reklama

Więcej zakażonych. Grozi nam czarny scenariusz?

Opublikowano: 19 październik 2021, 14:13 Kategoria Aktualności
covidszpitalŻochowski
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Do tej pory w październiku zakażenie koronawirusem potwierdzono u 111 mieszkańców naszego powiatu. To więcej niż przez cały wrzesień 2020 roku. Najgorszym miesiącem był październik ubiegłego roku. Czy grozi nam taki sam scenariusz?

10 pozytywnych wyników na obecność wirusa SARS-CoV-2 i zgon jednej osoby chorującej wyłącznie na COVID-19, 516 osób objętych kwarantanną ? to dzisiejszy koronawirusowy raport dla powiatu garwolińskiego.

Od początku października w powiecie garwolińskim stwierdzono 111 przypadków zakażenia koronawirusem. 2 osoby zmarły. To pierwsze od ponad 3 miesięcy zgony chorych na COVID-19 mieszkańców naszego powiatu. I choć na tle innych ościennych powiatów, szczególnie z terenu województwa lubelskiego, sytuacja nie wygląda najgorzej, porównania z ubiegłym rokiem budzą niepokój.

reklama


We wrześniu 2020 r. w powiecie garwolińskim odnotowano 101 przypadków COVID-19, a już w październiku liczba skoczyła do 1536 przypadków. Czy grozi nam zeszłoroczny scenariusz rozwoju pandemii? - Tego niestety nie jesteśmy w stanie przewidzieć ? odpowiada Krzysztof Żochowski, dyrektor SP ZOZ w Garwolinie, ale przyznaje, że chorych i hospitalizowanych przybywa.

W Szpitalu Powiatowym w Garwolinie nie ma w tej chwili oddziału covidowego. - Oddziałami dedykowanymi dla pacjentów chorujących wyłącznie na COVID-19 z naszego powiatu są oddziały covidowe w szpitalu w Siedlcach oraz Szpitalu Południowym w Warszawie. Tam trafią osoby wymagające hospitalizacji, które nie mają żadnych innych schorzeń ? mówi Krzysztof Żochowski.

Niewykluczone, że przy wzroście liczby chorych wymagających pobytu w szpitalu taki oddział znów w Garwolinie powstanie, ale będzie to zależało od decyzji wojewody mazowieckiego. Szpital w Garwolinie już dziś staje jednak przed innym trudnym zadaniem.

- Znacząca zmiana nastąpiła wobec osób, które trafią do szpitali z innego powodu, a są zakażeni koronawirusem. Chodzi na przykład o osoby z zawałem serca czy kobiety w ciąży. Do tej pory tacy pacjenci byli kierowani do szpitali o wyższym stopniu referencyjności. Teraz, zgodnie z nowymi wytycznymi, będziemy musieli zapewnić takim pacjentom opiekę i leczenie, a jednocześnie odizolować ich od innych pacjentów, zapewnić bezpieczeństwo innym chorym i personelowi. Jest to dla nas nowe wyzwanie ? podkreśla Krzysztof Żochowski.

Do tej pory w powiecie garwolińskim wykonano ponad 86 tys. szczepień. Dwie dawki szczepionki otrzymało prawie 41 tys. mieszkańców.

jd

 

 


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama