reklama

Samorząd Mazowsza pomoże w realizacji kolejnych inwestycji w powiecie garwolińskim

Opublikowano: 16 listopad 2021, 15:34 Kategoria Aktualności
pilawamaciejowicesamogoszczwilgacelejówpodole
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

Przebudowa drogi powiatowej nr 1304, modernizacja Szkoły Podstawowej w Samogoszczy i rozbudowa przedszkola i biblioteki w Pilawie – to inwestycje, które już niebawem zostaną zrealizowane w powiecie garwolińskim. Samorząd Mazowsza na ten cel przeznaczy blisko 6,8 mln zł. Dziś umowy z beneficjentami podpisali marszałek Adam Struzik oraz członkinie zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc i Janina Ewa Orzełowska.

Na ostatnim sejmiku radni województwa mazowieckiego zdecydowali o przyznaniu kolejnego wsparcia dla lokalnych samorządów – zaznacza marszałek Adam Struzik. – Okazało się, że potrzeb jest znacznie więcej niż przewidywaliśmy, stąd decyzja o przeznaczeniu kolejnych środków w ramach naszego instrumentu wsparcia. Powstał właśnie po to, aby pomagać gminom i powiatom z Mazowsza w realizacji inwestycji. Samorządy mogą ubiegać się o środki na różnego rodzaju projekty infrastrukturalne m.in. remonty dróg, budynków użyteczności publicznej czy tworzenie miejsc rekreacji. Doskonale wiemy, ze są to inwestycje wielomilionowe i bez naszego wsparcia gminy i powiaty nie mogłyby sobie na nie pozwolić – dodaje.

Rozbudowa, przebudowa i nadbudowa budynków przedszkola i biblioteki dla potrzeb utworzenia żłobka w Pilawie

reklama


W ramach zadania rozbudowane, przebudowane i nadbudowane zostaną przedszkole i biblioteka przy ul. Wojska Polskiego 4 w Pilawie. Budynek po dawnej bibliotece zostanie rozbudowany i połączony z istniejącym przedszkolem. Parter części dobudowanej wraz z budynkiem biblioteki pełnić będzie funkcję żłobka, natomiast piętro oraz budynek przedszkola zostaną przeznaczone dla dzieci przedszkolnych. Samorząd Mazowsza na ten cel przeznaczy blisko 3,8 mln zł.

Będzie to pierwszy żłobek w gminie Pilawa – zaznacza Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego. – Do tej pory na terenie miasta i gminy Pilawa nie było miejsca opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Postanowiliśmy to zmienić. Już niebawem powstanie 60 miejsc w żłobku oraz dodatkowych 89 miejsc w przedszkolu. Dzięki temu rodzice mogą spokojnie pójść do pracy – dodaje.

W ramach inwestycji powstaną 3 sale przeznaczone na żłobek oraz 4 dodatkowe do opieki nad dziećmi przedszkolnymi. Każda z sal będzie posiadała zaplecze sanitarno-gospodarcze. Powstaną także pomieszczenia przeznaczone na gabinety logopedy, psychologiczno-dydaktyczny oraz pielęgniarski, a także toalety, szatnie, pomieszczenie na pomoce dydaktyczne, porządkowe i socjalne. W ramach projektu rozbudowana i przeprojektowana zostanie także kuchnia.

Kompleksowa modernizacja budynku Publicznej Szkoły Podstawowej w Samogoszczy wraz z zagospodarowaniem terenu

W ramach projektu wykonane zostaną kompleksowe prace termomodernizacyjne budynku. Zadanie obejmuje m.in. modernizację instalacji ciepłej wody, wyremontowanie pokrycia dachowego, wymianę okien i drzwi czy zastosowania odnawialnych źródeł. Samorząd Mazowsza na realizację tej inwestycji przeznaczy 2,1 mln zł.

Jak zaznacza Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego, najważniejsza jest poprawa warunków nauki i pracy dzieci i nauczycieli. – Przez ostatnich 15 lat budynek szkoły nie był remontowany i aktualnie jest w złym stanie technicznym. Codziennie przebywają tam dzieci, a więc wymaga to naszych pilnych działań. Dlatego bez wahania podjęliśmy decyzję o przyznaniu środków, dziś podpisaliśmy umową, a niebawem ruszą pierwsze prace – dodaje.

Przebudowa drogi powiatowej nr 1304 W Celejów-Stare Podole-Wicie-Podole Nowe w km 7+ 379 – 9+269

Droga powiatowa 1304, która bezpośrednio biegnie przy zakładach przetwórstwa owoców, jest w bardzo złym stanie technicznym i wymaga natychmiastowej interwencji. W ramach inwestycji powstanie nowa nawierzchnia jezdni, pobocza, zjazdy bitumiczne i z kostki. Wykonane zostanie także oznakowanie pionowe. Łącznie planowane jest przebudowanie 1,8 km drogi. Samorząd Mazowsza na ten cel przeznaczy blisko 900 tys. zł.

mat. pras.


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama