reklama

Pamięci powstańców i obrońców wiary

Opublikowano: 27 styczeń 2014, 10:25 Kategoria Aktualności
kościółpowstanie styczniowepatriotyczne
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Wmurowana w ścianę kościoła, tuż pod figurą Matki Boskiej, ma przypominać o tych, którzy walczyli w obronie wiary i o wolność narodu. Wczoraj w Garwolinie uroczyście odsłonięto pamiątkową tablicę.

?Pamięci wydarzeń 1861 roku związanych z obroną wiary i obrazów Matki Boskiej Częstochowskiej przez mieszkańców Garwolina, ks. kanonika Jana Nepomucena Wierzbickiego, proboszcza parafii i ks. biskupa Beniamina Szymańskiego oraz bohaterom powstania styczniowego 1863-1864, mieszkańcom ziemi garwolińskiej w 150. rocznicę.? Taki napis widnieje na wmurowanej w ścianie garwolińskiej kolegiaty tablicy, której fundatorami są: Starostwo Powiatu Garwolińskiego, Urząd Miasta w Garwolinie, Urząd Gminy Garwolin oraz Parafia Przemienienia Pańskiego. Uroczystego odsłonięcie tablicy dokonali: Czesław Goleniewski - przedstawiciel Związku Sybiraków oraz harcerze z Komendy Hufca ?Orłów? i Skautów Europy ? Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego ?Zawisza?, a poświęcenia ? ks. kanonik Stanisław Małek, proboszcz parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Garwolinie.

Odsłonięcie tablicy poprzedziła msza święta w intencji ojczyzny, której przewodniczył ks. prałat Ryszard Andruszczak, proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Garwolinie, a homilię wygłosił ks. Edmund Szarek, proboszcz łaskarzewskiej parafii. - Że żyjemy tu i teraz, że mamy ojczyznę, że żyjemy w Garwolinie, w Żelechowie i w innych miastach, to nie zasługa nas samych, ale tych, którzy żyli przed nami ? mówił. - Chciejmy popatrzeć na 150. rocznice powstania styczniowego, która dobiega końca i chciejmy na nowo zawierzyć to posługiwanie naszej matce i królowej. Chciejmy odkryć ducha tamtych wydarzeń i odkryć ich sens ? przekonywał kapłan.

reklama


W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele organizatorów ? starosta Marek Chciałowski i przewodnicząca rady powiatu ? Urszula Zadrożna, burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski i przewodniczący rady Marek Janiec oraz zaproszeni goście ? poseł Stanisława Prządka i poseł Grzegorz Woźniak oraz Ewa Orzełowska ? członek Zarządu Województwa Mazowieckiego. Podziękowania z uczestnictwo w uroczystościach zaproszonym gościom oraz wszystkim przybyłym mieszkańcom składał w imieniu organizatorów burmistrz Garwolina. Specjalne podziękowanie w postaci książki trafiło do Ewy Orzełowskiej. ? Pani marszałek pragnę specjalnie podziękować za pomoc okazywaną dla naszego miasta i powiatu. Za przekazywane środki, które dają możliwość rozwoju ? mówił burmistrz Garwolina.

jd

 

 


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama

TOP

reklama