reklama

Konkurs Odzyskana Przyroda rozstrzygnięty

Opublikowano: 15 czerwiec 2015, 07:33 Kategoria Aktualności
ekoliderodzyskana przyrodaśmieci
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

Ponad 1000 ton odpadów. Taki wynik osiągnęli przez 10 lat uczestnicy konkursu ?Odzyskana przyroda?, organizowanego przez firmę Ekolider. Podczas pikniku ekologicznego podsumowano jubileuszową edycję konkursu, w którą co roku angażują się setki dzieci.

Pierwszych dziewięć edycji firma organizowała we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Garwolinie. W tym roku odpowiedzialność za przebieg konkursu wzięła tylko na siebie.

Przez dekadę, uczestnicy ?Odzyskanej przyrody? zebrali nieprawdopodobną liczbę odpadów ? 557 ton makulatury, 359 ton szkła, 120 ton plastiku, 24 ton baterii. Chcąc zmieścić to wszystko w ciężarówkach, należałoby ustawić ponad 50 tirów jeden z drugim. - Tyle to jest surowca wtórnego, który trafił do recyklingu, a nie w miejsca niepowołane. Za to wam wszystkim dziękuję ? podkreślał podczas niedzielnego podsumowania konkursu Jarosław Wyglądała.

reklama


Właściciel Ekolidera przypomniał, że wszystko zaczęło się 10 lat temu od pomysłu pracownika firmy Anny Cmiel. ? Tyle edycji konkursu to ogromny sukces, ale nie byłoby go bez nauczycieli i dyrektorów szkół oraz rodziców, którzy pozytywnie odpowiedzieli na nasz apel. Dziękujemy, że chcieliście być z nami ? zaznaczała pomysłodawczyni. Wśród gości rozstrzygnięcia byli także były starosta Stefan Gora i burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski.

W tegorocznej edycji wzięło udział 47 placówek z terenu powiatu garwolińskiego, w tym po raz pierwszy przedszkola. Podsumowanie tegorocznej edycji - 12,1 ton plastiku, 18,6 ton szkła, 53,1 ton makulatury, 4,1 ton baterii. Ostateczny wynik dało odniesienie ilości zebranych odpadów w przeliczeniu na liczbę uczniów. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali czek na 1000 zł oraz cenne nagrody rzeczowe. Upominki trafiły także do pozostałych laureatów.

Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się podczas pikniku ekologicznego zorganizowanego przy siedzibie firmy Ekolider w Lucinie. Współorganizatorem imprezy był Polski Systemy Recyklingu. Na uczestników czekało wiele bezpłatnych atrakcji. Najmłodsi mogli wyszaleć się na ?dmuchańcach? i trampolinach. Nieco starsi mogli zmierzyć się z torem przeszkód pokonywanym na rowerze przeciwskrętnym.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Garwolinie. Uczennice Technikum Usług Fryzjerskich tego dnia malowały włosy specjalnym sprejem. W programie pikniku były m.in. pokazy karate, ratownictwa medycznego, sprawności ułanów. Do Lucina przyjechali pasjonaci starych motocykli oraz ci, którzy pamiętają o militariach. Na scenie wystąpiły zespoły Skalar, The Lovers, Dimer.

Wyniki X edycji konkursu ?Odzyskana przyroda?

Kategoria makulatura

1. SP Żabieniec

2. PG Życzyn

3. Niepubliczna SP Kuźnia Talentów w Chotyni

4. PG Borowie

 

Kategoria szkło

1. PG Życzyn

2. SP Antoniówka Świerżowska

2. SP Dąbrowa

3. SP Damianów

4. SP Oronne

Kategoria baterie

1. SP Iwowe

2. SP Antoniówka Świerżowska

3. SP Wilkowyja

3. PG Życzyn

4. Niepubliczna SP Kuźnia Talentów w Chotyni

Kategoria plastik

1. PG Życzyn

2. SP Dąbrowa

3. SP Damianów

4. PG Borowie

 

Nagrody za efekt ekologiczny: PG Borowie, SP Dąbrowa

Łukasz Korycki


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama