reklama

SOS w guziku

Opublikowano: 02 czerwiec 2020, 07:50 Kategoria Aktualności
urząd marszałkowski
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Być w domu, zdać się na swoją samodzielność, ale czuć się bezpieczniej. Takim rozwiązaniem może być teleopieka. Jak działa w praktyce ? sprawdzi 650 seniorów, biorących udział w  pilotażowym programie samorządu Mazowsza.

Przycisk na pomoc

Co piąty mieszkaniec Mazowsza to osoba starsza. Niektórym ich kondycja i obawa o stan zdrowia nie pozwalają funkcjonować samodzielnie. Prostym i dostępnym rozwiązaniem jest teleopieka. Jak to działa? To system przywoławczy, działający przez 24 h na dobę w domu podopiecznego, a konkretnie tzw. przycisk SOS w formie breloka lub opaski. Zapewnia on kontakt z centrum alarmowym w sytuacjach zagrożenia życia. Dzięki niemu już po naciśnięciu tego przycisku w razie jakiegokolwiek zagrożenia (np. upadek, nagłe pogorszenie stanu zdrowia) nastąpi automatyczne połączenie w trybie głośnomówiącym z centrum alarmowym. Wówczas operator zdecyduje o tym, jaką interwencję podjąć.

reklama


650 seniorów z 27 gmin

Na to proste i potrzebne seniorom rozwiązanie sejmik przekazał z budżetu województwa ponad 200 tys. zł. Program jest prowadzony przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej. Dofinansowanie otrzymało 27 gmin z Mazowsza, z czego w subregionie siedleckim wsparcie trafiło do gmin: Łochów, Liw, miasta Węgrów, Garwolin i miasta i gminy Siedlce.

W grudniu ubiegłego roku mazowieccy radni zatwierdzili listę gmin, które otrzymają dofinansowanie na zorganizowanie i świadczenie usług opiekuńczych w formie teleopieki. To 27 samorządów z całego Mazowsza. Z pilotażu ma skorzystać ponad 650 starszych osób.

?  Teleopieka daje seniorom poczucie bezpieczeństwa oraz świadomości, że w sytuacjach zagrożenia mogą liczyć na wsparcie, a jednocześnie odciąża ich bliskich od wielu zmartwień ? podkreśla członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

Darmowa usługa

Każda z gmin we własnym zakresie rekrutuje chętnych do wzięcia udziału w pilotażu. Również gminy ustalają indywidualnie, czy dofinansowanie wykorzystane będzie jedynie na opłacenie usługi abonamentowej (automatyczne połączenie z centrum alarmowym) czy również zakup sprzętu, w który wyposażeni zostaną seniorzy. Wysokość dotacji, jaką otrzymały, wynika ze zgłaszanego przez nie zapotrzebowania.

Pilotażowy program zaplanowany jest na 2 lata, z czego w 2020 r. przekazane są gminom dotacje z budżetu województwa, a w 2021 r. gminy zobowiązują się prowadzić już pogram we własnym zakresie.

mapa Departament Cyfryzacji, Geodezji i Kartografii UMWM

fot. ilustracyjne: pixabay.com


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama

TOP

reklama