reklama

Prezydent odwiedzi gminę Łaskarzew

Opublikowano: 22 luty 2024, 15:44 Kategoria Aktualności
andrzej dudawanatygmina łaskarzew
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

W obchodach 80. rocznicy Pacyfikacji Wsi Wanaty (gm. Łaskarzew) weźmie udział prezydent Andrzej Duda. Uroczystości zostały podzielone na dwa dni.

Wieś Wanaty w 1944 roku liczyła 22 zagrody. Spośród 132 mieszkańców, 28 lutego 108 osób straciło życie, wśród nich 49 dzieci. Bezpośrednią przyczyną spalenia wioski i wymordowania jej mieszkańców była potyczka zbrojna, którą partyzanci stoczyli z Niemcami w lesie pod Bączkami, na tydzień przed spaleniem wsi. W wyniku tego zbrojnego starcia zginęło siedmiu Niemców, a trzech zostało rannych. Wydarzenie to było pretekstem do tego, by okupanci zastosowali wobec mieszkańców Wanat zasadę odpowiedzialności zbiorowej.

W tym roku przypada 80. rocznica tragicznych wydarzeń z końca II wojny światowej. Pierwszym akcentem wspominania ofiar pacyfikacji będzie niedzielny koncert w kościele Podwyższenia Krzyża w Łaskarzewie. O godz. 13 wystąpi zespół wokalno-aktorski „Sonanto”.

reklama


Główne uroczystości zaplanowano na 28 lutego. Weźmie w nich udział prezydent Polski Andrzej Duda. – Będzie to pierwsza oficjalna wizyta głowy państwa w naszej gminie, z czego się bardzo cieszymy – mówi zastępca wójta gminy Łaskarzew Sylwia Szopa.

O godz. 12 pod pomnikiem ofiar pacyfikacji zostanie odmówiona modlitwa oraz odczytany apel poległych. Po złożeniu kwiatów dalsza część uroczystości odbędzie się w Szkole Podstawowej w Dąbrowie z siedzibą w Woli Łaskarzewskiej im. Pamięci Wanat. Tam przewidziano wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy oraz program artystyczny w wykonaniu miejscowych uczniów.

łk


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama