reklama

8 mln zł na rozbudowy szkoły w Gocławiu i maciejowickiej oczyszczalni

Opublikowano: 10 lipiec 2020, 12:48 Kategoria Aktualności
maciejowicepilawagocławszkołaoczyszczalnia
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Dwie gminy powiatu garwolińskiego otrzymały z budżetu samorządu Mazowsza 8 mln zł. Pieniądze pozwolą na rozbudowy szkoły podstawowej w Gocławiu (gm. Pilawa) oraz oczyszczalni ścieków w Maciejowicach.

Uroczyste podpisanie umów odbyło się wczoraj w Pilawie i Maciejowicach. 

W ramach rozbudowy szkoły podstawowej w Gocławiu powstanie dodatkowe skrzydło z salami dydaktycznymi, pomieszczeniami dla administracji szkoły i nauczycieli, szatniami, sanitariatami i windą dla niepełnosprawnych. Dzięki rozbudowie powierzchnia użytkowa wzrośnie praktycznie dwukrotnie z 1018,7 m? do 2022,1 m?. Gocław to trzecie co do wielkości sołectwo w Mieście i Gminie Pilawa, miejscowość o dużym potencjale rozwojowym. Do Publicznej Szkoły Podstawowej w Gocławiu uczęszczają również dzieci z przyległych sołectw Żelazna oraz Kalonka. Obecnie placówka boryka się z niedostatkiem sal lekcyjnych. Prace budowlane rozpoczęły się w 2019 r. Powstały już fundamenty pod budowę I kondygnacji budynku. Zakończenie inwestycji planowane jest na 2021 r. Koszt inwestycji to 6,890 mln zł, a dofinansowanie z budżetu Mazowsza - 4 mln zł.

reklama


W imieniu Samorządu Województwa Mazowieckiego umowę podpisali przedstawiciele zarządu województwa Elżbieta Lanc i Janina Ewa Orzełowska oraz Burmistrz Miasta i Gminy Pilawa Albina Łubian i skarbnik Agnieszka Dębowska. W spotkaniu uczestniczyła również Dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Siedlcach Magdalena Sałata oraz Dyrektor PSP w Gocławiu Tadeusz Pacek wraz z nauczycielami i rodzicami. Wśród gości obecni byli także Przewodnicząca Rady Miejskiej w Pilawie Dorota Niemiec-Jóźwicka wraz z radnymi, Sekretarz Miasta i Gminy Pilawa Bernarda Mikos wraz z pracownikami, dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych oraz sołtysi i mieszkańcy.

Drugi projekt dotyczy rozbudowy dotychczasowego obiektu i utworzenia oczyszczalni mechaniczno-biologicznej, pracującej w oparciu o technologię niskoobciążonego, tlenowo stabilizowanego osadu czynnego z równoczesnym usuwaniem związków biogennych (azotu i fosforu) metodą biologiczną. Inwestycja zapewni właściwy stopień oczyszczania ścieków dowożonych i dopływających systemem zbiorczym oraz umożliwi gminie odbiór ścieków z terenu całej gminy, w tym również od osób prawnych. Koszt inwestycji: to 6,9 mln zł, a dofinansowanie 4 mln zł.

Umowę ze strony gminy Maciejowice podpisali wójt Tomasz Kwiatkowski i skarbnik Jolanta Jedynak.

Inwestycje otrzymały dofinansowanie w ramach realizowanego przez samorząd Mazowsza ?Instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego?.

mazovia.pl, opr. łk

fot. UMiG Pilawa, UG Maciejowice


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama