reklama

Garwolin świętuje niepodległość

Opublikowano: 11 listopad 2011, 16:51 Kategoria Aktualności
11 listopadaniepodległośćGarwolinAK
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

Msza święta w intencji miasta, powiatu i całego kraju. Złożenie wiązanek kwiatów, wystawa i koncert. To już za nami. Wieczorem w garwolińskim Domu Kultury ze specjalnym spektaklem o tematyce patriotycznej wystąpi jeszcze teatr "Od czapy".

Tak Garwolin świętuje 93. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W porannych uroczystościach wzięli udział zarówno starsi mieszkańcy miasta, jak i młode pokolenie - dzieci i młodzież z garwolińskich szkół. - 11 listopada to święto narodowe, dzień radości z odzyskania umiłowanej ojczyzny. To dzień, kiedy naród powstał z kolan i nadzieja powróciła. Jesteśmy wdzięczni wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego, że nasza ojczyzna odzyskała niepodległość, a my jako naród jesteśmy wolni - mówił Tadeusz Mikulski, burmistrz Garwolina.

Bohaterowie - wczoraj i dziś

reklama


Uroczystości związane ze Świętem Niepodległości rozpoczęły się mszą świętą w garwolińskiej kolegiacie, której przewodniczyli proboszczowie trzech parafii - ks. prałat Ryszard Andruszczak, ks. prałat Julian Jóźwik oraz ks. Andrzej Lemieszek. Nietypowo homilię wygłosił profesor Andrzej Wronka, który mówił nie tylko o bohaterach tamtych czasów, którym należy się cześć i pamięć, ale także o tym, kto w dzisiejszych czasach jego zdaniem zasługuje na to miano. - Współcześni bohaterowie to matki i ojcowie, którzy decydują się na posiadanie dzieci, mimo że państwo wcale ich w tym nie wspiera - przekonywał profesor, zahaczając także o temat legalizacji aborcji, obrony polskiej tożsamości i historii. - Chcą z nas zrobić morderców i złodziei II wojny światowej. Gdzie są władze, które wreszcie powiedzą dość? - pytał Andrzej Wronka.

Miejscem upamiętnienia kolejnych rocznic odzyskania niepodległości jest kamień przy skwerze Marszałka Józefa Piłsudskiego. Kilkanaście delegacji złożyło pod kamieniem wiązanki kwiatów. W swoim wystąpieniu burmistrz podkreślił zasługi Józefa Piłsudskiego w budowaniu wolnej Polski. Zastanawiał się także jak poczynania obecnego pokolenia zostaną ocenione przez kolejne generacje Polaków.

Włodarz, jak każdego roku, podkreślał rozwój miasta. Dzisiaj wiele miejsca w swoim wystąpieniu podkreślił basenowi, który za 13 miesięcy zostanie oddany do użytku. Na zakończenie Tadeusz Mikulski pogratulował wyboru parlamentarzystom ? Stanisławie Prządce i Grzegorzowi Woźniakowi.

Oprócz posłów w uroczystościach wzięli udział przedstawiciele kombatantów, młodzieży, zakładów pracy oraz m.in. Krzysztof Żochowski ? radny sejmiku województwa mazowieckiego, Marek Chciałowski - starosta powiatu, Urszula Zadrożna - przewodnicząca rady powiatu, Marek Janiec ? przewodniczący garwolińskiej rady miasta, Tomasz Łysiak ? wójt gminy Garwolin, mjr Sławomir Kucharski ? zastępca Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Garwolinie, bryg. Dariusz Sadkowski ? komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej, mł. insp. Marek Świszcz ? komendant powiatowy policji.

Koncert, wystawa i nowi członkowie AK

Dalsze obchody Święta Niepodległości odbyły się w garwolińskim Domu Kultury. Na górnym holu można było oglądać wystawę ?Znaki Państwa Polskiego ? herb, barwy, hymn? przygotowaną przez Ludowe Towarzystwo Naukowo-Kulturalne. Przed skromną niestety publicznością z krótkim koncertem pieśni patriotycznej wystąpiły Katarzyna Kalisz (sopran) i Gabriela Machowska-Kopietz (fortepian). Duet zaprezentował nie tylko te pieśni, które wszystkim są dobrze znane, ale także kompozycje lwowskich kompozytorów, spadkobierców Chopina oraz utwór tego wybitnego polskiego artysty "Życzenie".

Dziś swoje szeregi poszerzyło także AK. Legitymacje nadzwyczajnych członków Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej otrzymało 13 osób: Maria Winek, Antoni Frąckiewicz, Henryk Głowala, Henryk Góźdź, Jerzy Jarząbek, Józef Jędrzejaczak, Andrzej Kotlarski, Marek Kotlarski, Andrzej Mączka, Zbigniew Michalik, Antoni Rękawek, Grzegorz Sitek i Jerzy Winek.

Podczas uroczystości wręczono także nagrody zwycięzcom konkursu historycznego organizowanego przez Stowarzyszenie Rozwoju Gmin i Miast Powiatu Garwolińskiego "Droga Polaków do niepodległości".

Mieszkańcy Garwolina mogli dzisiaj także uratować komuś życie i zdrowie. W autobusie Regionalnego Centrum Krwiodastwa i Krwiolecznictwa w Warszawie, który stanął przed kościołem pw. Przemienienia Pańskiego, krew oddało dzisiaj 26 osób. Dzięki nim udało się zebrać prawie 12 litrów tego cennego płynu.

jd/łk


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama