reklama

Brakuje lekarzy. Oddział dziecięcy zostanie zamknięty?

Opublikowano: 17 lipiec 2019, 14:39 Kategoria Aktualności
szpitalSP ZOZ
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

SPZOZ w Garwolinie pilnie zatrudni lekarzy pediatrów ? takie ogłoszenie widnieje na stronie internetowej garwolińskiego szpitala. Od kilku miesięcy SP ZOZ bezskutecznie próbuje znaleźć lekarzy do pracy w oddziale i na dyżury. Czy oddziałowi dziecięcemu grozi zamknięcie?

Wydłużające się kolejki, brak lekarzy pediatrów na nocnych dyżurach czy wreszcie zamykanie oddziałów dziecięcych. Do tego coraz wyższa średnia wieku czynnych zawodowo specjalistów. Według danych Naczelnej Izby Lekarskiej na dzień 30 czerwca 2019 w całej Polsce jest 15 tys. pediatrów. To prawie połowę mniej niż lekarzy chorób wewnętrznych. O tym, że brakuje lekarzy pediatrów w całej Polsce mówi się od kilku lat. Teraz ten problem dotknął Garwolina.

Od kilku miesięcy SP ZOZ poszukuje lekarzy do pracy w oddziale dziecięcym. Bezskutecznie. Czy oddziałowi Szpitala Powiatowego w Garwolinie grozi zamknięcie? Dyrektor placówki uspokaja, choć przyznaje, że sytuacja jest trudna.

reklama


- Lekarzy brakuje wszędzie w Polsce, również w Garwolinie. Sytuacja kadrowa jest trudna. Poszukujemy chętnych do pracy w naszym szpitalu, ale oczywiście jest to bardzo trudne. Aktualnie nie przewidujemy zmian organizacyjnych typu zamykanie oddziałów ? mówi Krzysztof Żochowski, dyrektor SP ZOZ w Garwolinie.

Jak informuje dyrektor SP ZOZ, w tej chwili w oddziale dziecięcym stałe umowy ma 5 lekarzy ? dwóch specjalistów i 3 rezydentów. 5 lekarzy specjalistów związanych jest umowami na dyżury.

Z naszych informacji wynika, że wśród tych 5 lekarzy pracujących na stałe w oddziale jedna lekarka rezydentka przebywa na urlopie macierzyńskim, a druga jest w zaawansowanej ciąży. Lekarze rezydenci i tak tylko czasowo pracują w szpitalu, ponieważ muszą odbywać obowiązkowe staże w klinikach. Istnieje więc zagrożenie, że wkrótce w oddziale będzie pracowało jedynie 2 lekarzy specjalistów.

Zgodnie z prawem lekarz zatrudniony na umowę o pracę po 24 godzinach musi mieć przerwę. Lekarze pracujący na oddziale wzywani są także do małych pacjentów, którzy trafią na SOR.

jd


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama