reklama
reklama

Gmina Pilawa dziękowała za plony

Opublikowano: 05 wrzesień 2018, 11:30 Kategoria Aktualności
dożynkiPilawa
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

Największe w roku rolnicze święto na terenie Miasta i Gminy Pilawa odbyło się 2 września, a gospodarzami dożynek byli mieszkańcy sołectwa Niesadna i Niesadna-Przecinka. Doroczne Święto Plonów to element kultywowania tradycji, obrzędów i zwyczajów ludowych. Przybywających na dożynki gości na wjeździe do sołectwa oraz na placu dożynkowym witały słomiane kukły oraz wspaniałe kolorowe kompozycje. Trasa korowodu udekorowana była kostkami słomy, zbożem, owocami i warzywami, a płoty wzorzystymi kilimami.

W niedzielę delegacje z wieńcami i chlebem zebrały się w centrum wsi Niesadna, aby w barwnym korowodzie prowadzonym przez Orkiestrę Dętą OSP w Pilawie pod batutą Krzysztofa Czajki przemaszerować na plac dożynkowych uroczystości. Tutaj wspólnie z mieszkańcami obu sołectw oraz licznie przybyłymi gośćmi, uczestniczyły w dziękczynnej eucharystii za tegoroczne zbiory oraz w intencji rolników. W trakcie uroczystej mszy św., którą sprawowali ks. Jan Grochowski - proboszcz parafii Trąbki, ks. Andrzej Banasiuk - proboszcz parafii w Pilawie oraz ks. Kazimierz Momont - proboszcz parafii w Gocławiu zostały poświęcone chleby oraz wieńce dożynkowe. Okolicznościową homilię wygłosił ks. kanonik Włodzimierz Tendorf -  proboszcz parafii w Parysowie.

Ważna częścią uroczystości był ceremoniał dożynkowy. Starostowie Dożynek - Marianna Barcikowska i Bogdan Jałocha oraz sołtysi z poszczególnych wsi dokonali symbolicznego przekazania chleba na ręce Burmistrza Miasta i Gminy Pilawa Albiny Łubian oraz Przewodniczącej Rady Miejskiej w Pilawie Doroty Niemiec-Jóźwickiej.

Po powitaniu przybyłych gości głos zabrała Burmistrz Miasta i Gminy Pilawa Albina Łubian. W swoim wystąpieniu podkreśliła, że dzisiejsze święto, to dziękczynienie za zebrane plony oraz radość z owoców ciężkiej pracy rolników.
Dożynkowe uroczystości to również okazja do podsumowania działań lokalnego samorządu oraz przypomnienia ważnych inwestycji realizowanych na rzecz poprawy warunków życia mieszkańców. W dalszej części Burmistrz krótko przypomniała najważniejsze przedsięwzięcia inwestycyjne realizowane na terenie Miasta i Gminy Pilawa. Licznie zgromadzonym mieszkańcom i gościom podziękowała za wspólne kultywowanie ludowych tradycji oraz obecność na uroczystościach dożynkowych.

Po zakończeniu części oficjalnej oraz okolicznościowych przemówieniach przyszedł czas na zabawę. Talenty artystyczne prezentowały między innymi dzieci z zespołu dziecięcego ?Stokrotki? przy PSP w Puznówce oraz uczniowie z zespołu ?Mała Gocławianka? przy PSP w Gocławiu. Ludowe melodie i pieśni to nieodłączny element dożynkowych tradycji.   Zgromadzeni na uroczystościach goście wysłuchali dożynkowych przyśpiewek w wykonaniu zespołu ludowego z parafii Gocław. W trakcie występu członkowie zespołu po raz pierwszy zaprezentowali nowe komplety strojów ludowych, na zakup których władze samorządowe otrzymały dofinansowanie w ramach ?Mazowieckiego Instrument Aktywizacji Sołectw MAZOWSZE 2018?.

Najmłodsi chętnie spędzali czas w wesołym miasteczku oraz w kąciku plastyczny przygotowanym przez pracowników Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Pilawie. Ciekawe animacje dla dzieci przygotował również ?Pan Sprężynka?. Największą widownię zgromadził wieczorny występ zespołu 2plus1 oraz koncert największych polskich przebojów folkowo-rokowo-popowych pt. ?Słowiańska krew?.

reklama


pilawa.com.pl/oprac. red

fot. pilawa.com.pl

 

 


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama

TOP

reklama