reklama

1 kwietnia ruszy Narodowy Spis Powszechny. Szukają rachmistrzów

Opublikowano: 03 luty 2021, 07:59 Kategoria Aktualności
spis powszechny
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

We wszystkich gminach do 9 lutego prowadzony jest nabór kandydatów na rachmistrzów spisowych. 1 kwietnia w Polsce rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Udział w spisie jest obowiązkowy.

Po tym, jak w 2020 roku spisali się rolnicy, czas na spisanie się wszystkich obywateli. 1 kwietnia rozpocznie w Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań i potrwa do 30 czerwca. W tym czasie każdy mieszkaniec Polski będzie musiał wypełnić internetowy formularz spisowy lub odpowiedzieć na pytania telefonicznie lub osobiście. O co będą nas pytać? Między innymi o płeć, wiek, adres zamieszkania, stan cywilny, aktywność zawodową, pobyty zagraniczne, wyznanie, członków gospodarstwa domowego oraz charakterystykę naszych zasobów mieszkaniowych.

 

reklama


Samospis internetowy będzie podstawową formą zbierania danych, ale w szczególnie uzasadanionych przypadkach, kiedy osoba objęta spisem powszechnym nie może dopełnić obowiązku samospisu przez Internet, będzie możliwe przeprowadzenie wywiadu telefonicznego lub wywiady bezpośredniego.

Do tego właśnie będą potrzebni rachmistrzowie spisowi. Do 9 lutego wszystkie gminy w Polsce prowadzą nabór kandydatów na rachmistrzów. Kandydat na rachmistrza spisowego musi mieć ukończone 18 lat, cieszyć się nieposzlakowaną opinią, posiadać co najmniej średnie wykształcenie, posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie, nie być skazanym prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe. Kandydaci odbędą szkolenie, którego ukończenie z wynikiem pozytywnym będzie warunkiem koniecznym do uzyskania możliwości kwalifikacji na rachmistrza spisowego.

Ile może zarobić rachmistrz? Wszystko zależeć będzie od liczby przeprowadzonych wywiadów. W tej chwili ustawa przewiduje 7 zł brutto za wywiad bezpośredni i 4 zł brutto za wywiad telefoniczny. Po wejściu w życie nowelizacji ustawy o Narodowym Spisie Powszechnym stawka zostanie ujednolicona na 6 zł brutto bez względu na rodzaj przeprowadzonego wywiadu. Nowelizacja zakłada również wydłużenia okresu spisu do końca września 2021.

jd


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama