reklama

Pilawa stawia na odnawialne źródła energii

Opublikowano: 31 październik 2012, 07:32 Kategoria Aktualności
pilawapolicjapuznówka
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Oszczędności i troska o środowisko to główne korzyści płynące z inwestycji, które już niedługo będą realizowane w gminie Pilawa. Szkoła Podstawowa w Puznówce oraz Komisariat Policji w Pilawie przejdą kompleksową termomodernizację. Decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego projekt otrzyma ponad 677 tys. zł unijnego dofinansowania.

- Dla nas to bardzo ważne zadania, szczególnie w trudnych czasach dla gospodarki ? zaznaczała burmistrz miasta i gminy Pilawa Albina Łubian podczas poniedziałkowego podpisania umowy o finansowaniu inwestycji. Ze strony zarządu województwa dokument parafowała Janina Ewa Orzełowska. Umowa została podpisana przy kontrasygnacie Jolanty Zawadki, skarbnik pilawskiego samorządu.

W sali urzędu miejskiego zebrali się także m.in. podinsp. Marek Niezgoda - zastępca komendanta powiatowego policji, Katarzyna Wyskwar ? dyrektor SP w Puznówce, Marcin Woźniak ? przewodniczący rady miejskiej.

reklama


W ramach inwestycji w obydwu budynkach ocieplone zostaną ściany, dachy i stropodachy. Wymienione zostaną także okna i drzwi. Oprócz tego pojawią się kolektory słoneczne, które wspomogą podgrzewanie wody. Dodatkowym założeniem projektu jest modernizacja zaworów termostatycznych. Umożliwi to miejscową regulację ogrzewania w poszczególnych pomieszczeniach, a przy okazji zoptymalizuje zużycie energii cieplnej.

Realizacja tej inwestycji doprowadzi m. in. do poprawy jakości powietrza. Wpłynie też na zapobieganie degradacji cennych obszarów chronionych ? Nadwiślańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, w tym rezerwatu przyrody Rogalec, sąsiadujących z gminą Pilawa. Jednym z założeń projektu jest bowiem ograniczenie emisji dwutlenku węgla, tlenków siarki i pyłów oraz zużycie energii. Dodatkowo znaczące zmniejszenie zapotrzebowania na moc i ciepło spowoduje ograniczenie kosztów eksploatacji zarówno szkoły jak i komisariatu policji.

Całkowita wartość projektu to 1,1 mln zł, samorząd województwa mazowieckiego dołożył się kwotą 677 tys. zł. Pozostała część pochodzi z budżetu Pilawy. Inwestycje będą realizowane w ciągu najbliższych dwóch lat.

łk


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama