reklama

Jest nowy MPZP dla GSAG

Opublikowano: 15 czerwiec 2018, 08:49 Kategoria Aktualności
gsagmpzp
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

Garwolińscy radni podjęli jedną z ważniejszych decyzji kadencji. Po czterech latach zakończyła się procedura uchwalania nowego Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla terenu Garwolińskiej Strefy Aktywności Gospodarczej. Najważniejsze zmiany to ustalenie nowej minimalnej powierzchni podziału działek oraz ograniczenie uciążliwości potencjalnych inwestycji.

Prace planistyczne rozpoczęły się cztery lata temu. Nowy MPZP, w porównaniu do poprzedniego, obejmuje większy teren. W bieżącym dokumencie uwzględniono także działki przy rejonie energetycznym, między ulicą Romanówka i przedłużeniem Zamojskiej. Razem to obszar 96 hektarów.

Mniejsze działki i uciążliwość

reklama


Decyzją radnych z planu zniknął zapis o podziale działek, w głównej części GSAG, na te o powierzchni minimum 10 hektarów. Teraz ? samorząd powiatowy, jako właściciel gruntów ? będzie mógł podzielić teren na działki o minimalnej powierzchni 10000 metrów kwadratowych (1 ha).

Poprzednia wersja planu dopuszczała na podmiejskich terenach powstanie przemysłu ciężkiego. ? Rada miasta w uchwale zdecydowała mocno ograniczyć tę kwestię. Z terenu GSAG zostały wykluczone inwestycje, które mogą niekorzystnie oddziaływać na środowisko ? wyjaśnia Sławomir Jakubaszek, kierownik wydziału planowania przestrzennego i gospodarki nieruchomościami urzędu miasta.

Zmieniono także przeznaczenie największych działek. To oznacza, że przy obwodnicy będą mogły powstać zakłady produkcyjne, składy, magazyny czy firmy usługowe. Mieszkaniowo-usługowe lub usługowe stały się tereny położone przy ulicy Romanówka, które do tej pory mogły być przeznaczone częściowo jedynie na działalność zdrowotną.

Plan pod nową drogę

Nowy MPZP przewiduje pas tzw. zieleni izolacyjnej, który oddzieli zasadniczą część strefy od części mieszkaniowej. Z dwoma wyjątkami nie zmienił się układ komunikacyjny. Zrezygnowano z wytyczenia przedłużenia ulicy Zamojskiej. W planie powstało miejsce pod nową drogę od istniejącego traktu w GSAG do ulicy Stacyjnej.

Dokument określa także m.in. minimalną powierzchnię zabudowy i jej intensywność, minimalną powierzchnię biologiczno czynną czy maksymalną liczbę kondygnacji budynków w GSAG.

Uwagi do MPZP mógł wnieść każdy z mieszkańców, bo dokumenty były wyłożone do publicznego wglądu. ? Nie było dużego zainteresowania ze strony mieszkańców. Wpłynęła tylko jedna uwaga, która została rozpatrzona ? podkreśla Sławomir Jakubaszek.

Zielone światło dla powiatu

Zadowolenia z uchwalenia nowego MPZP nie kryje starosta powiatu. ? Ważne, że prace zakończyły się pozytywnie, jeszcze w tej kadencji ? przyznaje w rozmowie z nami Marek Chciałowski.

Jak wylicza włodarz, od 2006 roku powiat sprzedał ok. 28 hektarów działek w GSAG. Pozostało jeszcze przeszło 40 hektarów. Na sprzedaż kolejnych musi wyrazić zgodę rada powiatu. ? Aktualnie jest zgoda na sprzedaż działek od strony ulicy Romanówki. Wkrótce będziemy szykować się do zbycia kolejnych gruntów ? wyjaśnia starosta. - Komenda Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej wystąpiła do nas z wnioskiem o przekazanie gruntów pod nową siedzibę. Do tej pory nie mogliśmy rozmawiać na ten temat. Teraz, po przyjęciu nowego MPZP, te rozmowy zostały rozpoczęte ? dodaje Marek Chciałowski.

Aktualizacja , godz. 15.20. Poprawiono powierzchnię podzialu  

Łukasz Korycki


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama