydwaj Panowie wnieśli ze sobą w wianie własne uzbrojenie ,może szable po dziadku ?
Cytować
-1 #19 hehejasiek 2011-11-13 17:50
ładna dziewczyna po prawej stronie na 24 zdjeciu :D Cytuję Doma:
Wow jestem na 16 zdj. z powalającą miną i rudym warkoczykiem :D


ale dobrze, że dali 24 zdjęcie i załapali ładną dziewczynę po prawej stronie ;p
Cytować
+3 #18 KabaretJan 2011-11-13 14:42
Antek i Winek w AK - kabatet !
Cytować
0 #17 Wszystkie rzeczy mają swój czas cdn.konio 2011-11-12 20:51
Właściwie tylko Niemcy,mogły by być niezadowolone z takiego konfliktu,ponie waż nie oszukujmy się jesteśmy w ich strefie wpływów (geopolitycznyc h ,żeby było jasne a to się różni od podległości czy aneksji),pozost aje jednak wyjście takie jak 1772 ,oczywiście ,że na dzień dzisiejszy nierealne tylko niedaleka przyszłość to lat dziesięć jak i trzydzieści,jes zcze jedno czas ten może posłużyć do wypracowania takich wariantów politycznych aby ta dalsza była równie bezpieczna.Obec na sytuacja Unii jest dramatyczna i niebawem staniemy przed faktem dokonanym albo rząd europejski albo druga prędkość a właściwie peryferyjność,n ie będzie wiele czasu na rozważenie wariantów alternatywnych. Pani Zocho ,niestety jak już kiedyś wspomniałem(prz y innym temacie) reprezentuje Pani myślenie w stylu Wacława Rzewuskiego ,nasza chata z kraja ,dworek szlachecki,kapl iczka przydrożna pozytywka na komodzie a z niej płynie Mazurek Dąbrowskiego i Warszawianka na przemian,wokół Mordor ,orki i inne diabelstwo.Cało ść rozkradziona (tu sporo racji) ,sami zdrajcy i "nieprawdziwi Polacy". Co do jednego się zgadzam nasi "przywódcy " fundują nam spektakl medialny zamiast rzeczywistych działań w konkretnych sprawach.Przypo mina to matkę która widząc dziesięciometro wą falę tsunami dwieście metrów od dziecka ,zamiast chwycić go w ramiona i uciekać co sił na górkę,każe mu się bawić dalej foremkami w piaskownicy ,niech ma jeszcze chwilę radości zanim przykryje go śmiertelna fala.Pozdrawiam !!!!konio
Cytować
0 #16 Wszystkie rzeczy mają swój czaskonio 2011-11-12 20:31
i wszystko przemija pod słońcem-cyt .-Eklezjastes Taka piękna dyskusja ,że aż nie wiem czy ja prostaczek z ludu zdołam cokolwiek wnieść do tak subtelnej oracji głoszonej przez piszących poniżej mariana i zochę (pisownia celowo jak w nickach),ale spróbować można,właściwie po części zgadzam się z obydwojga interlokutorami jak i mam również zastrzeżenia stąd cytat na początku moich "wypocin". Drogi panie Marianie ,powiadasz waćpan jesteśmy w Unii i w NATO i nic w najbliższym czasie nam nie grozi.Odpowiem starą przyśpiewką ludową ..u mojego teścia hektarów dwadzieścia ,cztery konie w pługu i od ....(wulgaryzm grubego kalibru),długu. Wiadomo o jaki wyraz chodzi nie zagłębiajmy się w organy ,morał -te hektary i konie to Unia i NATO dług to (nomen omen w sensie dosłownym,choć nie dokładnie o niego mi chodzi ) zagrożenie a właściwie brak perspektyw.Nie mam złudzeń ,że w przypadku jakiegokolwiek konfliktu,dajmy na to z Rosją ktokolwiek ruszyłby by palcem,trzeba wielkiej naiwności ,żeby w to wierzyć.Ja naiwny nie jestem.Gwarancj e brytyjskie już raz mieliśmy w 1939 r. a Ameryka jest za oceanem.cdn
Cytować
0 #15 do Zochy?? Zosi??marian 2011-11-12 18:21
nie wiem od czego zacząć... może od tego, że masz rozdwojenie jaźni i nie możesz zdecydować się na swoją płeć, zatem jesteś swoistego rodzaju Anną Grodzką Powiatu Garwolińskiego

cyt. "chciałBYM (...) .Ja długo czekałAM na słowa prawdy a sądząc po oklaskach nie tylko ja jednA."

spokojnie, Palikot na pewno Cię przyjmie do swojego Ruchu.

po drugie, nigdy do żadnej partii nie należałem i już mi to nie grozi.

po trzecie, ewidentnie masz typową prawicową przypadłość "oblężonego" i już w wyobraźni widzisz siebie w roli wielkiego/ej wybawcy/czyni naszego narodu. nie mam nic przeciwko kultywowaniu pamięci, o nie! ale robienie ludziom wody z mózgu, że zaraz nas znowu rozgrabią jest niepoważne. jesteśmy w NATO, UE i to w najbliższym czasie nam nie grozi.

po czwarte, "morda w kubeł"?? jednak nikt nie wyciągną wniosków z kneblowania Bonieckiego. woda na młyn dla Palikota. typowa bezrefleksyjnoś ć, buta i pycha.
Cytować
+3 #14 Garwolin wcale nie świętowałbedok 2011-11-12 18:17
W uroczystościach brało udział zaledwie kilkadziesiąt osób. Oczywiście nie liczę tych którzy byli nie jako z obowiązku(orkie stra, politycy,poczty sztandarowe itp). Kiepsko z tym patriotyzmem w naszym mieście.
Cytować
0 #13 marian i wartosci partyjnezocha 2011-11-12 15:31
chciałbym zapytać, czy członkowie którejś partii, które od 20 lat rozpychają się przy żłobie o lepszy dostęp, powiedzieli o swych przeciwnikach że oni za swoich rządów roztrwonili majątek państwowy, dorobek pokoleń i zrobili z nas dziadów. Przecież wszyscy pamiętamy kto jest odpowiedzialny za fabryki, kopalnie, banki itd itp. Bo wszystkie brały w tym udział na wyścigi. I dlatego morda w kubeł i czekamy na swoja kolejkę. A pan profesor w kościele przy święcie wygarnął wszystko jaka to Polskę nam budują i jaka świetlana przyszłość nas czeka. Ja długo czekałam na słowa prawdy a sądząc po oklaskach nie tylko ja jedna. I dobrze że to właśnie w kościele i przy tych którzy stanowią prawo w naszej /czy jeszcze naszej/ Ojczyżnie. Właśnie przedkładanie wartości partyjnych nad prawdę, każe oburzać się na te słowa. Myślę że wielu otworzyły się oczy po tej nauce. Dzięki proboszczowi za to, że choć w kościele usłyszeliśmy prawdę.
Cytować
-2 #12 hahahahahahahahahahahahahahaha 2011-11-12 13:43
jakie zule hahahaha
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież