reklama
reklama
reklama

Prezydent odznaczył żołnierza i skauta z Garwolina

Opublikowano: 01 sierpień 2022, 14:34 Kategoria Aktualności
jerzy żochowskipowstanie warszawskiepaulina walenda-makulecgarwolinprezydent
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

30 lipca odbyły się uroczyste obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji Prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe uczestnikom Powstania Warszawskiego oraz osobom pielęgnującym pamięć o tamtych wydarzeniach. Wśród osób odznaczonych byli pochodzący z Garwolina  żołnierz 6 Mazowieckiej Brygady OT st. szer. Paulina Makulec-Walenda oraz  przewodniczący Rady Naczelnej Skautów Europy hm. Jerzy Żochowski. 

Jak co roku, w Muzeum Postania Warszawskiego odbyło się uroczyste spotkanie ostatnich żyjących bohaterów tamtych dni, przedstawicieli organizacji kombatanckich, rodzin oraz osób pielęgnujących pamięć o bohaterach, w tym harcerzy zrzeszonych w czterech największych organizacjach z udziałem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy i Prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim.   

Uroczystość ta stała się kolejny raz okazją do uhonorowania najwyższymi odznaczeniami państwowymi powstańczych bohaterów - żołnierzy, sanitariuszki, łączniczki. Za każdym z nadanych odznaczeń kryją się piękne i niepowtarzalne historie. Nieugięta postawa Powstańców pozostaje inspiracją do nieustannej pracy dla kolejnych pokoleń nad zachowaniem niesłabnącej wartości jaką jest wolna i niepodległa Polska.   

reklama


Ponadto, oprócz pracowników Muzeum Postania Warszawskiego i członków organizacji społecznych w gronie wyróżnionych nie zabrakło również przedstawicieli Wojska Polskiego. W tym roku pierwszy raz w historii odznaczenia zostały nadane również żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej. W gronie odznaczonych żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej znalazła się st. szer. Paulina Makulec-Walenda z 64 Batalionu Lekkiej Piechoty w Pomiechówku, która z rąk Prezydenta RP otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi. 

- Odznaczenie państwowe odebrane z rąk Prezydenta RP jakim jest Srebrny Krzyż Zasługi jest ogromnym wyróżnieniem. Jednak najbardziej wartościową rzeczą jest zawsze możliwość poznania, obcowania oraz wszelkie odbyte spotkania i rozmowy z Powstańcami - mówi pochodząca z Garwolina st. szer. Paulina Makulec-Walenda, dodając: - Za każdym Powstańcem kryje się zupełnie inna historia, każdy z Nich stoczył swoją osobistą walkę, każdemu z Nich towarzyszyły zapewne inne przesłanki by zdecydować się włączyć w ten Najważniejszy Zryw z 1944 r., wszystkich jednak łączy wspólny mianownik, jest to szczera miłość do Ojczyzny. I tego właśnie uczą mnie każdego dnia Moi Najwspanialsi Bohaterowie! 

Podczas uroczystości Srebrny Krzyż Zasługi otrzymał  przewodniczący Rady Naczelnej Skautów Europy hm. Jerzy Żochowski, organizator zlotów harcerskich w rocznice Powstania Warszawskiego.

mat. pras.

fot. Skauci Europy oraz Dowództwo Garnizonu Warszawa


Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież

reklama
reklama

TOP

reklama