reklama

Skrócone egipskie ciemności w mieście

Opublikowano: 06 luty 2024, 16:43 Kategoria Aktualności
garwolinoświetlenieprąd
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

Wymiana ponad 400 lamp oraz niższe opłaty za energię pozwoliły na wprowadzenie zmian w oświetleniu ulic Garwolina. Miejskie latarnie świecą teraz dłużej!

Drastyczny wzrost cen energii elektrycznej w roku 2022 oraz ustawowy obowiązek ograniczania zużycia prądu był powodem podjęcia decyzji o czasowym wyłączaniu oświetlenia ulicznego pomiędzy północą a 5:00 rano.

– Skracanie czasu świecenia lamp było trudną, ale konieczną decyzją podejmowaną przez większość samorządów w Polsce. Wykorzystanie każdej możliwości pozyskania środków zewnętrznych, wymiana oświetlenia ulicznego na terenie miasta na energooszczędne na głównych ciągach komunikacyjnych, pozbycie się przestarzałych lamp rtęciowych, zaplanowana modernizacja oświetlenia ulic i miejsc publicznych na terenie całego miasta w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy oraz nowa umowa z PGE, która daje ok. 6% niższą kwotę za energię i dystrybucję w stosunku do ubiegłorocznej, pozwalają na wprowadzenie zmian w ograniczaniu oświetlenia miasta – potwierdza burmistrz Garwolina Marzena Świeczak.

reklama


Po przeanalizowaniu oszczędności związanych z wprowadzeniem oświetlenia LED oraz prognoz ograniczenia zużycia prądu w mieście wprowadzono zmiany godziny czasowego wyłączania oświetlenia, skracając je z 5 godzin do 3. Teraz miejskie lampy włączają się o zmierzchu i świecą do godz. 1:00 w nocy, by później włączyć się o godz. 4:00 i świecić do rana. Czasowe ograniczenia nie dotyczą głównych ciągów komunikacyjnych, na których oświetlenie uliczne funkcjonuje cały czas.

Kompleksowa modernizacja oświetlenia ulic i miejsc publicznych na terenie całego miasta jest procesem długofalowym, który rozpoczęto w roku 2021. W ramach programów „Mazowsze dla Klimatu 2022” i „Mazowsze dla Klimatu 2023” na terenie Garwolina wymienionych zostało 191 lamp rtęciowych. Współfinansowanie środkami przekazanymi przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie pozwoliło na realizację wymiany oświetlenia w dwóch głównych ciągach komunikacyjnych Garwolina tj. w ciągu drogi gminnej nr 130381W tj. na ul. Kościuszki, Al. Legionów, Lubelska oraz w ciągu drogi krajowej nr 76 tj. na ul. Stacyjnej, Staszica i Długiej. Wymieniono tam 220 lamp.

– Modernizacja oświetlenia ulic i miejsc publicznych na terenie całego miasta to proces długofalowy, który wymaga zaangażowania, planowania i inwestycji. Obecnie trwają prace nad aktualizacją audytu energetycznego i pozostałych dokumentów niezbędnych do ogłoszenia procedury przetargowej  – dodaje Marzena Świeczak.

We wrześniu 2023 roku Miasto Garwolin złożyło wniosek w ramach rządowego programu Polski Ład – Rozświetlamy Polskę. Realizacja inwestycji polegać będzie na demontażu i wymianie 1691  istniejących, wyeksploatowanych opraw rtęciowych i sodowych na terenie Garwolina na nowoczesne, energooszczędne oprawy wykorzystujące technologię LED. Tym samym efektywne ekologicznie i finansowo oświetlenie obejmie wszystkie lampy w przestrzeni publicznej. W połowie grudnia 2023 roku została przez BGK udostępniona dla miasta wstępna promesa kwalifikująca do otrzymania dofinansowania w wysokości 2 570 320 zł. Całkowity koszt inwestycji oszacowano na 3 212 900 zł. Samorząd ma czas do września na ogłoszenie postępowania przetargowego i wystąpienia o promesę inwestycyjną gwarantującą finansowanie projektu. Według założeń  mieszkańcy powinni zobaczyć końcowy efekt wymiany lamp w kwietniu przyszłego roku.

garwolin.pl


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama