reklama

Borowie dziękowało za plony

Opublikowano: 27 sierpień 2012, 07:59 Kategoria Aktualności
dożynkiBorowie
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Różnorodność wyplecionych wieńców i upieczonych specjalnie na tę okazję chlebów. Dziękczynna modlitwa, tradycyjne obrzędy i ludowa muzyka. A to wszystko w strugach deszczu, który nie wystraszył jednak mieszkańców. Wczoraj w gminie Borowie odbyło się tradycyjne święto dożynkowe.

Zmagania rolników zostały zakończone, a plony poświęcone. -Każdy z tych wieńców to znak poświęcenia, ale zarazem radości i wdzięczności, że plony zostały zebrane. Co jest w nas, że nie straciliśmy motywacji, co jest w rolniku, że mimo utrudnień, wychodzi i ciężko pracuje. To jest wiara, zapatrzenie w krzyż. Dziękujemy żeście nie zawiedli, bo nawet o 24 słychać było kombajny na polach- mówił proboszcz parafii ks. Stanisław Staręga.

 

reklama


W uroczystym korowodzie spod kościoła pw. Świętej Trójcy na parking przy OSP w Borowiu ruszyły wszystkie delegacje z okolicznych miejscowości z sołtysami na czele. Starostami dożynek byli Agnieszka i Wiesław Szelągowie, którzy przewodzili pochodowi. Całemu przemarszowi oraz dalszym uroczystościom towarzyszyła muzyka, którą grał specjalnie na tę okazję zespół Bocianisko.

Święto rozpoczęło uroczyste przekazanie chleba delegacji z każdej miejscowości, wójtowi Wiesławowi Gąsce i przewodniczącej rady gminy Alicji Szaniawskiej. Dokonali oni symbolicznego przełamania chleba, którym następnie podzielili się z osobami uczestniczącymi w dożynkach. Przybyli na plac mogli podziwiać zespoły ludowe -Chrominianki, Iwowianki, Lalinianki oraz Zespół pod Żurawiem. Dla dzieci przygotowano mini wesołe miasteczko, a każdy mógł wziąć udział w loterii fantowej. Cała impreza zakończyła się zabawą taneczną pod chmurką.

Najlepsi w oddawaniu mleka

Jak co roku, przyznano statuetki największym gospodarstwom, biorąc pod uwagę ilość oddanego mleka. W tej klasyfikacji na czele stanęli Sławomir Wielgosz, Mirosław Gałędek oraz Mirosław Baran. - Niezbędne są nowe maszyny, ale bez ciężkiej pracy niczego by nie osiągnęli. Nie macie określonego czasu na rozpoczęcie, zakończenie pracy, życzymy wytrwałości - mówił wójt gminy Wiesław Gąska. Tradycyjnie przy okazji dożynek wiele mówiło się także o zmianach, jakie zachodzą w gminie. Włodarz Borowia wśród ważnych inwestycji wymienił między innymi: remont budynku urzędu gminy, remont zabytkowego Kościoła, budowę drogi w Kamionce oraz w Łętowie, budowę kompleksu boisk ?Orlik? w Głoskowie, budynku świetlicy w Dudce oraz modernizację świetlicy w Iwowem.

Na dożynki bardzo licznie przybyli zaproszeni goście: poseł Grzegorz Woźniak, Krzysztof Żochowski - radny wojewódzki, Tadeusz Mikulski - burmistrz Garwolina, Bożena Kwiatkowska - wójt gminy Parysów, Waldemar Sabak - wójt gminy Górzno, Maria Stefanowska - kierownik Powiatowego Doradztwa Rolniczego w Garwolinie, Klemens Serzysko - Komendant Powiatowy w Garwolinie, Teresa Borowiecka - kierownik KRUS w Garwolinie, Paweł Zboina - kierownik Posterunku Policji w Borowiu.

Kasia Miętus


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama