reklama

Robert Maszkiewicz strażakiem miesiąca

Opublikowano: 29 styczeń 2024, 13:54 Kategoria Aktualności
garwolinospmazoviarobert maszkiewicz
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Robert Maszkiewicz z OSP Garwolin, Rafał Mikołajczuk i Krzysztof Tymiński z OSP Suchodół, Marcin Marczak z OSP Maruszów, Jakub Dymkowski z OSP Otwock-Wólka Mlądzka to druhowie, którzy zostali wyróżnieni tytułem „Strażaka Miesiąca”. W zeszłym roku wykazali się odwagą, profesjonalizmem i bohaterską postawą. Dziś strażakom nagrody wręczyli wicemarszałek Rafał Rajkowski i członkini zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

Strażacy są przygotowani do niesienia pomocy nie tylko w gaszeniu pożarów, lecz także w wypadkach drogowych czy nagłych zdarzeniach. Jak podkreśla wicemarszałek Rafał Rajkowski, samorząd województwa mazowieckiego docenia zaangażowanie i pracę strażaków ochotników. – Dbamy, żeby druhowie czuli się bezpiecznie, dlatego od wielu lat doposażamy ich w samochody, specjalistyczny sprzęt, umundurowanie, pomagamy też w remontach strażnic. Jesteśmy w trakcie podpisywania umów na rekordowe wsparcie unijne dla mazowieckich OSP. Do jednostek z regionu trafi 187 samochodów dofinansowanych przez Unię Europejską. Wsparcie jest ogromne, bo aż 250 mln zł.

Za wzorową postawę i gotowość niesienia pomocy innym druhowie otrzymują tytuł „Strażaka Miesiąca” i nagrodę finansową. Członkini zarządu województwa Janina Ewa Orzełowska zaznacza, że strażacy ochotnicy pomagają poszkodowanym bez względu na czas i miejsce. – Druhowie mają ogromne poczucie odpowiedzialności, ukształtowany systemem wartości. Nic więc dziwnego, że cieszą się zaufaniem społecznym. W pełni na to zasługują. Ich postawa, profesjonalizm, empatia powinny być nagrodzone.

reklama


Robert Maszkiewicz jest strażakiem z 20-letnim stażem w OSP. Jest dowódcą zmiany w PSP w Garwolinie oraz zastępcą naczelnika OSP w Garwolinie. 23 września 2023 r., kiedy wracał z synem do domu, zauważył nietypową sytuację na drodze. Jeden z kierowców nagle zatrzymał się w pobliżu ronda w Garwolinie. Zwróciło to uwagę druha Roberta Maszkiewicza, który podbiegł do samochodu i próbował nawiązać kontakt z mężczyzną. Niestety bez skutku. Z pomocą innych świadków zdarzenia wydobył go z samochodu i natychmiast rozpoczął resuscytację krążeniowo-oddechową. Dalszej pomocy udzielali ratownicy medyczni. Poszkodowany trafił do szpitala z przywróconymi funkcjami życiowymi. Dzięki szybkiej reakcji druha Roberta Maszkiewicza, a także jego wiedzy i umiejętnemu udzieleniu pierwszej pomocy przedmedycznej kierowca przeżył. Robert Maszkiewicz udowodnił, że strażakiem jest się także po służbie, i pokazał, jak należy zachować się w sytuacji kryzysowej. Za swoją postawę otrzymał tytuł „Strażaka Miesiąca Września”.

mat. pras. , opr. red.

fot. mazovia.pl, M. Świeczak


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama