Warszawa 1944 – pamiętamy! [wideo]

Opublikowano: 01 sierpień 2018, 19:01 Kategoria Aktualności
godzina WPowstanie Warszawskie

To wyjątkowa minuta w całym roku. Tak mało, a znaczy tak wiele. Tyle wystarczy, żeby pokazać powstańcom, że pamiętamy i uczcić tych, którzy już odeszli. Jak co roku 1 sierpnia o godzinie 17.00 centrum Garwolina zamarło. Mieszkańcy, mimo upałów, wyjątkowo licznie zgromadzili się pod pomnikiem Armii Krajowej. Rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego uczczono także w Parysowie.

W godzinę „W” zatrzymuje się nie tylko Warszawa. Kombatanci, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, instytucji, stowarzyszeń i zwykli mieszkańcy Garwolina zgromadzili się dzisiaj punktualnie o 17.00 pod pomnikiem poświęconym pamięci żołnierzy AK, aby oddać cześć tym, którzy 74 lata temu walczyli w Powstaniu Warszawskim. Nie zabrakło także kibiców klubów piłkarskich, którzy uczcili pamięć walczących w powstaniu odpaleniem rac i okrzykiem „Cześć i chwała bohaterom”.

Krótką uroczystość pod pomnikiem poprowadził Antoni Frąckiewicz. Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Obwodu Gołąb w Garwolinie wspominał między innymi tych kombatantów, którzy w minionym roku odeszli na wieczną wartę. Dziękował również wszystkich tym, którzy zgromadzili się, jak co roku, by oddać hołd powstańcom.

Zgromadzeni na skwerze im. Lecha Kaczyńskiego odśpiewali hymn państwowy. Prof. Zbigniew Gnat-Wieteska w kilku słowach przedstawił historię wydarzeń warszawskich z 1944 roku. 

Wiązanki kwiatów pod pomnikiem złożyli między innymi: poseł Grzegorz Woźniak i radni sejmiku województwa mazowieckiego Marian Piłka i Krzysztof Żochowski, starosta garwoliński Marek Chciałowski,  burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski, przewodniczący rady miasta Marek Jonczak, ksiądz prałat Ryszard Andruszczak, ksiądz Edmund Szarek, przedstawiciele służb mundurowych,  stowarzyszeń i kibice klubów piłkarskich.

Garwolińskie obchody rocznicy wybuchu powstania rozpoczęły się już po godzinie 16:00 na Skwerku Solidarności zorganizowanym przez Centrum Sportu i Kultury wspólnym śpiewaniem piosenek powstańczych. Podczas koncertu na scenie wystąpił Garwoliński Sekstet Kameralny.

74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego uczczono także w Parysowie. W obchodach wzięło udział około 80 osób. Modlitwę za poległych powstańców odmówił ks. kanonik Włodzimierz Tendorf - proboszcz Parafii Parysów. Odśpiewano hymn państwowy oraz złożono wieńce i znicze pod pomnikiem Żołnierzy AK na parysowkim rynku. Nie zabrakło płonących rac, dźwięku syren oraz patriotycznych cytatów i okrzyków. Całość poprzedziła msza święta w intencji bohaterów powstania.

jd

Godzina W w Garwolinie

Godzina W w Parysowie

Komentarze  

0 #1 Godzina WGrafi 2018-08-02 11:10
Te zamaskowane K....y z Żelechowa powinny leżeć na glebie skoro wstydzą się swoich barw narodowych to nie Polacy to Bolszewickie świnie
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież