reklama

Borowie wśród liderów w pozyskiwaniu unijnych funduszy

Opublikowano: 02 październik 2014, 06:59 Kategoria Aktualności
borowieunia europejska
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

1,15 mld zł na ponad 1100 inwestycji pozyskały samorządy subregionu siedleckiego w ramach programów unijnych. Wśród liderów jest gmina Borowie, gdzie na jednego mieszkańca przypada 2 264 zł brukselskiej kasy.

Za rozdysponowanie środków na poziomie województwa odpowiada samorząd województwa. Do wykorzystania były pieniądze zarówno na tzw. projekty twarde, czyli inwestycje widoczne gołym okiem, jak i na ?projekty miękkie? ? rozwijające mieszkańców tej części Mazowsza. Subregion siedlecki miał okazję korzystać m.in. z pieniędzy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-13 (RPO WM), Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (POKL) oraz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-13 (PROW).

 

reklama


Do mieszkańców subregionu siedleckiego trafiło z UE ponad 1,1 mld zł, z czego 906 mln zł z RPO WM (281 inwestycji) i ponad 244 mln zł z PROW (823 inwestycje). Po fundusze sięgali zarówno przedsiębiorcy (w ramach RPO WM 127 projektów na ok. 108 mln zł z UE), jak i samorządy (w ramach RPO WM 133 projekty ? 709 mln zł dotacji).

Samorząd województwa opracował analizę zdobyte środki przez samorządy w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Liderem jest gmina Przesmyki (3 373, 98 zł). Szóste miejsce przypadło gminie Borowie, gdzie na jednego mieszkańca przypadło 2 264,04 zł unijnych dofinansowań. To efekt realizacji wielu inwestycji, .m.in. remontu przychodni w Borowiu, przebudowy dróg i chodników na terenie stolicy gminy, rekultywacji wysypiska śmieci w Słupie Pierwszym, przebudowy zabytkowego kościoła w Borowiu, budowy kanalizacji sanitarnej w Borowiu, Kamionce, Dudce i Chrominie, remonty świetlicy wiejskich. Z unijnego dobrodziejstwa skorzystały także placówki oświatowe gminy Borowie, w których realizowano wiele projektów mających na celu wyrównywanie szans.

mat. pras./opr. łk

fot. arch. ? wójt gminy Borowie ? Wiesław Gąska


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama