reklama

Prezydent odznaczył żołnierza i skauta z Garwolina

Opublikowano: 01 sierpień 2022, 14:34 Kategoria Aktualności
jerzy żochowskipowstanie warszawskiepaulina walenda-makulecgarwolinprezydent
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

30 lipca odbyły się uroczyste obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji Prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe uczestnikom Powstania Warszawskiego oraz osobom pielęgnującym pamięć o tamtych wydarzeniach. Wśród osób odznaczonych byli pochodzący z Garwolina  żołnierz 6 Mazowieckiej Brygady OT st. szer. Paulina Makulec-Walenda oraz  przewodniczący Rady Naczelnej Skautów Europy hm. Jerzy Żochowski. 

Jak co roku, w Muzeum Postania Warszawskiego odbyło się uroczyste spotkanie ostatnich żyjących bohaterów tamtych dni, przedstawicieli organizacji kombatanckich, rodzin oraz osób pielęgnujących pamięć o bohaterach, w tym harcerzy zrzeszonych w czterech największych organizacjach z udziałem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy i Prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim.   

Uroczystość ta stała się kolejny raz okazją do uhonorowania najwyższymi odznaczeniami państwowymi powstańczych bohaterów - żołnierzy, sanitariuszki, łączniczki. Za każdym z nadanych odznaczeń kryją się piękne i niepowtarzalne historie. Nieugięta postawa Powstańców pozostaje inspiracją do nieustannej pracy dla kolejnych pokoleń nad zachowaniem niesłabnącej wartości jaką jest wolna i niepodległa Polska.   

reklama


Ponadto, oprócz pracowników Muzeum Postania Warszawskiego i członków organizacji społecznych w gronie wyróżnionych nie zabrakło również przedstawicieli Wojska Polskiego. W tym roku pierwszy raz w historii odznaczenia zostały nadane również żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej. W gronie odznaczonych żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej znalazła się st. szer. Paulina Makulec-Walenda z 64 Batalionu Lekkiej Piechoty w Pomiechówku, która z rąk Prezydenta RP otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi. 

- Odznaczenie państwowe odebrane z rąk Prezydenta RP jakim jest Srebrny Krzyż Zasługi jest ogromnym wyróżnieniem. Jednak najbardziej wartościową rzeczą jest zawsze możliwość poznania, obcowania oraz wszelkie odbyte spotkania i rozmowy z Powstańcami - mówi pochodząca z Garwolina st. szer. Paulina Makulec-Walenda, dodając: - Za każdym Powstańcem kryje się zupełnie inna historia, każdy z Nich stoczył swoją osobistą walkę, każdemu z Nich towarzyszyły zapewne inne przesłanki by zdecydować się włączyć w ten Najważniejszy Zryw z 1944 r., wszystkich jednak łączy wspólny mianownik, jest to szczera miłość do Ojczyzny. I tego właśnie uczą mnie każdego dnia Moi Najwspanialsi Bohaterowie! 

Podczas uroczystości Srebrny Krzyż Zasługi otrzymał  przewodniczący Rady Naczelnej Skautów Europy hm. Jerzy Żochowski, organizator zlotów harcerskich w rocznice Powstania Warszawskiego.

mat. pras.

fot. Skauci Europy oraz Dowództwo Garnizonu Warszawa


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama
reklama