To nie krasnoludki palą śmieci

Opublikowano: 10 listopad 2011, 17:09 Kategoria Aktualności
Pilawaśmieci

Między innymi z takim hasłem przez Pilawę przemaszerowali dzisiaj uczniowie tamtejszej szkoły podstawowej, którzy brali udział w akcji „Kochasz dzieci, nie pal śmieci”. Samorząd zdecydował się na pomoc Fundacji Ekologicznej „Arka”, bo palone plastiki w Pilawie czuć coraz częściej.

- Spalanie odpadów w piecach domowych jest powszechne w całej Polsce. Nie mamy świadomości jak bardzo przez to szkodzimy sobie, sąsiadom i ziemi. Jest to także nielegalne. Taką osobę, która pali odpady plastikowe w piecu domowym można ukarać grzywną do 5 tys. złotych – tłumaczy Alicja Fober z Fundacji Ekologicznej „Arka”, która przez kilka dni prowadziła akcję edukacyjną na terenie gminy Pilawa.

Zajęcia odbyły się w 10 grupach w różnych placówkach oświatowych. Wzięły w nich udział zarówno przedszkolaki, jak i dzieci ze szkół podstawowych oraz gimnazjaliści.

- Najpierw mieliśmy zajęcia teoretyczne. Opowiadaliśmy po kolei, co się dzieje od momentu, kiedy plastikową butelkę włożymy do pieca , co jest w tym dymie, w jaki sposób się on przemieszcza , i czy my się tego problemu pozbywamy, czy tylko zamieniamy tę niewinną butelkę w strasznego „potwora” pełnego dioksyn, furanów i kwaśnego deszczu – wylicza Alicja Fober.

Na zajęciach warsztatowych najmłodsze dzieci układały puzzle o tematyce ekologicznej, starsze własnoręcznie przygotowywały ulotki informujące o szkodliwych skutkach palenia śmieci w piecach domowych, a młodzież gimnazjalna pisała w tej sprawie list do rodziców i dziadków. Dziś o 12.30 uczniowie klas 4-6 ze szkoły podstawowej w Pilawie wyruszyli ulicami miasta z głośnymi okrzykami: „Kochasz dzieci, nie pal śmieci”, „To nie krasnoludki palą śmieci”, „Kto przyrody nie szanuje, ten się w piekle ugotuje”. W miejskim parku odbył się uliczny spektakl. - Za chwilę będziemy uczestniczyć w happeningu , gdzie będzie okropna dioksyna, która powstaje podczas spalania śmieci, a dzieci będą z nią walczyć i ją pokonają, oczywiście argumentami, a nie rękoczynem-mówiła Alicja Fober.

Dlaczego samorząd postawił na edukację najmłodszych mieszkańców?

-W ostatnim czasie zauważyliśmy, że dużym problemem w naszej gminie jest wypalanie odpadów w piecach domowych. Mieszkańcy przychodzą do nas i się skarżą. Nawiązaliśmy współpracę z fundacją po to, żeby przeprowadzili naszej gminy akcję, której celem akcji jest uświadomienie najmłodszym, a przez dzieci i młodzież także dorosłym, jakie skutki ma spalenie śmieci – wyjaśniła Magdalena Kierzkowska z Urzędu Gminy i Miasta w Pilawie.

Na dzisiejszym happeningu akcja się nie kończy. W całej gminie zostaną rozwieszone plakaty i rozdawane będą ulotki. Samorząd liczy, że dzięki tej akcji śmierdzący i trujący problem zniknie.

Justyna Dybcio

Komentarze  

0 #6 Zdecydowaniekonio 2011-11-13 21:09
to nie krasnoludki pala śmieci.Śmieci pali sierotka Marysia !!!Pozdrawiam !!!!konio
Cytować
0 #5 Węgiel lub co innegoandrew 2011-11-13 00:08
Nie chcę namawiać do przestępstwa ale węgiel można zawalić z węglarki ewentualnie z torów pozbierać. W okolicach Pilawy pełno tego. Ewentualnie palić czym innym
Cytować
+3 #4 Śmiecoiowu problemZawsze coś... 2011-11-11 17:42
No tak! najlepiej to powiedzieć, że się mało zarabia i już można palić w piecu co się chce. Proponuję jeszcze powiedzieć, że chodzę do kościoła i się spowiadam, a ksiądz daje mi rozgrzeszenie.. . Zawsze znajdzie się usprawiedliwien ie dla nie przestrzegania prawa, bo ten naród przecież łamanie prawa ma wpojone przez te wszystkie komunistyczne lata. Zrozumcie to wreszcie, że palenie plastików, szmat i innych toksycznych substancji jest czymś w rodzaju " robienie pod siebie". Proponuję wyjść na spacer wieczorem, bo można poczuć całą tablicę Mendelejewa. Nie ma żadnego usprawiedliwien ia dla palenie w piecach syfu! mam nadzieję, że ludzie zaczną płacić za to, bo świadomość jest zerowa, a jak zaboli w portfelu, to się kowalski nauczy! pozdrawiam niepalących
Cytować
0 #3 Jak żyć ?konio 2011-11-11 10:12
Krótko !!!!! Pozdrawiam!!!!k onio
Cytować
+3 #2 1200zł,jak zyc i grzaćDymarka 2011-11-11 07:52
zarobki w Avon 1200,w TESCO 1200, I PRAWIE WSZĘDZIE PO TYS.1200 tona węgla tysiąc JAK ŻYĆ PANIE PREMIERZE TUSEK I ZA CO SIĘ OGRZAĆ W ZIMĘ.Tak ze nie mędrkujcie o ekologi tylko dajcie ludziom zarobić wówczas i kominy przestana dymić
Cytować
-4 #1 Manipulacja młodymi ludzmiZoria 2011-11-10 18:03
Ci młodzi ludzie nie wiedza ile płaca rodzice za ogrzewanie im młodych tyłków. Wiec zyja w nieswiadomosci kosztów ogrzewania jest to manipulacja młodzierza.
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież