reklama

Potrącenie rowerzystki w Garwolinie

Opublikowano: 13 maj 2024, 11:20 Kategoria Aktualności
potrącenierowergarwolinpolicjawypadek
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Garwolińscy policjanci pracowali na miejscu zdarzenia drogowego, do którego doszło w piątek Garwolinie. W wyniku potrącenia 33-letnia rowerzystka trafiła do szpitala. Apelujemy o ostrożną i bezpieczną jazdę.

W piątek (10.05) około godziny 14.30 w Garwolinie na ulicy Kościuszki doszło do zdarzenia drogowego z udziałem kierowcy pojazdu osobowego i rowerzystki. Policjanci pracujący na miejscu zdarzenia ustalili, że 42-latek kierujący mazdą potrącił 33-letnią rowerzystkę, która poruszała się w kierunku Lublina drogą wyznaczoną dla rowerów. Do zderzenia doszło podczas wykonywania przez kierowcę samochodu poruszającego się pasem w kierunku Warszawy manewru skrętu w lewo. W wyniku zdarzenia kierująca rowerem została przewieziona do szpitala. Po udzieleniu pomocy medycznej poszkodowana została zwolniona do domu. Na 42-latka policjanci nałożyli mandat w wysokości 1500 zł i 12 punktów karnych.

Funkcjonariusze zwracają się z apelem do kierowców. Na drogach pojawia się więcej rowerzystów. Choć niechronieni uczestnicy ruchu drogowego często bywają mniej widoczni, nie zwalnia to kierowców z obowiązku ustąpienia im pierwszeństwa w sytuacjach przewidzianych przepisami. Pamiętajmy, że rowerzysta to pełnoprawny uczestnik ruchu drogowego, dlatego wykonując manewry na drodze powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, czy nie ma ich w pobliżu.

reklama


W starciu z samochodem rowerzyści nie mają żadnych szans, dlatego garwolińska Policja apeluje o ostrożność i wyobraźnię również do kierujących jednośladami:

  • każdy rowerzysta musi wyraźnie i odpowiednio wcześnie sygnalizować zamiar skrętu,
  • warto zaopatrzyć się w elementy odblaskowe, szczególnie po zmierzchu, kiedy widoczność jest gorsza, a ciemne kolory ubrania powodują, że niechroniony uczestnik ruchu drogowego zauważany jest przez kierowcę dopiero w ostatnim momencie. Osoba wyposażona w element odblaskowy dla kierowcy pojazdu widoczna jest ze znacznie większej odległości, co pozwala na wcześniejszą reakcję. Oświetlenie to podstawowy warunek bezpieczeństwa rowerzysty,
  • gdy nie ma drogi dla rowerów, wówczas kierujący rowerem powinien jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni, a w przypadku, gdy jedzie więcej niż jeden rower, powinny one poruszać się jeden za drugim,
  • wyjeżdżając na drogę, rowerzysta musi zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa innym uczestnikom ruchu poruszającym się po drodze.

KPP Garwolin

 fot. czytelnik Jakub


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama