Barwne dożynki w Miastkowie Kościelnym [wideo]

Opublikowano: 03 wrzesień 2018, 06:28 Kategoria Aktualności
miastków kościelnydożynki

Sołectwo Brzegi było gospodarzem 17. Dożynek Gminno-Parafialnych w Miastkowie Kościelnym. Ceremoniał dożynkowy i dzielenie chleba odbyło się w murach miejscowej świątyni.

Dożynki rozpoczęły się wczoraj od uroczystej mszy świętej w miejscowym kościele. – Dziś w szczególny sposób ofiarujemy Bogu owoc ziemi i pracy rąk ludzkich. W ten sposób chcemy wyrazić szacunek dla pracy rolnika, która jest podstawowym elementem naszego życia -  podkreślał w homilii proboszcz miejscowej parafii ks. Adam Turemka. W dalszej części kazania duchowny podkreślał więź rolnika ze Stwórcą. – Niech ta bliskość z Bogiem pomaga nam pokonywać trudności – dodał. Eucharystię koncelebrował proboszcz parafii Wilczyska ks. Romuald Pawluczuk.

Podzielili chleb wśród wiernych

Na zakończenie mszy świętej pobłogosławiono dożynkowe chleby, wieniec i kwiaty, które wójt i sołtysi podzielili między wiernych. Wcześniej starostowie dożynek – Joanna i Jerzy Borkowscy– przekazali bochen chleba na ręce włodarza gminy. –  Dziękuję rolnicy za ciężką pracę, którą wnosicie dla tej ziemi, spełniając swoje powołanie. Zapewniam, że będę dzielił ten chleb sprawiedliwie, tak żeby go nigdy nie zabrakło – mówił wójt Jerzy Jaroń.

Dalsza część uroczystości odbyła się na boisku szkoły, gdzie gości przyprowadził korowód z miastkowską Młodzieżową Orkiestrą Dętą na czele. Wieńce i kosze w podziękowaniu za tegoroczne plony przenieśli mieszkańcy 16 sołectw.

Dziękowali za codzienny trud

- Bieżący rok był dla was wyjątkowo trudny. Jesienne deszcze uniemożliwiały obsianie części pól, tegoroczna susza ograniczała zbiory. Mimo tych trudności udało się zakończyć żniwa. Za to zaangażowanie i determinację serdecznie wam dzisiaj dziękujemy – mówił wójt Jaroń.

Na tych, którzy odwiedzili wczoraj plac szkoły czekało dużo atrakcji. Wiele sołectw przygotowało kramy ze swojskim jadłem. Na najmłodszych czekały dmuchańce i trampoliny. Na scenie w barwnym montażu słowno-muzycznym wystąpili mieszkańcy Brzegów – gospodarza dożynek. W programie był także śpiewanie pieśni patriotycznych w Zespołem Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów w Miastkowie Kościelnym. Zabawę taneczną pod chmurką zapewnił zespół Summer.

Wśród gości dożynek byli m.in. poseł Grzegorz Woźniak, Izabela Wrona z siedleckiej delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, radny sejmiku województwa mazowieckiego Marian Piłka, Teresa Bąk z zarządu powiatu, wicestarosta powiatu Urszula Zadrożna, sekretarz powiatu Jerzy Piesio.

Łukasz Korycki

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież