reklama

Lodowisko w Garwolinie. Skąd wziąć 6,5 mln zł?

Opublikowano: 01 luty 2021, 18:07 Kategoria Aktualności
lodowiskogarwolin
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Od ponad 12 lat w Urzędzie Miasta w Garwolinie leży projekt lodowiska, zlokalizowanego tuż obok basenu. Jaka jest szansa, aby miejsce dla łyżwiarzy powstało w mieście? Koszt budowy szacowany jest na ok. 6,5 mln zł.

Temat budowy lodowiska był jednym z omawianych podczas wizyty w Garwolinie marszałka województwa Adama Struzika i Janiny Ewy Orzełowskiej z zarządu województwa.

Historia lodowiska w Garwolinie sięga w 2008 roku, kiedy na zlecenie magistratu powstały projekty pływalni i krytego lodowiska. Później zdecydowano, że lodowiska póki co nie będzie. Jest basen, ale obok miejsce na lodowisko wciąż czeka.

reklama


Na papierze projekt wygląda ciekawie. Powierzchnię lodowiska przewidziano na ponad 1400 m2, z czego ? to zaplecze. Sama tafla zajmowałaby 800 m2 (40x20). Ślizgawka byłaby kryta, dach w projekcie usadowiony jest na specjalnych filarach. Dzięki chłodzeniu wodnym roztworem glikolu etylowego, tafla mogłaby spełniać swoją funkcję nawet przy temperaturze powietrza +15 stopni Celsjusza. Latem mogłoby wykorzystywane jako boisko trawiaste lub tor dla rolkarzy.

Co ciekawe kotłownia istniejącego basenu jest przystosowana do włączenia instalacji lodowiska. Oba obiekty są tak zaprojektowane, aby tworzyły system naczyń połączonych. Moc cieplną odzyskaną z mrożenia ślizgawki można byłoby wykorzystać np. do wstępnego podgrzania wody w basenie.

Tak projekt wygląda na papierze. Na drodze do realizacji stoją pieniądze. Szacowana wartość inwestycji na tym etapie wynosi ok 6,5 mln zł - To dużo pieniędzy i mam świadomość, że bez wsparcie finansowego z zewnątrz samorządu miasta nie będzie stać na rozpoczęcie tej inwestycji. W ubiegłym roku złożyliśmy do Urzędu Marszałkowskiego wniosek w ramach Instrumentu Wsparcia Zadań Ważnych dla Równomiernego Rozwoju Województwa Mazowieckiego i czekamy na jego rozstrzygnięcie ? podkreśla burmistrz Marzena Świeczak.

- Spełniamy wszystkie wymagania związane z lokalizacją tego typu obiektu, mamy też wcią aktualne pozwolenie na budowę. Na tej inwestycji zyskają wszyscy mieszkańcy Garwolina, jak i całego regionu. Wszyscy, niezależnie od wieku, płci, sprawności fizycznej będą mogli korzystać z lodowiska. W tej chwili miłośnicy sportów zimowych wyjeżdżają na najbliższe lodowiska zlokalizowane w odległości minimum 40 km. Czas, który poświęcają na dojazd mogliby zamienić na dodatkową godzinną jazdę na łyżwach w Garwolinie ? dodaje.

łk

fot. arch.  ? projekt lodowiska w Garwolinie


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama