reklama

15 sierpnia w Garwolinie

Opublikowano: 17 sierpień 2023, 13:16 Kategoria Aktualności
15 sierpnia
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Mszą świętą, złożeniem wiązanek kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz piknikiem wojskowym uczczono w Garwolinie 103. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Uczestnicy uroczystości pamiętali także o innych ważnych świętach obchodzonych tego dnia.

15 sierpnia to ważna data w kalendarzu corocznych wydarzeń patriotyczno-religijnych. Na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Wspominając rolę chłopów w walce o Polskę i ich zaangażowanie, kiedy w 1920 roku odpowiedzieli na apel władz i masowo wstępowali do Wojska Polskiego, obchodziliśmy także Święto Czynu Chłopskiego. Jednym ze świąt przypadających na dzień 15 sierpnia jest także uroczystość liturgiczna Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, popularne także jako Święto Matki Boskiej Zielnej.

 

reklama


Jak każdego roku w Garwolinie odbyły się miejsko-powiatowe uroczystości związane z obchodami 15 sierpnia organizowane przez Starostwo Powiatowe w Garwolinie, Miasto Garwolin oraz Wojskowe Centrum Rekrutacji w Garwolinie. Rozpoczęła je msza święta w garwolińskiej kolegiacie. Po zakończonej modlitwie z uroczystym przemarszu wraz z Orkiestrą Dętą Ochotniczej Straży Pożarnej w Garwolinie oraz pocztami sztandarowymi uczestnicy uroczystości przeszli na Skwer im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie po okolicznościowych przemówieniach posłów Iwony Kurowskiej, Grzegorza Woźniaka, starosty garwolińskiego Mirosława Walickiego oraz wiceburmistrza Garwolina Alberta Barana, delegacje złożyły wiązanki kwiatów.

Po zakończonej części oficjalnej odbył się piknik historyczny.

jd/garwolin.pl

fot. jd

 


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama