reklama

Czy czeka nas koalicja w powiecie?

Opublikowano: 18 marzec 2024, 07:19 Kategoria Aktualności
wyboryrada powiatu
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 4 min.

Czy zamieszanie z listami PiS wpłynie na wynik wyborów? Jakie ciekawe nazwiska znajdują się na listach do rady powiatu? Kto i z kim będzie rządził w nowej kadencji? Przedstawiamy subiektywną przedwyborczą analizę.

Aktualny podział mandatów radzie powiatu to większościowe 15 dla PiS, 5 dla PSL oraz 3 dla KWW Wspólnie dla Powiatu. Do samodzielnego rządzenia w powiece potrzebnych minimum 12 radnych. W tegorocznych wyborach w walce o 23 mandaty wystawiono 99 kandydatów z trzech komitetów. Czy któryś z nich wprowadzi do rady powiatu tylu radnych, aby rządzić samodzielnie? Raczej nie, ale po kolei.

Zamieszanie w PiS

reklama


Sprawa „podwójnych list” elektryzowała obserwatorów życia politycznego w powiecie. Siedlecki komisarz wyborczy przyznał rację Grzegorzowi Woźniakowi, który jako pierwszy zgłosił „swoich” kandydatów, pomijając kilku obecnych radnych powiatowych, w tym starostę Mirosława Walickiego.

O sprawie zrobiło się głośno na arenie krajowej. W reportażu TVN24 starosta mówi wprost, że cała sytuacja to zemsta. Za co? Za wydarzenia z maja 2020 roku. Wtedy, większością głosów także KW PiS, odwołana ze stanowiska została wicestarosta Iwona Kurowska.

Od tamtej pory podział na „PiS Walickiego” i „PiS Kurowskiej i Woźniaka” zaczął się pogłębiać. Apogeum wewnętrznych nieporozumień PiS obserwujemy w ostatnich dniach. Jak cała sytuacja przełoży się na wynik wyborczy partii Jarosława Kaczyńskiego? Zwolenników raczej nie przybędzie. Dodatkowo w ostatnich dniach aż pięciu kandydatów z list PiS zrezygnowało z kandydowania (Agnieszka Aniszewska, Monika Ochnio, Kinga Lasocka-Smak, Magdalena Kucharska, Piotr Zając). To pokazuje, że nawet sympatyzujący z partią nie chcą się afiszować pod jej szyldem lub/i były to decyzje na znak protest przeciwko wewnętrznej sytuacji w PiS.

Ponadto „wycięcie” większości obecnych radnych z tegorocznych list może sprawić, że nowi, teoretycznie mniej znani kandydaci, „nie pociągną” listy. Małżeństwo Macieja i Iwony Kurowskich, Tomasz - brat posła Woźniaka mogą nie wystarczyć, aby liczba mandatów zbliżyła się do dwucyfrowego poziomu. Nawet ze wsparciem doświadczonych samorządowców m.in. Waldemara Trzaskowskiego, Mariana Janisiewicza czy Krzysztofa Ośki. Konieczna będzie zatem koalicja. Starosta powiatu na piątkowej konferencji nie chciał się wypowiadać na temat ewentualnych koalicji. - Poczekajmy na wynik wyborów - mówił.

Trzecia Droga na fali wyborów parlamentarnych

Z KKW Trzeciej Drogi startują niemal wszyscy obecni radni powiatowi. Na listach zobaczymy także m.in. byłego burmistrza Łaskarzewa Waldemara Larkiewicza, dyrektor Powiatowego Centrum Kultury i Promocji w Miętnem Annę Lewandowską czy dyrektor Przedszkola nr 1 w Garwolinie Katarzynę Kozłowską. Trzecia Droga może zyskać głosy tych, którzy w niedawnych wyborach parlamentarnych oddali głos na koalicję PSL i Polski 2050.

Forum czarnym koniem?

Może się okazać, że karty przy koalicyjnym stoliku rozdawać będzie Powiatowe Forum Samorządowe. Komitet niektórym może kojarzyć się ze związkami z Koalicją Obywatelską, bo na listach znajdziemy Norberta Wilbika i Stefana Gorę, którzy przed laty startowali spod szyldu partii Donalda Tuska. Więcej koneksji jednak nie znajdziemy.

Można się za to doszukać ciekawych nazwisk znanych z działalności samorządowej. Listę w Garwolinie otwiera Monika Makarewicz - była Powiatowa Rzecznik Konsumentów Garwolinie. „Dwójką” w OW nr 2 jest były radny powiatowy Tomasz Połoczański. Łaskarzewsko-wilżańską listę otwiera były przewodniczący rady miasta w Łaskarzewie Michał Pałyska, a „jedynką” w maciejowicko-sobolewskim okręgu jest sekretarz miasta i gminy Maciejowice Sebastian Kieliszek. Na czele żelechowskiej listy były przewodniczący rady powiatu Piotr Osmólski oraz była burmistrz Żelechowa Mirosława Miszkurka. Wykaz kandydatów w tym okręgu zamyka znany w środowisku żelechowskim nauczyciel Grzegorz Szymczak, przez lata dyrektor miejscowego ZSP.

Kto z kim?

Czy perspektywa współrządzenia sprawi, że możliwe są każde koalicyjne kombinacje? Czas pokaże. Niewykluczone, że część radnych PiS wyłamie się z partyjnej dyscypliny i zdecyduje się „na własną rękę” zawiązać koalicję.

O ostatecznym kształcie koalicji przekonamy się po wyborach 7 kwietnia. Wybory do rady powiatu odbywają się na zasadzie większościowej. Mandaty w okręgach wyborczych będą dzielone proporcjonalnie między komitety.

Lista wszystkich kandydatów do rady powiatu

Łukasz Korycki


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama