reklama

Świętowanie z pułkiem

Opublikowano: 10 maj 2012, 08:41 Kategoria Aktualności
1. pskhistoriatradycjazarzecze
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

W najbliższy weekend, 12?13 maja, w Garwolinie po raz kolejny obchodzone będzie święto 1. Pułku Strzelców Konnych. Głównym organizatorem święta jest Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. 1. Pułku Strzelców Konnych. Współorganizatorami obchodów są starosta garwoliński, burmistrz Garwolina ii Wojskowy Komendant Uzupełnień.

? Obchody święta pułkowego, tak jak rok temu, będą dwudniowe ? zapowiada prezes Stowarzyszenia Kawaleryjskiego Przemysław Makulec. ? W sobotę po południu zapraszamy do zespołu szkół nr 2 w Koszarach, gdzie oprócz programu artystycznego przygotowanego przez uczniów szkoły odbędzie się także koncert Garwolińskiego Sekstetu Kameralnego oraz projekcja filmu o bitwie pod Tomaszowem Lubelskim, w której 1. PSK zakończył swój szlak bojowy ? dodaje prezes stowarzyszenia. O 19.00 przed gmachem sądu, pod pomnikiem upamiętniającym 1. PSK, zostanie zapalony ogień pamięci dla żołnierzy garwolińskiego Pułku. Główne uroczystości tradycyjnie zaplanowano na niedzielę. O godzinie 10.00 w kolegiacie pw. Przemienienia Pańskiego zostanie odprawiona uroczysta msza święta z udziałem pocztów sztandarowych i Orkiestry Wojska Polskiego z Lublina. Oficjalna część uroczystości zakończy się pod kamieniem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Następnie uczestnicy święta przejdą głównymi ulicami miasta na tereny rekreacyjne Garwolina, gdzie odbędzie się dalsza część obchodów. Organizatorzy zaplanowali m.in. koncert orkiestry, prezentację współczesnego wyposażenia wojskowego i pokazy kawaleryjskie.

Głównym punktem programu będzie inscenizacja rekonstrukcyjna nawiązująca do wydarzeń z września 1939 roku. ? Układając program święta pułkowego, sugerowaliśmy się wskazówkami ze strony mieszkańców, którzy mówili, że chcieliby obejrzeć widowisko rekonstrukcyjne podobne do tego, jakie zorganizowaliśmy w 2010 roku ? mówi Przemysław Makulec. W inscenizacji weźmie udział kilkudziesięciu rekonstruktorów z Warszawy, Mińska Mazowieckiego, Siedlec, Łukowa, Lublina, Tomaszowa Lubelskiego, Kozienic, Puławi Garwolina. ? Celem rekonstrukcji jest pokazanie widzom krótkich epizodów walk z Kampanii Wrześniowej z 1939 roku. Podobne wydarzenia mogły być udziałem żołnierzy 1. PSK ? mówi Artur Jończyk z Grupy Rekonstrukcji Historycznej 1. PSK.

reklama


Organizatorzy zachęcają mieszkańców Garwolina i gości z okolicy do licznego udziału w święcie Pułku, który przed wojną był bardzo silnie związany z miastem.

Zobacz plakat imprezy

Informacja prasowa


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama