reklama

Rolniku, czas się spisać. Sprawdź, o co zapytają

Opublikowano: 19 sierpień 2020, 15:03 Kategoria Aktualności
spis rolny
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

1 września ruszy Powszechny Spis Rolny 2020. Pytania będą dotyczyły prowadzonej w gospodarstwie rolnym działalności, ale także struktury dochodów gospodarstwa domowego. Udział w spisie jest obowiązkowy, a ci, którzy będą próbowali od niego uciec, muszą się liczyć z karą grzywny. W przyszłym roku planowany jest Narodowy Spis Powszechny. Wtedy na pytania będą odpowiadać wszyscy Polacy.

Ostatni raz rolnicy spisywali się 10 lat temu. Spis rolny to źródło pozwalające dokładnie scharakteryzować polskie rolnictwo, a zebrane dane mają posłużyć władzom lokalnym i centralnym do podejmowania trafnych decyzji strategicznych. Właśnie dlatego udział w spisie oraz udzielenie dokładnych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi jest tak ważne.

Powszechny Spis Rolny ruszy 1 września i potrwa do końca listopada, ale pytania spisowe będą dotyczyć stanu na dzień 1 czerwca 2020 r.
Są trzy możliwości spisania się - przede wszystkim można to zrobić samemu - internetowo lub telefonicznie - w dogodnym dla siebie terminie. Rolnik, który nie skorzysta z żadnej z obu wspomnianych opcji, może spodziewać się wizyty rachmistrza. W takim przypadku nie będzie już możliwości odmówienia udzielenia odpowiedzi i przełożenia tego na inny termin.
Rachmistrze rozpoczną pracę 1 października 2020 r.

reklama


 

Kto musi się spisać? Spisowi podlegają faktyczni użytkownicy gospodarstw rolnych. Każdy użytkownik gospodarstwa rolnego otrzyma list od Prezesa GUS. Oprócz informacji o obowiązku spisania się, list będzie zawierać ważne informacje potrzebne do logowania się w aplikacji spisowej, dlatego to pismo należy zachować aż do momentu spisania się.

Formularz spisowy jest podzielony na 11 działów: użytkowanie gruntów; powierzchnia zasiewów; zwierzęta gospodarskie; nawożenie; ochrona roślin; budynki gospodarskie;
ciągniki, maszyny i urządzenia rolnicze; działalność gospodarcza; struktura dochodów gospodarstwa domowego z użytkownikiem gospodarstwa indywidualnego;
aktywność ekonomiczna; chów i hodowla ryb.

W spisie nie będzie pytań o majątek rolników ani o wysokość dochodów, ale jeśli chodzi o to ostatnie, wymagane będzie podanie informacji, jaki w przybliżeniu procentowy udział stanowią dochody z prowadzonej działalności rolniczej, działalności pozarolniczej, pracy najemnej i źródeł niezarobkowych, takich jak emerytury i renty.

Udział w spisie rolnym jest obowiązkowy. Osoby uchylające się od tego obowiązku zgodnie z ustawą o statystyce publicznej mogą podlegać odpowiednim sankcjom.
Zebrane podczas spisu dane chronione są tajemnicą statystyczną: pod żadnym pozorem, nawet na wniosek organów ścigania, nie można ujawniać jednostkowych danych podanych w trakcie badań realizowanych na rzecz statystyki publicznej. Obowiązek zachowania tajemnicy jest nałożony na wszystkich rachmistrzów i pracowników statystyki publicznej.

W przyszłym roku, także po 10 latach, planowany jest Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Wtedy na pytania Głównego Urzędu Statystycznego odpowiadać będą wszyscy Polacy.

Więcej informacji o Powszechnym Spisie Rolnym 2020: https://spisrolny.gov.pl/
Infolinia spisowa: 22 279 99 99.

mat.pras./jd

 


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama

TOP

reklama