reklama

Wielowymiarowe dożynki w Miastkowie Kościelnym

Opublikowano: 03 wrzesień 2019, 08:35 Kategoria Aktualności
miastków kościelnydożynki
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Patriotyczny akcent miały Gminno-Parafialne Dożynki Gminy Miastków Kościelny, które odbyły się w niedzielę w stolicy gminy.

Dożynki rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej w miejscowym kościele.  Na zakończenie eucharystii pobłogosławiono dożynkowe chleby, wieniec i kwiaty, które wójt i sołtysi podzielili między wiernych. Rolę starostwó dożynek pełnili w tym roku Anna i Andrzej Bakierowie.

Korowód uczestników z kościoła przeszedł pod pomnik ?Bohaterów Miastkowszczyzny?, gdzie złożono kwiaty. ? 1 września początek wojny, która pokazała, jak okrutny może być człowiek. To początek wojny, która po pierwszym miesiącu sprawiła, że nasz kraj został podzielony między sąsiadów. Dzisiaj składamy hołd wszystkim, którzy zginęli za nasza ojczyznę ? mówił wójt Jerzy Jaroń, nawiązując do 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

reklama


Dalsza część uroczystości odbyła się na boisku szkoły, gdzie gości przyprowadził korowód z miastkowską Młodzieżową Orkiestrą Dętą na czele. Wieńce i kosze w podziękowaniu za tegoroczne plony przenieśli mieszkańcy 16 sołectw. - Każdego roku rozpoczynamy dożynki od mszy świętej. To piękny, staropolski zwyczaj, który przypomina nam, że Bóg jest szafarzem wszelkich łask, a plony ziemi są wynikiem współdziałania stwórcy i człowieka. Dożynki, tak jak eucharystia, są czasem dziękczynienia. Dziękujemy Bogu za błogosławieństwo, dobre zbiory. Dziękujemy również wam rolnikom, za wysiłek i pracę na roli - akcentował wójt.

Na tych, którzy odwiedzili wczoraj plac szkoły czekało dużo atrakcji. Wiele sołectw przygotowało kramy ze swojskim jadłem. Na najmłodszych czekały dmuchańce i trampoliny. Na scenie w barwnym montażu słowno-muzycznym wystąpili mieszkańcy m.in. Zgórza ? gospodarzy dożynek. Widzowie zobaczyli m.in. kabaret, jak to ojciec odwiedza syna w mieście, zumbę w wykonaniu strażaków. W programie dożynek był także występy zespołów Kłoczewiacy i Miastkowianki. Zabawę taneczną pod chmurką zapewnił zespół Lavers.

Wśród gości uroczystości byli m.in. poseł Grzegorz Woźniak, radny sejmiku województwa mazowieckiego Krzysztof Żochowski, była poseł Stanisława Prządka. Starostwo powiatowe reprezentowali dyrektorzy wydziałów inwestycyjnego Dariusz Tarczyński i administracyjnego-organizacyjno Diana Kwiatkowska.

łk

fot. KSO


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama
reklama