reklama

Pułkowe tradycje jak co rok

Opublikowano: 16 maj 2018, 11:14 Kategoria Aktualności
pułkowe
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Zgodnie z tradycją - w sobotę w Koszarach, w niedzielę w Leszczynach. Choć w tym roku nowością był także piknik na "Zarzeczu". Były pokazy, koncerty, uroczysta akademia i msza święta. Święto 1. Pułku Strzelców Konnych to także nie lada gratka dla miłośników koni.

Dwudniowe obchody święta 1. Pułku Strzelców Konnych rozpoczęły się od złożenia kwiatów przez delegacje pod pomnikiem 1.PSK przy Sądzie Rejonowym - dawnym budynkiem sztabu pułku. Następnie odbyła się akademia okolicznościowa w Szkole Podstawowej nr 2 im. 1. Pułku Strzelców Konnych, podczas której młodzi artyści przybliżyli zebranym historię pułku, zachęcali do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. W spotkaniu udział wzięli m.in. poseł Grzegorz Woźniak, burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski wraz z przewodniczącym rady Markiem Jonczakiem i radnymi, starosta Marek Chciałowski, przedstawiciele firm i instytucji, samorządowcy oraz najważniejsi goście - przedstawiciele rodzin żołnierzy 1. PSK. Na ręce Andrzeja Szenajcha i Ewy Wojciechowskiej starosta złożył podziękowania rodzinom żołnierzy oraz wręczył pamiątkowe upominki.

W planie sobotnich uroczystości znalazł się także przejazd formacji konnych i pojazdów zabytkowych ulicami miasta, którego trasa w tym roku biegła szklakiem miejsc pamięci związanych z historią 1. PSK. Uczestnicy z Koszar udali się pod kolegiatę, by złożyć kwiaty pod tablicą poświęconą chorążemu Narcyzowi Witczak-Witaczyńskiemu. Wiązankę złożono także pod kamieniem upamiętniającym pobyt Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie w 1920 roku. 

reklama


Spod kolegiaty korowód udał się na Tereny Rekreacyjne "Zarzecze", gdzie odbył się piknik kawaleryjski. Organizatorzy przygotowali ognisko, kiełbaski z grilla, zadbali także o strawę dla ducha: na scenie amfiteatru wystąpił Chór Miasta Garwolina wraz z orkiestrą z Trąbek w koncercie pieśni żołnierskich.  

Polowa msza święta odprawiona na terenie OSP Leszczyny rozpoczęła drugi dzień Święta 1. Pułku Strzelców Konnych. Po nabożeństwie z krótkim koncertem wystąpiła Orkiestra z OSP Garwolin, nas tępnie uczestnicy podziwiali, bardzo przez wszystkich lubiane, pokazy kawaleryjskie i pokazy musztry.Imprezami towarzyszącymi były: bieg ułański w ramach Grand Prix Ziemi Garwolińskiej, III Otwarty Turniej Strzelecki o puchar posła Grzegorza Woźniaka, II Kawaleryjski Turniej Piłki Nożnej.

Tegoroczne Święto 1. Pułku Strzelców Konnych zorganizowało Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. 1. PSK w Garwolinie, patronat nad wydarzeniem objęli: Burmistrz Miasta Tadeusz Mikulski i Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski. Partnerami w obchodach byli: Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie, portal Garwolin.org, OSP Leszczyny, Truchtacz.pl. Poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak.

garwolin.pl/oprac. red

fot. jd/garwolin.pl


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama