reklama

W powiecie wygrywa PiS, ale...

Opublikowano: 08 kwiecień 2024, 09:54 Kategoria Aktualności
wyborypowiat
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Najwięcej mandatów radnych powiatowych zdobyli kandydaci KW Prawo i Sprawiedliwość (11 mandatów. Prawdopodobnie nie będzie to oznaczać utrzymania władzy. Szykuje się koalicja Powiatowego Forum Samorządowego (8 mandatów) i Trzeciej Drogi (4 mandaty).

Wybór 23 radnych powiatowych został przeprowadzony 6 okręgach wyborczych.W skali całego powiatu na kandydatów PiS głos oddało 43,35% wyborców, na przedstawicieli Forum - 34,45%, a na Trzeciej Drgoi 22,19%.

W OW nr 1 obejmującym miasto Garwolin dwa mandaty dla kandydatów PiS – Macieja Kurowskiego i Krystyny Antolak, po jednym dla kandydatów Forum – Norbert Wilbik i Trzeciej Drogi – Marcin Kobus.

reklama


W największym okręgu nr 2(Pilawa, gm. Garwolin, Górzno) do rozdania było 7 mandatów. Trzy z nich dla PiS. Radnymi zostali Iwona Kurowska, Jacek Woźniak i Dominik Banaszek. Ponadto: Stefan Gora i Tomasz Połoczański z Forum oraz Marek Chciałowski i Dariusz Owczarczyk z Trzeciej Drogi.

Po jednym mandacie dla trzech komitetów w OW nr 3 (Borowie, Miastków K., Parysów). W radzie powiatu zasiądą: Marcin Jaroń (PiS), Stanisław Rosłaniec (Forum) i Adam Zboina (Trzecie Droga).

W OW nr 4 (gm. Łaskarzew, m. Łaskarzew, Wilga) dwa mandaty dla PiS. Obejmą je Waldemar Trzaskowski i Karolina Jamnicka-Kondej. Radnym także kandydat Forum Michał Pałyska.

Mieszkańcy gminy Maciejowice i Sobolew najwięcej głosów oddali na kandydatów Forum. Radnymi zostali Sebastian Kieliszek i Jarosław Białecki oraz kandydat PiS Michał Jaworski.

W OW nr 6 (gm. Trojanów, Żelechów) dwa mandaty dla PiS – dla Krzysztofa Ośki i Krzysztofa Ochnio oraz dla kandydata Forum Grzegorza Szymczaka.

Łącznie PiS wprowadził do rady powiatu 11 radnych, Forum – 8, a Trzecia Droga – 4. Większość to 12 radnych. Sytuacja jest na „styku”, ale wydaje się że najbardziej realnym scenariuszem jest koalicja Forum i Trzeciej Drogi, która niewykluczona, że zostanie wsparta kilkoma radnymi z list PiS.

Łukasz Korycki

podzialmandatow


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama