reklama

Jubileusz OSP Wola Miastkowska

Opublikowano: 30 kwiecień 2015, 07:04 Kategoria Aktualności
miastków kościelnyosp wola miastkowska
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli Miastkowskiej obchodzi w tym roku 90- lecie służby lokalnej społeczności i krajowi. Uroczystości jubileuszowe odbędą się 3 maja. Będzie to również okazja do świętowania Gminnego Dnia Strażaka.

Porządek strażackiego święta przewiduje zbiórkę pododdziałów OSP o godz. 13.00, a kwadrans później nastąpi otwarcie uroczystości, po których odprawiona zostanie msza św. polowa przy świetlicy wiejskiej w Woli Miastkowskiej. Po nabożeństwie kontynuowana będzie strażacka celebra, podczas której wręczone zostaną odznaczenia i wyróżnienia, będą też przemówienia i defilada pododdziałów.

 

reklama


Ochotnicza Straż Pożarna w Woli Miastkowskiej powstała w 1925 roku. W roku następnym otrzymała sikawkę konną i beczkowóz. W roku 1952 roku straż otrzymała motopompę M-200 i pobudowany został garaż o dwóch boksach, a w 1959 dom ludowy spełniający jednocześnie funkcję remizy strażackiej. W 1971 r. za pieniądze zebrane wśród mieszkańców wsi zakupiono starego Lublina, a cztery lata później z komendy wojewódzkiej straży otrzymali używanego Żuka i w tym samym roku ufundowany został sztandar.

18 kwietnia 1997 roku OSP włączona została do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Na stanie posiada  dwa samochody volvo oraz star liczący 25 lat. Jednostka uczestniczy w wielu akcjach ratowniczo-gaśniczych na terenie powiatu garwolińskiego. W roku 2001 za udział w akcji powodziowej  w Maciejowicach otrzymała dyplom od ministra spraw wewnętrznych i administracji ? za ofiarność i bohaterstwo w ratowaniu życia ludzi i mienia w trakcie powodzi?.

Jednostka posiada garaż z dwoma boksami oraz Dom Strażaka w którym w roku 2007 został przeprowadzony remont kapitalny. Znajduje się w nim dwie sale, duża i mała gdzie spotykają się strażacy prowadząc swoją działalność statutową, mieszkańcy wsi, odbywają się zebrania, szkolenia. Spotyka się młodzież nie tylko z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej grając w tenisa stołowego. Jest również zaplecze kuchenne i toalety.

Niewielką ilość pożarów mieszkańcy wsi i gminy zawdzięczają dobrej działalności prewencyjnej strażaków, którzy każdą okazję wykorzystują aby uczulić ludność na zachowanie szczególnej ostrożności przy obchodzeniu się z ogniem. Wiele pożarów zostało udaremnionych w zarodku. Za swoją działalność i niesienie pomocy innym, otrzymali nowy samochód strażacki volvo, który został zakupiony z funduszy Urzędu Marszałkowskiego i samorządu gminy.

Druhowie z OSP w Woli Miastkowskiej plasują się w powiatowej czołówce zawodów sportowo-pożarniczych oraz w akcji krwiodawstwa organizowanej pod hasłem ?Ognisty Ratownik- Gorąca Krew?. W 2011 Kamil Walendzik uhonorowany został mianem ?Strażaka miesiąca?.

info i fot. miastkowkoscielny.pl


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama