reklama

Seniorzy chcą być bezpieczni

Opublikowano: 01 marzec 2012, 08:32 Kategoria Aktualności
KPP Garwolinpolicjabezpieczny senior
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Przez najbliższe dziewięć tygodni seniorzy będą uczyć się, jak nie paść ofiarą oszustów i naciągaczy, jak się bronić przed napaścią i jakich zasad przestrzegać, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo w domu i na ulicy.

W 2010 roku na Mazowszu (z wyłączeniem Warszawy) okradziono 421 osób po 65. roku życia, zaś w wyniku włamania poszkodowanych zostało 395 osób, a na skutek rozboju ? 53 osoby. W regionie warszawskim w 2011 roku zarejestrowano ok. 1300 kradzieży, ok. 530 włamań oraz 74 rozboje dotyczące ludzi starszych.

Na terenie powiatu garwolińskiego w ubiegłym roku odnotowano 112 osób pokrzywdzonych przestępstwem. Wydarzenia sprzed kilku tygodni z Garwolina pokazują, jak wiele znaczy to, aby osoby starsze potrafiły same zadbać o swoje bezpieczeństwo.

reklama


Wczoraj odbyły się pierwsze zajęcia w ramach kampanii społecznej ?Bezpieczny senior?, którą w Garwolinie organizują wspólnie Komenda Powiatowa Policji oraz Stowarzyszenie Wspólnota Powiatowa. Seniorzy uczestniczący w Uniwersytecie III Wieku oraz wszyscy chętni wieku 65+ w każdą środę o godzinie 17 w siedzibie komendy będą się spotykać z policjantami oraz przedstawicielami straży pożarnej, sanepidu, pomocy społecznej i innych instytucji. Celem prowadzonej kampanii jest zmniejszenie liczby przestępstw popełnianych wobec osób starszych, ochrona seniorów, udzielenie porad seniorom, które choć na pozór wydają się oczywiste, nie zawsze są respektowane. Kampania ma także na celu promocje zdrowego stylu życia.

W ramach kampanii seniorzy będą się spotykać między innymi z przedstawicielami różnych instytucji ? gazowni, zakładu energetycznego czy poczty po to, aby wiedzieć, w jaki sposób używają oni służbowych identyfikatorów i rozpoznać dzięki temu oszustów. Farmaceuta wytłumaczy, jakie prawa przysługują seniorom w aptece i dlaczego nie można kupować leków w niesprawdzonych miejscach, np. bazarach. Na zajęciach seniorzy dowiedzą się także o zasadach zdrowego żywienia i zagrożeniach związanych z zatruciem czadem. W ramach kampanii będzie także prowadzona także akcja pod hasłem ?Czujny sąsiad?, a w kwietniu seniorzy poznają podstawowe elementy samoobrony.

jd


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama
reklama