reklama

Spis treści

Jaki był 2011 rok?

Opublikowano: 31 grudzień 2011, 11:04 Kategoria Aktualności
podsumowanie roku
Ten artykuł przeczytasz w 7 - 13 min.

Lepszy gorszy niż 2010? W ostatni dzień roku przygotowaliśmy ekspresowe, choć niekrótkie, podsumowanie minionych 12 miesięcy. Jakie tematy były nośne w lokalnych mediach? Kto był bohaterem miejscowych afer? Zapraszamy do lektury. A jaki będzie 2012 rok, tego dowiemy się już za rok.

 

 

reklama


 

STYCZEŃ

Zarzuty dla celników. Na początku roku powiat garwoliński i ogólnopolskie media obiegła informacja o zarzutach dla celników z Garwolina. W latach 2006-2010 ośmiu celników, w tym trzy kobiety, mieli przyjmować łapówki za dokonywanie odpraw celnych. W zamian za kwotę od 100 do 500 zł funkcjonariusze oferowali ekspresową odprawę.

SdG vs. TG. Pierwsze starcie poglądów co do funkcjonowania Garwolina pomiędzy klubem Stowarzyszenia dla Garwolina, a nowopowstałym Teraz Garwolin. Ci pierwsi chcieli przeznaczyć działkę przy komendzie policji na sprzedaż. Drudzy zaś twierdzili, że duży teren to miejsce na parking dla petentów komendy i wiernych pobliskiego kościoła.

Samorządowa ciąża budżetowa. Ponad trzy godziny trwała budżetowa sesja rady miasta w Garwolinie. Jak co roku kwestia miejskiej kasy wzbudzała wiele emocji. Była mowa o samorządowej ciąży i odbijaniu piłeczki. Efekt? Wydatki na poziomie blisko 47 mln zł, a dochody sięgające niewiele ponad 41 mln zł.

LUTY

Matematyka wygrała z małymi szkołami. ?Wójt likwidator!?, ?Radni zdrajcy!? ? takie wypowiedzi oraz gwizdy towarzyszyły lutowej sesji rady gminy w Miastkowie Kościelnym. Decyzją większości zdecydowano o zamiarze obniżenia stopnia organizacyjnego dwóch szkół podstawowych ? w Brzegach i Oziemkówce. Decyzję później wstrzymano, jednak nie na długo. Za kilka tygodni ci sami radni będą głosować nad likwidacją obu szkół.

?Sp... dalaj malwersancie?, czyli... na jaw wychodzi sprawa kopniaka. 14 stycznia. Dworek w Miętnem. Kilka minut po godz. 16 rozpoczyna się tradycyjne spotkanie noworoczne organizowane przez Starostwo Powiatowe w Garwolinie. Przemówienia nowych władz oraz gości trwają niewiele ponad godzinę. Po słowach: "Zapraszamy na część nieoficjalną" blisko 200 gości rusza za szwedzkie stoły. Jest co zjeść i co istotne w sprawie - wypić. Późniejsze wydarzenia bada obecnie Sąd Rejonowy w Garwolinie. Według relacji byłego starosty, a obecnie posła, sekretarz starostwa miał go znieważać i kopnąć.

Posterunki obronione. W lutym wiele emocji wzbudza projekt decyzji o zmianie struktury organizacyjnej posterunków policji w powiecie garwolińskim. Autorem nowych rozwiązań jest mł. insp. Marek Świszcz, komendant powiatowy policji. Po spotkaniach w włodarzami, komendantem wojewódzkim, interwencji poseł Stanisławy Prządki plany ograniczenia struktur policji zostały odłożone do szuflady.

Nowy oddział. W Szpitalu Powiatowym otwarto nowy oddział ortopedyczny i pracownię mikrobiologii. Było to początkiem przeprowadzania nowatorskich operacji w szpitalu na przedmieściach Garwolina.

(nie)dyrektor. Lokalne media próbowały dociec jaką funkcję w Biurze Senatorsko-Poselskim Prawa i Sprawiedliwości w Garwolinie pełni Kazimierz Sionek. Były wójt gminy Parysów tytułował się jako dyrektor placówki przy ul. Staszica. Zaprzeczał temu poseł Henryk Kowalczyk. Sprawa otwarła się nawet o policyjne dochodzenie. Finał tego był taki, że po jesiennych wyborach parlamentarnych biuro zostało zamknięte, a Kazimierz Sionek (nie)dyrektorem przestał być.

Sportowiec wybrany. Tenisista stołowy Piotr Grudzień został Sportowcem Powiatu Garwolińskiego 2010. Coroczne podsumowanie plebiscytu odbyło się podczas Balu Mistrzów Sportu.

MARZEC

Nowy dyrektor. Grzegorz Żołądek-Skupniewicz został wybrany dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 1 w Garwolinie. Wcześniej, przez 10 miesięcy, pedagog pełnił obowiązki dyrektora, po rezygnacji Pawła Kani.

3,5 mln zł cd. Na sesji rady powiatu Grzegorz Woźniak przedstawił opinię Rzecznika Dyscypliny Budżetowej. Wynikało z niej, że w przetargu na zagospodarowanie terenu wokół szpitala nie było znamion naruszenia dyscypliny finansów publicznych. Jak się później okazało powiat garwoliński nie musiał oddawać 3,5 mln zł dotacji pobranej na inwestycję przy szpitalu.

Nie uczyli, a brali pieniądze. Dwoje nauczycieli Zespołu Szkół im. Marszałka Józefa Piłsudskiego pobierało pieniądze za przeprowadzenie zajęć, których de facto nie było.

Zmiana w Łaskarzewie. Beata Kozikowska została odwołana z funkcji przewodniczącej Rady Miasta w Łaskarzewie. Jej następczynią została Małgorzata Seremak.


 

KWIECIEŃ

Ruszamy! 1 kwietna wystartowaliśmy z portalem WirtualnyGarwolin.pl. Z pewną obawą patrzyliśmy na pierwsze reakcję internautów.

Stacja dializ po nowemu. Dobra informacja dla 57 mieszkańców powiatu garwolińskiego z niewydolnością nerek. Od początku kwietnia Stacja Dializ funkcjonuje w nowym budynku.

Tajemnicza macewa. Właściciel jednej z posesji przy ul. Staszica, podczas wykonywania prac ziemnych, natknął się na macewę. Żydowski nagrobek został przewieziony na kierkut pod Garwolinem.

Niemoralna propozycja. 25-letni mieszkaniec powiatu garwolińskiego próbował wręczyć łapówkę pracownicy Sekcji Psychologów KWP zs. w Radomiu, która prowadziła z nim rozmowę psychologiczną, w ramach procedury przyjęcia do służby w Policji. Co ciekawe, dwa lata wcześniej ten sam mężczyzna próbował wstąpić w szeregi Policji, ale orzeczono wówczas, że nie nadaje się na funkcjonariusza.

Przygnieciona przez walec. 4-letnia dziewczynka nie żyje, a jej 63-letnia babcia w ciężkim stanie została przewieziona do szpitala. Obie zostały przygniecione przez walec. Do tragedii doszło w Filipówce (gm. Borowie).

MAJ

Wysokie loty. Zespół Szkół w Michałówce przyjął nazwę Orła Białego jako patrona. To pierwsza taka szkoła w regionie.

W Parysowie otwarto oczyszczalnię ścieków. Inteligentną oczyszczalnię. W razie awarii wyśle do konserwatora smsa ze zgłoszeniem usterki.

Sytuacja finansowa szkół w Łaskarzewie jest bardzo trudna. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zagroził zablokowaniem konta Zespołu Szkół nr 2. ? Dyrektor szkoły miała wybór: albo spłacić należności do ZUS, albo wypłacić nauczycielom pensje ? mówi Lidia Sopel-Sereja, burmistrz Łaskarzewa. Był to początek oświatowych zawirowań w mieście nad Promnikiem. Efekt? Obecnie obiema szkołami zarządzają dotychczasowe wicedyrektorki. Dyrektorki przebywają na długim zwolnieniu lekarskim.

CZERWIEC

Święto w Sulbinach. 50. rocznica powstania, przekazanie sztandaru uhonorowanego medalem i samochodu bojowego oraz otwarcie nowej remizy. Tyle okazji do świętowania mieli druhowie i druhny Ochotniczej Straży Pożarnej w Sulbinach.

Przychodnia jak nowa. Z udziałem samorządowców, parlamentarzystów i pracowników SP ZOZ. Wśród pochwał, podziękowań i w ?rodzinnej? atmosferze. Po generalnym remoncie przychodnia przy ulicy Staszica oficjalnie została otwarta.

Dni 2011. Artur Kozłowski wygrał II edycję Biegu Avon Kontra Przemoc. Zwycięzca 10-kilometrową trasę pokonał z nowym rekordem imprezy 30:03 min. Ulicami Garwolina pobiegło blisko 600 uczestników, wśród nich czterokrotny mistrz olimpijski Robert Korzeniowski oraz burmistrz miasta Tadeusz Mikulski. Impreza była głównym punktem corocznych Dni Miasta i Powiatu. Muzycznymi gwiazdami święta były zespoły Enej i Video.

Nowy prezes PKS. - Sądzę, że to jest osoba, która spowoduje, że PKS wjedzie na właściwe tory ? mówił starosta Marek Chciałowski podczas konferencji z nowym prezesem PKS w Garwolinie S.A. Przez najbliższe trzy lata tę funkcję będzie pełnił Bogdan Kozioł.


 

LIPIEC

Garwolin ma nową parafię. Z dniem 1 lipca oficjalnie zaczęła funkcjonowanie trzecia garwolińska parafia pw. błogosławionego Jana Pawła II w Sulbinach pod przewodnictwem księdza proboszcza Andrzeja Lemieszka. Kilka tygodni później odbyła się pierwsza msza święta, w październiku festyn rodzinny, a kilka dni temu parafianie uczestniczyli w pierwszej pasterce w nowej kaplicy.

Łaskarzewski galimatias oświatowy. Przez całe wakacje nie cichła afera w dwóch łaskarzewskich szkołach ? w Zespole Szkół nr 1 i Zespole Szkół nr 2. - Biorąc pod uwagę to tempo, w jakim szkoły wydają pieniądze i co robią pod koniec następnego roku zostaniemy z niczym i wprowadzą nam zarząd komisaryczny. Te dwie szkoły rozłożą budżet ? przekonywała na jednej na lipcowej sesji rady miasta Lidia Sopel-Sereja, burmistrz Łaskarzewa. Na ratowanie szkół w budżecie potrzeba było aż 2 mln złotych. Temperatura zdarzeń i dyskusji nie malała. Kolejny raz w lipcu zawrzało, kiedy burmistrz miasta chciała uzyskać dostęp do dzienników w ZS nr 2. Wszystko zakończyło się interwencją policji i zawiadomieniem do prokuratury.

Deszczowe lato. To było wyjątkowo deszczowe lato. Na szczęście widmo powodzi nas ominęło, ale chwile grozy przeżyli mieszkańcy Pilawy. Po ulewnych deszczach część miasta znalazła się pod wodą ? zalane były podwórka i piwnice. Z żywiołem walczyło kilkanaście jednostek straży pożarnej.

Cheerleaderki podbijają Europę. Na międzynarodowych zawodach rozgrywanych w słoweńskiej Lublanie zespół Flash Junior obronił tytuł Mistrza Europy Cheerleaders. Starsze koleżanki - Flash Senior zajęły wysokie 7. miejsce na europejskim czempionacie.

Szykują się zmiany w Ekonomiku. Z końcem lipca Ryszard Zawadka przestał być dyrektorem Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Garwolinie. Taką decyzję podjął Zarząd Powiatu Garwolińskiego po wniosku Mazowieckiego Kuratora Oświaty.

SIERPIEŃ

Wędrowali na Jasną Górę. Jednym z najważniejszych sierpniowych wydarzeń była niewątpliwie kolejna Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną z Górę. Świadczy o tym chociażby ogromne zainteresowanie naszych czytelników codziennymi relacjami ?z drogi?. W grupie 7a wędrowało w tym roku 210 osób, w 7b ? 165. Wśród piechurów parafii Matki Boskiej Częstochowskiej najstarszym był Aleksander Kryspin (68 lat), najmłodszym ? 7-letni Michał Michalik. Najstarszym pielgrzymem w grupie 7a była Stanisława Belka. Trasę do Częstochowy przebył też 3-letni Szymon Odziemczyk.

20 lat ?nowej? parafii. Już nie jest ani nowa, ani najmłodsza. W tegoroczne święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny minęło 20 lat od powstania parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Garwolinie. Uroczystości związane z jubileuszem odbyły się 26 sierpnia w święto Matki Boskiej Częstochowskiej, patronki parafii.

Śpiewające sreberka. ? Nie liczyliśmy na nic, a zdobyliśmy srebrny medal ? mówił, nie kryjąc radości, Radosław Mitura, dyrygent Chóru Miasta Garwolin. Chórzyści będą na pewno mile wspominać Ohrid Choir Festiwal w Macedonii, w którym śpiewająco zdobyli uznanie wśród międzynarodowego jury. A konkurencja była bardzo silna. W festiwalu wzięło udział 60 chórów, między innymi z Rosji, Słowenii, Bułgarii, Czech, Litwy, Serbii czy Turcji.

UFO... znowu. Osiem kręgów w zbożu pojawiło się w Kobylej Woli (gm. Górzno). Z pozoru sensacyjne znalezisko wśród mieszkańców nie budzi już jednak ekscytacji. Za to znakom na polu przyglądali się badacze zjawisk paranormalnych. Kręgi w Kobylej Woli po raz pierwszy pojawiły się w 2004 roku. Od tamtego czasu regularnie co roku w czasie wakacji powstają tajemnicze piktogramy.

WRZESIEŃ

To był miesiąc dobrych wiadomości i czas, w którym trochę się w Garwolinie pozmieniało ? szkolne wycieczki do Warszawy straciły nieco na atrakcyjności.

Basen na 15 zł. ?Działo się to 19 września Roku Pańskiego 2011 w Garwolinie...? ? takimi słowami zaczyna się akt erekcyjny, który na niespełna 15 miesięcy przed zakończeniem budowy aquaparku wmurowano w konstrukcję budynku przy Olimpijskiej. Zgodnie z tradycją do dokumentu dołączono znak czasu... 15 złotych. Pod aktem erekcyjnym podpisy złożyli przedstawiciele władz samorządowych, centralnych i sponsorzy największej w historii inwestycji Garwolina. Trzykondygnacyjny obiekt przy ulicy Olimpijskiej będzie mieścił zespół basenów, z których jednocześnie będzie mogło korzystać około 100 osób. Do dyspozycji będzie basen pływacki o długości 25 metrów, basen do nauki pływania, basen rekreacyjny z rwącą rzeką, zjeżdżalnia z 60-metrowym ślizgiem, sauny (sucha i parowa), trybuna na 150 widzów, siłownia.

3D i MC Donald's. Pod koniec września zakończyła się także cyfryzacja kina ?Wilga?. Dzięki temu teraz możemy oglądać filmy w najwyższej jakości, także w formacie 3D bez konieczności wyjazdu do stolicy. W uroczystym otwarciu i pierwszych testach trójwymiarowych okularów wzieli udział: władze miasta, radni, dyrektorzy i nauczyciele garwolińskich szkół. A dzień później widzowie obejrzeli premierę pierwszego polskiego filmu w 3D ?Bitwa warszawska 1920?. Z końcem września ruszyła także w naszym mieście restauracja Mc Donald?s W garwolińskim ?macu? znajduje się wydzielona część na kawiarnię McCafe Coffee oraz pokój zabaw dla dzieci, duży parking z możliwością składania i realizacji zamówień w McDrive.


 

PAŹDZIERNIK

Wybory 2011. Jedno z najważniejszych wydarzeń nie tylko miesiąca, ale także całego roku. Wybraliśmy naszych reprezentantów na najbliższe cztery lata. Z 13 startujących kandydatów z naszego powiatu do sejmu udało się wejść duetowi, podobno ponad podziałami, Stanisławie Prządce (SLD) i Grzegorzowi Woźniakowi (PiS). Dla byłego starosty to pierwsza kadencja w sejmowych ławach, Stanisława Prządka po raz kolejny zdobyła zaufanie wyborców. W powiecie garwolińskim do urn poszło 48 procent wszystkich uprawnionych do głosowania.

Palący problem kredytu. Październik w radzie miasta był jednym z najgorętszych miesięcy w tym roku. Kilkugodzinne posiedzenia komisji problemowych, na których szczegółowo omawiano różne możliwości zaciągnięcia kredytu na basen. - 14 października to najważniejszy dzień nie tylko dla tej kadencji, ale także dla przyszłych, bo wyznaczamy drogę inwestycyjno-finansową na 20 lat. Robiliśmy wszystko, żeby zmniejszyć okres kredytowania z 20 na 5, 10 albo 15 lat - podsumował obrady komisji budżetu i rozwoju gospodarczego oraz sesję nadzwyczajną przewodniczący rady Marek Janiec. Propozycją SdG rzeczywiście było krótszy okres kredytowania, który wiązałby się z podniesieniem podatków. Ale musiałyby one wzrosnąć aż o 16,5 proc. i może właśnie dlatego, decyzją rady, kredyt będziemy spłacać przez 20 lat.

Dni Muzyki Chóralnej. Osiem minikoncertów, podczas których usłyszeć można było dzieła muzyczne z całego świata. Na koniec wspólne wykonanie przez prawie 200 chórzystów ?Alleluja? z oratorium Mesjasz Heandla. Tak wyglądała uroczysta gala kończąca IV Międzynarodowe Dni Muzyki Chóralnej w Garwolinie. Było to niewątpliwie jedno z najważniejszych, jeśli nie najważniejsze wydarzenie kulturalne w naszym powiecie w tym roku. Festiwal organizowany przez Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie, Szkołę Muzyczna I stopnia w Garwolinie oraz parafię Przemieniania Pańskiego w Garwolinie co rok cieszy się dużą popularnością wśród publiczności.

Razem czy jednak osobno? W październiku znów zrobiło się głośno o połączeniu Szkoły Podstawowej nr 1 i Publicznego Gimnazjum nr 1. Na sesji rady miasta dyrektor gimnazjum Grzegorz Żołądek-Skupniewicz po raz pierwszy powiedział otwarcie, że grono pedagogiczne szkoły i rodzice są za połączeniem szkół, bo to jedyne rozsądne rozwiązanie, które może uchronić placówkę przed likwidacją. Szkoła podstawowa jest innego zdania. Przynajmniej takie jest oficjalne stanowisko dyrekcji. Co dalej? Do tej pory nie zapadły żadne decyzje, ale w nowym roku stary problem na pewno wróci.

LISTOPAD

Mamy milion! Dla nas niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem tego miesiąca była milionowa odsłona naszego portalu. Wszystkim wiernym Czytelnikom i Czytelniczkom jeszcze raz dziękujemy.

Garwolin liderem. 29 listopada burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski i sekretarz miasta Cezary Tudek wzięli udział w uroczystości wręczenia certyfikatu ?Samorządowy Lider Edukacji? dla naszego miasta. Konkurs odbywał się pod patronatem Parlamentu Europejskiego, a sam tytuł to ogromne wyróżnienie dla naszego samorządu. Garwolin znalazł się w grupie 31 wyróżnionych gmin z całej Polski, które mają nie więcej niż 20 tys. mieszkańców. W ogóle przyznano 68 takich certyfikatów, a do konkursu zgłosiło się prawie 170 gmin.

Nowy radny w powiecie. W związku z wygaśnięciem mandatu radnego Grzegorza Woźniaka, który nie mógł sprawować jednocześnie funkcji radnego i posła, w radzie powiatu doszło do zmian personalnych. Nowym radnym został Tadeusz Pacek - z zawodu nauczyciel, dyrektor szkoły podstawowej w Gocławiu.

Ikony z Mołdawii. - Dobrze, że kultura nie zna granic i nie potrzebuje wiz ? mówił Petru Costin z Mołdawii, kolekcjoner ikon, które można było obejrzeć w Muzeum Ziemi Garwolińskiej w Miętnem. Wśród nich dzieła przedstawiające portrety świętych i sceny ze Starego i Nowego Testamentu powstałe na przestrzeni pięciu stuleci. Tylko kilka z nich pochodzi z cerkwi, większość to ikony domowe. Gościem wernisażu był Ambasador Republiki Mołdawy w Polsce Jurij Bodrug, który objął patronat nad wystawą.

GRUDZIEŃ

Sezon na Orliki zakończony. Uroczyście otwarty w grudniu kompleks boisk w Miastkowie Kościelnym to piąty w  tym roku oddany do użytku ?Orlik? w naszym powiecie i dziewiąta taka inwestycja w ogóle. Do orlikowego klubu dołączyły w 2011 roku jeszcze Maciejowice, Łaskarzew, Żelechów i Borowie.

Lotus rozsławił Garwolin. Kierowca miał sporo szczęścia w testowaniu auta. Z wypadku wyszedł bez szwanku. Za to samo zdarzenie wzbudziło wiele emocji i zainteresowania różnych serwisów informacyjnych, także zagranicznych. Było głośno i o Garwolinie, o nas przy okazji trochę też.

Na basenie praca wre. Na rok przed oddaniem największej garwolińskiej inwestycji sprawdziliśmy jak idą prace. Pogoda dopisała, ekipa budowlana ciężko pracuje i widać już efekty. To, że został zakończony pewien etap budowy i basen nie będzie się już piął w góre zwiastowała artystyczna wiecha. Teraz najwięcej będzie się działo wewnątrz. Trzymamy kciuki za powodzenie tego przedsięwzięcia i mamy nadzieję, że za rok o tej porze już będziemy pływać. Sylwester na basenie? Czemu nie!

Łukasz Korycki, Justyna Dybcio


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama

TOP

reklama