reklama

F... off! w Sobolewie. Zemsta na radnym za głosowanie?

Opublikowano: 26 listopad 2012, 07:55 Kategoria Aktualności
Sobolewrada gminy
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 4 min.

Radny gminy Sobolew Marian Lipiec (na zdjęciu) nie spodziewał się, że będąc radnym będzie obawiał się o swoje zdrowie i życie. Kilkanaście godzin po głosowaniu w głośnej sprawie ?kolejowej? na jego samochodzie pojawiły się wulgarne napisy. ? Moje samopoczucie nie jest dobre ? przyznaje.

Nawet ustalanie podatków nie wzbudziło tyle kontrowersji, co spór o 935 m2 działki zakupionej przez przedsiębiorców Krzysztofa Michalca i Zbigniewa Tywanka, o którą teraz z tytułu pierwokupu upomina się gmina. Wójt pierwotnie nie skorzystał z prawa pierwokupu nabycia niezabudowanej nieruchomości gruntowej podczas przetargu, a teraz radni domagają się odkupienia działki. Do urzędu wpłynęło w tej sprawie pismo, z podpisami 470 mieszkańców gminy ? Żądamy skorzystania z przysługującego prawa pierwokupu działek (?) i przeznaczenia ich na parking. W chwili obecnej jest to jedyne miejsce w Sobolewie, którego położenie jest idealne do rozwiązania całkowitego braku miejsc parkingowych ? czytamy w uzasadnieniu.

reklama


Parking za publiczne czy prywatne pieniądze?

Druga strona tego konfliktu, czyli przedsiębiorcy, którzy zakupili działki złożyli oświadczenie, w którym zobowiązują się do przekazania terenu pod nieodpłatny, publiczny parking. Parkować będzie można do czasu rozpoczęcia budowy budynku handlowo-usługowego na tym terenie ? co może potrwać 3 lata ? i po oddaniu go do użytku. ? Jednocześnie zobowiązujemy się do wyrównania działek w sposób umożliwiający parkowanie. Po zakończeniu budowy udostępnimy miejsca parkingowe do publicznego i nieodpłatnego korzystania ? zapewnia Krzysztof Michalec.

Argumenty nie przekonały jednak radnych, którzy nie wierzą w obietnice przedsiębiorców. Jeden z radnych stwierdził, że za dużo czasu i pracy poświęcono temu problemowi by teraz ustąpić ? Odbyło się tyle komisji, na których dyskutowano na ten temat, gdybyśmy teraz zrezygnowali zostałyby tylko zmarnowane pieniądze ? mówi radny Jan Krupa. Poruszono także temat targowiska, na który też nie ma w Sobolewie miejsca. ? Nie ma kawałka placyku, gdzie można by było targować. Po to jesteśmy wybrani przez społeczeństwo, żeby dla tego społeczeństwa coś robić i upominać się o takie rzeczy ? podkreśla radny Roman Ochnio.

Nie Biedronka, a pizzeria

Krzysztof Michalec zapewnia, że możliwość targowania będzie na parkingu i dementuje plotki, jakoby na zakupionej działce miał powstać supermarket ? Nie prawda, że w tym miejscu powstanie Biedronka. Prowadziliśmy rozmowy z Biedronką, bo byliśmy zainteresowani drogerią Hebe, ale otrzymaliśmy odpowiedź, że jest za mało miejsca i mieszkańców ? mówi. Na parterze budynku, który ma powstać planowane jest otwarcie pizzerii i filii banku.

? Nikt z państwa takiego biznesu nie prowadzi, więc nie wierzę, że mogłoby to komuś zaszkodzić ? dodaje. Przedsiębiorca starał się przekonać do swoich racji radnych i mieszkańców. ? Mając na względzie dobro i finanse gminy, wydawanie pieniędzy publicznych tam, gdzie można to zrobić za darmo uważam za bezcelowe ? mówi Krzysztof Michalec. A w grę wchodzi około 200 tys. zł ? tyle gmina musiałaby wyłożyć na zakup działki i jej zagospodarowanie. ? Jeśli zakupimy tę działkę, nie będziemy, mieć pieniędzy na inne inwestycje. Moim zdaniem szkoda tych pieniędzy, bo parking i tak powstanie ? zauważa wójt Andrzej Koszutski.

Przekonywania włodarza nie przyniosły efektu. W ubiegłym tygodniu głosami 8 radnych, przy 4 przeciwnych, sobolewska rada przyjęła uchwałę o skorzystania z prawa pierwokupu działki.

Kwas na samochodzie

Radny Marian Lipiec był wśród tych, którzy byli za. W piątek, dzień po sesji, samorządowiec przecierał oczy ze zdumienia, gdy zobaczył w jakim stanie jest jego ford transit. ? W czwartek ok. godz. 22 wprowadziłem auto na podwórko. Rano był oblane jakimś kwasem, który wyżarł lakier. Były tam wulgarne napisy ? opowiada radny. Marian Lipiec nie ma wątpliwości, że akt wandalizmu to efekt jego głosowania. ? Moje samopoczucie nie jest dobre. Obawiam się co może być dalej. 12 lat jestem radnym i coś takiego mi się nigdy nie zdarzyło ? dopowiada. Zbulwersowani tym faktem są mieszkańcy gminy Sobolew. Część ma domagać się zwołania nadzwyczajnej sesji rady gminy.

Magda Gałązka/Łukasz Korycki

fot. własne/Krzysztof Dąbrowa


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama