Strażacki Oscar dla OSP Niecieplin i gminy Garwolin

Opublikowano: 14 maj 2018, 10:35 Kategoria Aktualności
gmina GarwolinOSP NiecieplinFloriany

Pierwszy raz i od razu z wielkim sukcesem. W ręce strażaków z OSP Niecieplin i władz gminy Garwolin trafił „Florian”. Kapituła konkursu doceniła wspólną inicjatywę budowy świetlicy wiejskiej w Niecieplinie.

11 maja na warszawskim Torwarze odbyła się gala finałowa konkursu „Floriany”, podczas której ogłoszono zwycięzców II edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Inicjatywy dla Społeczności Lokalnych z Udziałem OSP i Samorządów. W kapitule konkursu zasiadali między innymi Waldemar Pawlak, Jerzy Owsiak i Czesław Lang. W ostatnim etapie konkursu o statuetkę i nagrody w 11 kategoriach walczyło 48 jednostek OSP. Wśród 19 wyróżnionych strażackimi Oscarami znalazła się także jednostka OSP Niecieplin i Gmina Garwolin.

- Byliśmy pozytywnie zaskoczeni. Nie spodziewaliśmy się takiego sukcesu, ponieważ pierwszy raz braliśmy udział w tym plebiscycie. Jesteśmy szczęśliwi, że udało się zdobyć tego strażackiego Oscara spośród tak wielu zgłoszeń – mówi wójt gminy Garwolin Marcin Kołodziejczyk.

OSP Niecieplin otrzymała nagrodę w kategorii Infrastruktura za budowę budynku świetlicy wiejskiej w Niecieplinie, która została zgłoszona do konkursu w kategorii inicjatywy realizowanej wspólnie z partnerem – w tym wypadku z Gmina Garwolin.

Prace na budową świetlicy w Niecieplinie rozpoczęły się w 2016 roku. W tej chwili realizacja inwestycji jest na ostatniej prostej – trwają prace polegające na zagospodarowaniu terenu wokół strażnicy. Oficjalne otwarcie budynku zaplanowano na wrzesień.

W budynku znajduje się świetlica z wyjściem na taras, pomieszczenie gospodarcze, zaplecze socjalne, sala zebrań, pomieszczenie pomocnicze. Dodatkowo wyodrębniono przestrzeń garażową, magazyn i kotłownię. Podczas projektowania budynku odszukano zdjęcia oraz informacje dotyczące młyna wodnego, który pełnił ważną rolę ekonomiczną, społeczną i kulturalną dla miejscowej ludności. Projektanci, realizując prace projektowe, przenieśli pewne elementy zapomnianego już budynku młyna.

Wójt gminy Garwolin podkreśla, że budynek oprócz funkcji użytkowych i społecznych ma pełnić jeszcze inne ważne role.

- To budynek, który ma przypominać historię tego miejsca, między innymi to, że tam kiedyś był młyn. To także pomnik dla strażaków, żeby wiedzieli, że mieszkańcy i samorząd doceniają to, że oni poświęcają dla nas swój wolny czas – mówi Marcin Kołodziejczyk.

jd

fot. Gmina Garwolin

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież