reklama

Bombardowanie Garwolina - uroczystości rocznicowe

Opublikowano: 09 wrzesień 2013, 14:17 Kategoria Aktualności
bombardowanieGarwolinrocznicapatriotyczne
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

- To było okropne przeżycie. Nie wiadomo skąd nadleciały te samoloty ? wspominał wczoraj jeden z mieszkańców Garwolina, świadek zdarzeń sprzed 74 lat. 8 września jak co roku obchodzono rocznicę bombardowania Garwolina i wybuchu II wojny światowej.

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia przez delegacje wiązanek kwiatów na cmentarzu wojskowym w Garwolinie. Hołd tym, którzy walczyli o wolność naszej ojczyzny oddali przedstawiciele władz państwowych ? poseł Stanisława Prządka i poseł Grzegorz Woźniak, przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu ze starostą Markiem Chciałowskim i burmistrzem Garwolina Tadeuszem Mikulskim na czele, przedstawiciele służb mundurowych, organizacji kombatanckich, stowarzyszeń, związków oraz delegacje lokalnych szkół. - Miasto zostało zniszczone. Na zdjęciach widać, jak ogromne to były straty. Wiele domów przestało istnieć. Naloty trwały dwa dni. Paliło się całe miasto, a łunę pożaru było widać z kilkudziesięciu kilometrów. Chociaż najeźdźca zniszczył miasto, ale nie unicestwił ducha i patriotycznej postawy mieszkańców. Po wojnie ciężko pracowali, żeby Garwolin odzyskał dawny blask ? przypominał wczoraj starosta.

 

reklama


Dziękowali ? jak przed laty

O godzinie 10.00 w kolegiacie Przemienienia Pańskiego została odprawiona uroczysta msza święta w intencji ojczyzny, której przewodniczył ksiądz prałat Ryszard Andruszczak. Były to także parafialne dożynki. Tak jak 74 lata w święto Matki Boskiej Siewnej, miejscowi rolnicy dziękowali wczoraj za tegoroczne plony. - 8 września 1939 roku. Mieszkańcy Garwolina chcieli świętować dzień Maryjny ? Święto Matki Boskiej Siewnej. Tak jak dziś przyszli do tej świątyni, żeby podziękować Bogu za udane zbiory, za trud pracy rolnika i prosić, aby dobry Bóg przez nadchodzący rok obdarzał ich łaską dobrych plonów. Chociaż rozpoczęła się już wojna, każdy miał nadzieję, że może nas to oszczędzi, że przejdzie obok. Może właśnie dla tego, że tak wiele osób było wtedy w kościele, zginęło tak mało osób ? mówił przed rozpoczęciem mszy świętej Marek Chciałowski.

Wczorajsze rocznicowe obchody zakończyła część artystyczna w Domu Kultury w Garwolinie w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Garwolinie. Chór szkolny przygotował także oprawę mszy świętej. Na placu przed kościołem można było także wczoraj obejrzeć zdjęcia Garwolina po bombardowaniu.

jd


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama