reklama

Pilawa ? ostatnie dożynki w tym roku

Opublikowano: 23 wrzesień 2014, 09:34 Kategoria Aktualności
Pilawadożynki
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Rolnicy z podziękowaniem za tegoroczne zbiory, mieszkańcy z wdzięcznością za trud rolniczej pracy. W niedzielę w Wygodzie odbyły się ostatnie w tym roku w powiecie garwolińskim dożynki. Świętowali rolnicy i sadownicy z gminy Pilawa.

- Tu na ziemi nie jesteśmy właścicielami tylko dzierżawcami, a z każdej dzierżawy trzeba zdać sprawę. Jeśli chcemy zmieniać świat, to zacznijmy od siebie. Pamiętajcie, że tak jak żniwa przychodzą na rośliny, tak przyjdzie i na nas czas. Czas, aby stanąć przed Bogiem ? podkreślał podczas mszy świętej dziękczynnej ks. kanonik Jan Grochowski, proboszcz parafii w Trąbkach.

Podczas mszy świętej zostały poświęcone wieńce dożynkowe i bochny chleba upieczone z tegorocznej mąki. Tradycyjnie podczas ceremoniału dożynkowego podzielili się nimi z mieszkańcami burmistrz Pilawy Albina Łubian, przewodniczący rady miejskiej Marcin Woźniak oraz sołtysowie poszczególnych wsi. ? To radosne święto jest uhonorowaniem całorocznej, codziennej pracy rolników i ich rodzin. To dzięki nim na naszych stołach nie brakuje chleba ? mówiła Albina Łubian. ? Czasem zapominamy, jak rolnicy ciężko pracują. Kiedy my wyjeżdżamy na letni odpoczynek, na wsi zaczyna się czas ciężkiej pracy. Świętujemy dziś dożynki, by wyrazić Wam wdzięczność i szacunek ? podkreślała burmistrz Pilawy.

reklama


Starostami tegorocznych dożynek, które w gminie Pilawa są organizowane od 11 lat, byli Ewa i Wiesław Szostakowie z Wygody. Jako jedyni we wsi prowadzą gospodarstwo mleczarskie. W 2013 roku oddali do mleczarni 40 tys. litrów mleka.

Za codzienną pracę na polach, w sadach, ogrodach dziękowali rolnikom także zaproszeni goście ? poseł Stanisława Prządka, senator Maria Koc, członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Elżbieta Lanc, radny województwa Krzysztof Żochowski oraz starosta powiatu garwolińskiego Marek Chciałowski.

Dożynkowe święto jak zawsze miało także część kulturalno-rozrywkową. Na scenie najpierw wystąpili artyści z gminy: zespół dziecięcy ?Stokrotki? z Puznówki, dzieci z PSP w Trąbkach, uczniowie z Gocławia, zespół ludowy Czerniczanki oraz zespół ludowy z parafii w Gocławiu, który poprowadził także ceremoniał dożynkowy. Wieczorną zabawę zapewnił zespół Dimer oraz gwiazda wieczoru grupa After Party.

jd

 


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama