reklama

Inwestycja na terenie miasta. Protestują mieszkańcy gminy

Opublikowano: 17 lipiec 2019, 09:13 Kategoria Aktualności
wola rębkowskagmina garwolingarwolin
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

Na granicy miasta i gminy Garwolin ma powstać zakład recyklingu tworzyw sztucznych. Mieszkańcy Woli Rębkowskiej protestują. Ich zdaniem inwestycja będzie uciążliwa dla otoczenia. - Nie będzie tam żadnej spalarni śmieci! - mówi inwestor.

?Planowana inwestycja ma mieć miejsce w bezpośrednim sąsiedztwie budynków mieszkalnych, co narazi naszą społeczność na wieloletnie udręki związane z potwornym odorem rozkładających się śmieci. Jesteśmy wstrząśnięci zaistniałą sytuacją? ? napisali do naszej redakcji mieszkańcy Woli Rębkowskiej w gminie Garwolin.

Urząd czeka na decyzję RDOŚ

reklama


Firma Giotto z Celestynowa na działce miejskiej, graniczącej z Wolą Rębkowską planuje wybudować zakład recyklingu tworzyw sztucznych. Właściciel zwrócił się do urzędu miasta o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla działki leżącej po drugiej stronie obwodnicy. ? Urząd wystąpił do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z zapytaniem, czy tego rodzaju przedsięwzięcie wymaga opracowania raportu oddziaływania na środowisko. Obecnie czekamy na odpowiedź. Jeśli będzie twierdząca, obowiązek opracowania takiego dokumentu leży po stronie inwestora ? wyjaśnia sekretarz miasta Cezary Tudek.

Urzędnicy powiadomili o wszczęciu postępowania administracyjnego właścicieli okolicznych działek oraz gminę Garwolin. W rozmowie z nami wójt apeluje do mieszkańców o dogłębne poznanie inwestycji.

?To nie będzie spalarnia?

Nam udało się skontaktować z właścicielem Giotto. Stanisław Trzpil uspokaja mieszkańców. ? Smród? Nie będzie co tam śmierdzieć. Hałas? Hala, w której będzie tzw. młyn do mielenia odpadów, zlokalizowana będzie na drugim końcu działki, jak najdalej od zabudowań ? wyjaśnia.

Mieszkańcy Woli Rębkowskiej odnoszą się także do karty informacyjnej inwestycji, gdzie jest mowa o spalarni śmieci. ? Jednym z wymogów opracowania karty informacyjnej jest wskazanie wariantów, co by było, gdyby taki zakład nie powstał. Tam jest mowa o tym, że jeśli tworzywa sztuczne nie będą przetworzone alternatywą dla nich jest budowa spalarni śmieci, ale absolutnie taka nie powstanie w Garwolinie ? zaznacza właściciel Giotto.

Dopytujemy, co ma powstać na granicy miasta i gminy. ? Przyjeżdżać tam będą tworzywa sztuczne już posegregowane. Następnie będą one mielone, myte, roztapiane i przetwarzane na tzw. granulat. Można porównać ten proces do odwrotnego niż wytwarzanie butelki plastikowej ? opisuje Stanisław Trzpil. - Granulat może być sprzedawany lub za pomocą tzw. rozdmuchiwarki przerabiany na folie ? dodaje. Budowa zakładu ma rozpocząć się w przyszłym roku. Zatrudnienie może znaleźć tam 20-30 osób.  

Kolejny zakład w tej samej wsi

W ostatnich dniach wójt gminy Garwolin wszczął  postępowanie administracyjne dla utworzenia punktu regranulacji odpadów z tworzyw sztucznych innych niż niebezpieczne (inny rodzaj recyklingu) w budynku przy ul. Przemysłowej 52 w Woli Rębkowskiej. Postępowanie zostało wszczęte na wniosek firmy Greenway, działającej w tej miejscowości.

Łukasz Korycki

fot. screeny od mieszkańców Woli R.


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama