reklama

Bezpłatne badania USG dla dzieci

Opublikowano: 06 czerwiec 2024, 08:24 Kategoria Aktualności
badaniausggarwolin
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

Miasto Garwolin wspólnie z Fundacją Ronalda McDonalda oraz Restauracją McDonald’s w Garwolinie, zapraszają do udziału w programie dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat zamieszkałe na terenie miasta Garwolina na bezpłatne, profilaktyczne badania USG. Badania odbędą się w dniach 15 – 16 czerwca na parkingu przy Pływalni Miejskiej “Garwolanka”. Obowiązuje rejestracja.

– To już druga edycja tego ważnego wydarzenia w naszym mieście, które nie tylko umożliwia wczesne wykrycie ewentualnych problemów zdrowotnych, ale także promuje dbałość o zdrowie od najmłodszych lat. Dziękuję za wspólną inicjatywę i zaangażowanie właścicielowi restauracji McDonald’s w Garwolinie, Mikołajowi Durasiewiczowi. Zdrowie jest naszym najcenniejszym skarbem, dlatego apelujemy do wszystkich rodziców, aby nie przegapili tej szansy – zachęca burmistrz Marzena Świeczak.

– Serdecznie zapraszamy do rejestracji i skorzystania z oferowanych badań. W minionym 2023 roku z profilaktycznej akcji w Garwolinie skorzystało 140 dzieci. Jestem przekonany, że poprzez takie inicjatywy przyczyniamy się do poprawy zdrowia i jakości życia naszych dzieci, co jest dla nas wszystkich priorytetem – podkreśla Mikołaj Durasiewicz, franczyzobiorca McDonald’s Polska.

reklama


Badania są bezbolesne, bezpieczne i bezpłatne. Celem badań USG jest dokładna ocena stanu narządów wewnętrznych oraz wykrycie ewentualnych odstępstw od normy. Badania na pokładzie specjalistycznego ambulansu Fundacji są realizowane według standardów medycznych określonych dla tej grupy wiekowej przez Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne i wykonywane przez doświadczonych lekarzy-radiologów. Czas potrzebny na badanie w Ambulansie to około 15-18 minut. Każde dziecko przychodzi na wyznaczoną godzinę, aby wizyta była jak najbardziej komfortowa. Po zakończeniu badania rodzice otrzymują wynik oraz, jeśli jest taka potrzeba, poradę lekarską. Dla wielu dzieci to może być pierwsze takie badanie USG w życiu.

– Formuła programu oznacza skupienie się na badaniach USG jamy brzusznej, w kierunku zmian nowotworowych oraz wrodzonych wad nerek i dróg moczowych. Wczesna diagnoza pozwala na szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia zachowawczego i/lub chirurgicznego. Zapobiega to rozwojowi przewlekłej, a nawet schyłkowej niewydolności nerek, wymagającej stosowania dializ lub przeszczepienia nerki. W Polsce na przewlekłą chorobę nerek cierpi ponad 4 miliony osób dorosłych, ale jest ona rozpoznawana u zaledwie 5% z nich – mówi prof. Adam Jelonek, Honorowy Prezes Zarządu Fundacji Ronalda McDonalda, który w 2005 roku razem z prof. Jerzym R. Kowalczykiem zareagowali na późne diagnozy onkologiczne, tworząc zasady programu badań przesiewowych USG dla najmłodszych, a następnie w 2021 roku położył akcent na kontrolę układu moczowego.

Aby wziąć udział w badaniach USG, należy zapisać dziecko, dzwoniąc pod numer  25 786 42 13 w dniach 10-11 czerwca 2024 w godzinach od 9.00 do 15.00. O zapisie decyduje kolejność zgłoszeń. Udział w badaniu bez rejestracji nie jest możliwy. Liczba miejsc jest ograniczona.

Współorganizatorem tej edycji badań jest Miasto Garwolin, a partnerami Fundacji Ronalda McDonalda w „NIE nowotworom u dzieci” są Centrum Medyczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ALAB laboratoria i Fundacja Powszechnego Czytania i LACTIMA. Partnerami naukowymi są Polskie Towarzystwo Onkologii i Hematologii Dziecięcej oraz Polskie Towarzystwo Pediatryczne, a Partnerem technicznym mobilnej kliniki – MAN Polska i KOSMED.

Co roku w Polsce diagnozuje się około 1300 przypadków nowotworów u dzieci. Wykryte we wstępnej fazie rozwoju są w większości wyleczalne. Profilaktyka i wczesna diagnoza dają szansę na natychmiastową reakcję i skuteczne działanie, stąd tak wielkie znaczenie ma dla najmłodszych program bezpłatnych, kompleksowych badań USG, Fundacji Ronalda McDonalda.

Program „NIE nowotworom u dzieci” dociera do miejsca zamieszkania dzieci, aby pomagać tam, gdzie dostęp do lekarzy specjalistów jest utrudniony choćby z racji odległości. W ciągu 19 lat radiolodzy dziecięcy na pokładzie Ambulansu Fundacji Ronalda McDonalda przebadali ponad 91 tysięcy dzieci w ponad 250 miejscowościach w całej Polsce. Dla wielu z nich diagnoza na pokładzie ambulansu była tą na wagę zdrowia i życia.

mat. pras.


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama

TOP

reklama