Gm. Łaskarzew: Co z podziałem sołectwa?

Opublikowano: 18 maj 2018, 08:56 Kategoria Aktualności
gmina łaskarzewstary helenównowy helenówleokadia

W gminie Łaskarzew odbyły się konsultacje społeczne w sprawie wyłączenia z sołectwa Helenów wsi Nowy Helenów. O tym, czy powstanie nowe sołectwo lub czy miejscowość zostanie przyłączona do sołectwa Leokadia, zdecyduje ostatecznie rada gminy.

Przypomnijmy, że wszystko zaczęło się od wniosku mieszkańców Nowego Helenowa z końca ubiegłego roku. Mieszkańcy chcą odłączyć się od aktualnego sołectwa, do którego przypisany jest także Stary Helenów. Mimo, że oba Helenowy dzieli niespełna kilometr, układ komunikacji sprawia, że Nowemu Helenowi bliżej do Leokadii.

Wyjścia są dwa – albo utworzenie nowego sołectwa albo włączyć Nowy Helenów do sołectwa Leokadia. W tej sprawie odbyły się konsultacje społeczne. Wzięło w nich 30 osób, czyli niespełna 12% mieszkańców trzech zainteresowanych wiosek.

W głosowaniach poddawano pod ocenę kolejne propozycje. Ważne było to, że procentowy udział głosów był liczony nie do obecnych na spotkaniu, a do uprawnionych od wzięcia udziału w konsultacjach.

Za podziałem sołectwa Stary Helenów na dwie odrębne jednostki było 12 głosów (7,4% uprawnionych). Za podziałem sołectwa Stary Helenów i przyłączeniem Nowego Helenowa do sołectwa Leokadia było osiem osób (3% uprawnionych). Jednocześnie 10 osób (9,7%) było przeciwnych przyłączeniu Nowego Helenowa do sołectwa Leokadia.

Co dalej? - Wyniki konsultacji trafiły do przewodniczącego rady gminy, który sprawę skieruje pod obrady komisji problemowych. Ostateczną decyzję, w drodze uchwały, podejmie rada gminy – wyjaśnia zastępca wójta gminy Łaskarzew Sylwia Szopa.

Łukasz Korycki

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież