reklama

Chciał pomóc koleżance w organizacji imprezy urodzinowej. To było oszustwo

Opublikowano: 21 luty 2024, 10:04 Kategoria Aktualności
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Mieszkaniec powiatu myślał, że pomaga koleżance ze studiów, która potrzebowała pieniędzy na organizację imprezy urodzinowej dla wujka. Niestety padł ofiarą cyberoszusta i zmanipulowany fałszywymi informacjami stracił blisko 1500 złotych.

Do Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie zgłosił się 49-letni mężczyzna, który padł ofiarą cyberoszusta. Przekazał policjantom, że za pośrednictwem komunikatora społecznościowego skontaktowała się z nim koleżanka ze studiów i poprosiła o pożyczenie pieniędzy za pomocą kodu do szybkiej płatności mobilnej. Wytłumaczyła, że organizuje imprezę urodzinową dla wujka. Wiadomość nie wzbudziła podejrzeń pokrzywdzonego. Uznał, że koleżanka potrzebuje jego pomocy i przekazał wygenerowany kod ze swojej aplikacji bankowej. Nie podejrzewał, że kontaktuje się z nim oszust, który przejął konto znajomej.

Następnie rzekoma znajoma przekonywała, że bank ma problemy techniczne i poprosiła o kolejny kod, który również mężczyzna przekazał. Przekonany, że wymienia wiadomości ze swoją koleżanką, przekazał oszustowi trzy kody płatności mobilnych i zatwierdził transakcje. Potem jednak nabrał podejrzeń co do wiarygodności osoby, z którą pisał. Skontaktował się ze swoją koleżanką i wtedy okazało się, że ktoś włamał się na jej konto na portalu społecznościowym. Mężczyzna zdał sobie sprawę, że padł ofiarą cyberprzestępstwa. Ze swojego konta stracił prawie 1500 zł.

reklama


Policja przy tej okazji przypomina, aby w Internecie nie obdarzać ludzi nadmiernym zaufaniem i nie podawać kodów mobilnych płatności przez komunikatory. Jeśli znajdziemy się w takiej sytuacji, najlepiej wcześniej zadzwonić do osoby, która prosi o pomoc i upewnić się, czy faktycznie jej potrzebuje.

KPP Garwolin

fot. arch.


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama

TOP

reklama