reklama

Cięcia na miarę wyborów, czyli budżet według SdG

Opublikowano: 18 grudzień 2013, 08:14 Kategoria Aktualności
SdGrada miastabudżet
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

- Pan burmistrz w roku wyborczym będzie musiał wręczyć pracownikom wypowiedzenia albo obniżyć pensje ? podsumowała decyzję radnych skarbniczka miasta Katarzyna Nozdryn-Płotnicka. Do północy trwały poniedziałkowe obrady komisji budżetowej. Radnym SdG udało się znaleźć pieniądze na kluczowe inwestycje ? kosztem wynagrodzeń w urzędzie, pieniędzy na zieleń w mieście, promocję samorządu, kulturę i sport w mieście.
Przyglądanie się tabelkom, kalkulowanie i cięcia ? tak najkrócej można by było opisać poniedziałkową, wcale niekrótką, komisję budżetu i rozwoju gospodarczego. Większość w radzie pozytywnie zaopiniowała budżet skrojony na własną miarę. Argumenty padające ze strony urzędników i samego burmistrza na niewiele się zdały.

- Na wypłatę wynagrodzeń potrzebuję 3 mln 24 tys. zł. Bez żadnych nagród - tłumaczyła Katarzyna Nozdryn-Płotnicka. W budżecie rada zapisała na przyszły rok tylko 2 mln 900 tys. zł ? o 300 tys. mniej niż przewidywało prowizorium burmistrza, twierdząc, że pozostawienie kwot na poziomie tegorocznych wystarczy. Argumenty przedstawiane przez skarbniczkę dotyczące waloryzacji, stażowego czy dopłat do zadań zleconych nie działały. Pod nóż poszły też inne wydatki. 100 tys. zł zdjęto z paragrafu przeznaczonego na zimowe utrzymanie dróg i wiosenne ich omiatanie. O 300 tys. zmniejszono dotację dla Centrum Sportu i Kultury. Mniej pieniędzy przyznano także na dotację dla niepublicznych przedszkoli. Połowę środków zabrano także z promocji miasta i utrzymania zieleni.

- Wywalamy ogromne pieniądze, a i tak to zaraz uschnie albo ktoś to wyrwie ? przekonywał Krzysztof Wielgosz, przewodniczący komisji budżetowej. To tylko część oszczędności, które na przyszły rok zaplanowało SdG. W sumie uzbierało się prawie 700 tys. złotych, które szybko znalazły swoje przeznaczenie.

reklama


Inwestycja w wybory

Spore zmiany w stosunku do przedstawionego przez burmistrza projektu budżetu zaszły w inwestycjach zaplanowanych na przyszły rok. ? Proponujemy zdjęcie pieniędzy z remontu budynku socjalnego. W zamian będziemy wykupywać mieszkania z rynku wtórnego ? mówił Krzysztof Wielgosz. Z 990 tys. złotych przeznaczonych na przebudowę budynku socjalnego zostało na przyszły rok i kolejne dwa lata po 300 tys. zł. Za to zostanie wybudowany skatepark (300 tys. zł), ulica Rataja (300 tys. zł). Także 300 tys. na przyszły rok rada przeznaczyła na budowę szatni na stadionie oraz na remont ulicy Spacerowej (dofinansowanie inwestycji powiatowej).

W planie inwestycyjnym na przyszły rok swoje miejsce znalazły także ulice Konarskiego, Kołłątaja, Boczna i Bajkowa. Dla tej ostatniej zostanie wykonany projekt oświetlenia. 30 tys. złotych pójdzie na budowę chodnika w parku przy ul. II Armii Wojska Polskiego i 70 tys. zł na projekt budynku przedszkola nr 2.

Taki projekt budżetu komisji zaopiniowała pozytywnie głosami radnych SdG i Antoniego Frąckiewicza. Od głosu wstrzymali się radni klubu TG. Ostateczna decyzja powinna zapaść na najbliższej sesji rady miasta.

jd


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama